Малярія була і залишається однією з небезпечних хвороб. Вчені вважають, що людина і малярія «розвивалися» разом: хвороба «сприяла» занепаду країн та знищувала цілі народи. Від малярії померли відомі особистості: Олександр Македонський, Чингізхан, Христофор Колумб, імператор Карл V, лорд Байрон та багато інших.

Щороку у світі хворіють на малярію близько 400 млн. осіб, з них до 1 млн. помирає. У 2017 році в 91 країні світу виявлено понад 220 мільйонів випадків малярії. До 90% всіх випадків малярії припадає на країни Африки. Реєструється малярія також в Азії, Латинській Америці, Близькому Сході. А ще в Азербайджані і Таджикистані (де ще існують залишкові осередки малярії).

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я  МОЗ України», в нашій державі після ліквідації місцевої малярії у 1960 році, мають місце лише завізні випадки (у 2017 році зареєстровано майже 30 завізних випадків). Більшу частину завізної малярії в Україні складає тропічна малярія, найбільш тяжка клінічно, але безпечна (комарі, що розповсюджені на території України не чутливі до Африканської тропічної малярії). В той же час триденна малярія є епідеміологічно небезпечна, через можливість передачі збудника чутливими до цього виду комарами.

Малярія – інфекційне, паразитарне захворювання. Основними симптомами хвороби є приступи лихоманки, сильний озноб і потовиділення, головний біль, а також  збільшення печінки, селезінки та анемія.

Збудниками малярії є найпростіші — плазмодії. Хворобу у людини спричиняють чотири види плазмодіїв: триденну малярію – викликають Р.vivax, чотириденну – Р.malariae, особливий вид триденної – Р. ovale, тропічну – Р.falciparum.

Людина є проміжним господарем, в організмі якої проходить безстатевий процесс у клітинах печінки та еритроцитах. А клінічні прояви малярії пов’язані із виходом плазмодіїв  у кров.

Варто пам’ятати,  що малярійні комарі нападають на людину найчастіше з настанням сутінок. Паразити потрапляють у кров людини через укуси самки малярійного комара роду Anopheles,  яка для відкладання яєць живиться кров`ю. Яйця комарів дозрівають на поверхні стоячих водойм, тому інтенсивність поширення малярії висока поблизу боліт, озер, річок з повільною течією тощо.

Волинська область межує з країнами Євросоюзу, де проходять торгівельні і туристичні маршрути. У 2016 році в області реєструвався завізний випадок малярії з Республіки Конго.

За даними ентомологічного моніторингу на Волині достатня кількість водойм, а потепління клімату та зниження відповідних заходів боротьби з комарами  лише сприяють росту численності личинок малярійних комарів.

Обласним лабораторним центром розроблено «Комплексний план заходів профілактики малярії у Волинській області на 2016-2020 роки», за яким керівникам управління водних ресурсів рекомендовано забезпечити проведення гідротехнічних протималярійних заходів на водних об’єктах. А керівникам  управління житлового і комунального господарства — проведення протикомариних заходів в підвальних приміщеннях житлового сектору.

Ентомологи лабораторного центру також встановили, що з 7 видів комарів роду Anopheles протягом останніх трьох років  домінуючими в області є комарі виду Anophles maculipennis (можливий переносник триденної малярії Р.vivax). Середньосезонний показник численності імаго комарів цього виду у минулому році склав 9,6 на 1 м.кв., що не перевищує середній по країні. Сезон ефективного зараження малярійних комарів збудником триденної малярії розпочався у ІІІ декаді травня. Закінчення сезону припало на ІІІ декаду серпня. Ризик поширення малярії у певній географічній місцевості за наявності комарів-переносників і джерела інфекції залежить від кількості днів у році з температурою повітря вище 15 градусів. Якщо таких днів менше 30 – поширення малярії неможливе, а більше 150 (в тропіках така температура взагалі цілий рік) – можливість поширення малярії дуже висока.

А ще ентомологічними дослідженнями виділено найбільш «вразливі» до малярії заболочені території Ківерцівського, Любешівського, Старовижівського і Турійського районів.

На сьогодні ліцензованих вакцин проти малярії не існує, тому профілактика спрямована на індивідуальну хіміопрофілактику та заходи боротьби з переносниками малярії (знищення місць виплоду комарів, винищення личинок комарів у водоймах та  дорослих комарів у приміщеннях).

Отож, основні методи профілактики  зводяться до застосування відповідних препаратів, використання репелентів та протимоскітних сіток.

За рекомендаціями ВООЗ «Міжнародні поїздки та здоров’я», особам, які планують відвідати ендемічні з малярії країни, слід запам’ятати наступне: бути обізнаним щодо ризику зараження, інкубаційного  періоду та основних симптомів малярії; берегтися від укусів комарів; приймати протималярійні препарати для особистої профілактики.

Чим ретельніше будемо виконувати правила профілактики малярії, тим меншою буде вірогідність захворіти цією небезпечною хворобою.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».