У Києві завершив роботу Національний форум з неінфекційних захворювань. Організатори заходу Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я», Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров`я МОЗ України.
З вітальним словом виступив голова бюро ВООЗ в Україні Хабіхт Ярно та керівник Проєкту «Діємо для здоров’я» Худоназаров Джума.
До присутніх звернувся Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. І наголосив, що сьогодні вкрай важливо дбати про збереження життя українців та економіку України. Тож під час форуму йшлося про інвестиції в систему профілактики та менеджменту неінфекційних захворювань, результати реалізації національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань в Україні та наступні кроки.
Зупинилися на обговоренні чотирьох основних видів неінфекційних захворювань — це діабет, рак, серцево-судинні захворювання та хронічні респіраторні захворювання. Згідно зі статистичними даними, від них страждає два мільярди людей у всьому світі.
І саме ці захворювання є причиною 75% усіх смертей та передчасної смерті 28 людей щохвилини. Щорічно вони приносять економічні збитки на мільярди доларів через зниження продуктивності праці та підвищення витрат на охорону здоров’я. Ці тенденції не є виключенням і для України.
За даними ВООЗ, інвестиція на рівні лише 0,84$ на одну людину на рік у боротьбі з НІЗ допоможе врятувати сім мільйонів життів у країнах із низьким та нижчим за середній рівнем доходу до кінця цього десятиліття.
Основні фактори виникнення НІЗ:
Тому первинна профілактика має бути направлена на прищеплення людям принципів здорового способу життя. Ще один важливий напрям, що розглядався на форумі, — це формування політик, направлених на мінімізацію впливу шкідливих факторів: обмеження, пов’язані із тютюнопалінням, рівнем трансжирних кислот у харчових продуктах. У межах розгляду моделі здорової школи в Україні обговорили прогрес і проблеми реформи шкільного харчування.
Нашу область на Національному форумі представляли: Головний державний санітарний лікар Волинської області Наталія Янко та заступник начальника управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Людмила Рожко.
Директор департаменту громадського здоров’я МОЗ України Даниленко Олексій ознайомив з презентацією : «Результати реалізації Національного плану заходів щодо НІЗ в Україні та наступні кроки».
А заступниця директора Центру громадського здоров’я МОЗ України Андрущак Анна доповіла про вплив факторів ризику на неінфекційні захворювання та способи боротьби з ними.
Учасники форуму мали змогу взяти участь у воркшопі з представлення найкращих практик, де йшлося про: здорове харчування в школах; медичну службу закладу освіти: оновлення та перезавантаження; здоровий освітній простір тощо.
Також на форумі обговорювали наступні питання:
-досвід представників громад з впровадження кращих практик для профілактики та раннього виявлення неінфекційних захворювань – реальні кейси громад;
-лікування інсульту: як перейти від кількості до якості допомоги;
-пілотування інтегрованої медико-соціальної послуги вдома для старших людей з хронічними неінфекційними захворюваннями та перспективи розвитку цієї послуги.
Національний форум з неінфекційних захворювань мав на меті консолідувати та спрямувати зусилля держави та партнерів на розробку та реалізацію ефективних програм з профілактики для зменшення тягаря серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, онкології вже сьогодні.
Висловлюємо вдячність організаторам та міжнародним партнерам за фахову підтримку, панельні дискусії, презентаційні дослідження та воркшопи кращих практик.
За посиланням можна переглянути онлайн-сесії заходу:
43010, Волинська область,
м. Луцьк, пр. Волі, 55
тел. (0332) 75-77-80
факс. (0332) 75-75-66
e-mail: volindses@ukr.net
e-mail: gydsesvolin@ukr.net
Пн-Пт: 08:00-17:00
Сб-Нд: вихідний