Щорічно 31 травня, відзначається Всесвітній день без тютюну, котрий був встановлений  в 1988 році Всесвітньою організацією охорони здоров′я (ВООЗ).

 Метою цього дня є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності, що включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства.

Багатьом людям важко відмовитися від куріння, навіть попри велике бажання це зробити. Тема цьогорічного Всесвітнього дня без тютюну «Обіцяю кинути курити» особливо актуальна в умовах пандемії. 

Куріння тютюну є однією з найсерйозніших проблем сучасної охорони здоров’я й основною причиною передчасної смерті, якої можна уникнути. Щороку понад 8 млн. людей у всьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів.

Продукти куріння, і в першу чергу нікотин, вражаючи нервову, серцево-судинну системи, порушуючи роботу органів дихання, травлення, залоз внутрішньої секреції, призводять до розвитку різних захворювань, в числі яких тяжкі бронхіти, емфізема, туберкульоз, рак легенів, атеросклероз, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, рак шлунка, сечового міхура, шийки матки та ін.

У ВООЗ наголошують, що вищі ризики захворюваності та тяжкого перебігу коронавірусної хвороби COVID-19 для курців сприяли тому, що мільйони курців у світі виявили бажання побороти тютюнову залежність. Саме тому важливо допомогти людям у припиненні вживання тютюну.

 Як допомогти курцю?

Процес припинення куріння може бути тривалим та непростим, бо тютюнокуріння викликає сильну залежність. Якщо поряд є близька людина, яка готова підтримати та допомогти у цьому, вірогідність досягти успіху значно підвищується.

Поради, як допомогти близькій людині позбутися смертельної залежності:

  • Коли ви йдете кудись разом, вибирайте місця, де не курять.
  • Пропонуйте спільні прогулянки та спільну фізичну активність.
  • Будьте поряд! Іноді людині, яка перебуває у процесі припинення куріння, потрібно просто поговорити.
  • Покажіть позитивний приклад, як ви справляєтеся зі стресом або поганим настроєм без сигарет.
  • Звертайте увагу людини на усі позитивні моменти, пов’язані з припиненням куріння, зокрема, нагадуйте про причини, заради яких людина вирішила кидати.
  • Говоріть про те, що більшість людей пробують кинути курити декілька разів перед тим, як кинуть остаточно. Однак кожна спроба є кроком до поставленої цілі.
  • Спонукайте згадувати, яким було життя до початку куріння.
  • Підтримуйте та заохочуйте людину навіть тоді, коли вона робить щось не так. Не дозволяйте втратити віру у себе та свій успіх.
  • Допоможіть знайти лікаря, який може надати професійну допомогу у припиненні вживання тютюну.

Більше інформації ви можете дізнатися https://cutt.ly/lbe0UCn

Підготовлено за матеріалами Центру громадського здоров’я: https://www.facebook.com/phc.org.ua/photos/a.353782784746456/2878955208895855/

Тому Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням – привід ще раз проаналізувати, що для кожного з нас важливіше: здоров′я чи сумнівне задоволення!