Щодо ситуації з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями за 11— 17 січня 2016 року

З початку року в Україні відбувається загострення епідситуації щодо грипу, так як зросла кількість смертельних випадків від ускладнень після перенесеного грипу. Проте, ситуація щодо захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип є прогнозованою і досліджується дуже ретельно.
На сьогодні рівень захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області зростає і вже перевищено епідемічні пороги в м. Луцьку та Луцькому районі.
За даними другого тижня 2016 року захворіло на ГРВІ — 4749осіб, з них 2616 (55,1%) — діти до 17 років, госпіталізовано — 273 хворих, з них 179 (65,6%) — діти до 17 років.
Лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» з почату епідсезону проводиться вірусологічний моніторинг серед хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції за результатами якого виділено вірус пандемічного грипу А(H1N1) від 5 хворих та 1 померлого.
Зареєстровано летальний випадок від ускладнень грипу у чоловіка 1967 року народження, який проживав у Луцькому районі, проти грипу не щеплений, при первинному зверненні від госпіталізації відмовився, поступив в реанімаційне відділення у важкому стані на 6-й день хвороби.
Найефективнішим заходом профілактики грипу є проведення імунізації населення, в першу чергу осіб груп ризику. На разі в області імунізовано проти грипу 54% осіб від запланованого обсягу.
Держсанепідслужбою області ініційовано розгляд питання профілактики грипу на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому затверджено плани заходів на міжепідемічний період, період загрози та епідемії грипу.
Питання розглянуто на колегіях Держсанепідслужби області , управління охорони здоров’я облдержадміністрації, прийняті відповідні рішення щодо можливих ускладнень епідситуації в області щодо грипу та гострі респіраторні вірусні інфекції.
З 40 тижня 2015 року (початок епідемічного сезону грипу) проводиться щотижневий оперативний моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострі респіраторні вірусні інфекції, а з моменту загрози ускладнення епідситуації – щоденний моніторинг.
Запроваджено щоденний моніторинг санітарно-епідемічної ситуації в дитячих навчальних та загально — освітніх закладах районів та міст області для своєчасного реагування на епідускладнення в цих закладах та прийняття обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
З обласного та місцевих бюджетів виділено кошти на проведення протиепідемічних заходів в області. В містах та районах області передбачено розгортання додаткових ліжок для госпіталізації хворих на грип та ускладнення під час підйому захворюваності.
Аптечна мережа забезпечена достатньою кількістю жарознижуючих, протигрипозних препаратів, медичних масок.
Інформації про епідситуацію в області та заходи щодо профілактики грипу та гострі респіраторні вірусні інфекції направлені в управління охорони здоров’я, освіти та науки облдержадміністрації.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області.

Держсанепідслужба області нагадує.
Грип – це гостре високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
Джерелом інфекції є хвора на грип людина з клінічними ознаками, період заразливості розпочинається за 1 добу до появи симптомів та триває до 7 днів.
Поширення вірусу відбувається повітряно-краплинним і контактно-побутовим шляхом, в обох випадках «вхідними воротами» для вірусу є слизові очей, носа, носоглотки. Вірус поширюється в основному при диханні, розмові на відстані у радіусі до 1 метра від хворої особи, а при чиханні та кашлі – на відстань до 5 метрів.
Чинниками передачі є будь-які предмети спільного користування (ручки дверей, вимикачі світла, кнопки ліфту, телефони, різні поверхні, особливо горизонтальні) та руки. А збудник інактивується стандартними спирт- і хлорвмісними дезінфектантами за 30 секунд.
Тривалість від зараження до захворювання становить до 7 днів (у середньому 2-3 дні), період клінічних проявів — у межах 1-3 тижнів (в залежності від наявності чи відсутності ускладнень). Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку зараження, при появі перших симптомів хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома та викликати лікаря для призначення кваліфікованого лікування. Особливо це стосується дітей, що відвідують навчально-виховні заклади.
Ефективним засобом для захисту організму від вірусів грипу є проведення щорічної вакцинації, особливо для представників груп ризику (діти до 5 років, вагітні, люди віком понад 65 років, особи з хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, легенів, хворі на діабет, особи, що мають надмірну вагу тощо). В небезпечній групі також працівники, які мають постійний ризик зараження у зв’язку з своєю роботою – медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту і кондуктори, тобто хто працює в місцях масового скупчення людей.
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей:
— не контактувати з хворими особами та уникати скупчень людей аби знизити ризик зараження;
— повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, що допоможе підтримати на належному рівні захисні сили організму;
— регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання з метою інактивації вірусів на предметах зовнішнього середовища;
— мати чисті руки, оскільки інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, до яких час від часу торкаються руками;
— користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір;
— приміщення де знаходиться хворий необхідно систематично провітрювати а також проводити щоденне вологе прибирання. Хворим не користуватися спільними речами (посудом, рушниками, носовими хустинками тощо), не вітатись за руку чи цілувати рідних і близьких, особливо дітей та осіб похилого віку. Іграшки потрібно мити з милом (тверді іграшки, що не псуються від гарячої води, обдавати окропом, а м’які іграшки та книжки – провітрювати).
Пам’ятайте – раннє звернення за медичною допомогою протягом перших 48 годин різко знижує розвиток ускладнень після перенесеної хвороби.