ЯК ВИБРАТИ ШКІЛЬНУ ФОРМУ

10.08.2016

шкільна форма

На вулиці серпень, усюди відкриваються шкільні ярмарки, переповнені шкільним приладдям і вже зараз батьки намагаються купити своїм школярам все необхідне. Тому виникають  питання, як правильно підібрати своїй дитині  одяг, взуття та інші товари та ще так щоб було і дешево і безпечно. ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» рекомендує батькам врахувати наступні поради .

На що ж слід звернути увагу при виборі шкільної форми?

1. Комфортність

Шкільна   форма повинна бути  зручною, якісною, відповідати гігієнічним рекомендаціям та нормативам щодо урахування фізіологічних особливостей дітей, їх віку, зросту тощо. 

Одяг дітей не повинен бути тісним, надто довгим і надто широким, не стискати судин і внутрішніх органів, не порушувати функціональних можливостей опорно-рухового апарату. Дитина повинна мати можливість легко вдягатися і роздягатися,  її одяг має бути гарним і повинен виховувати естетичний смак

2.Маркування

Перш за все при купівлі шкільного одягу батькам необхідно звернути увагу на маркування одягу, яке міститься на ярлику. А він повинен кріпитися до кожного швейноговиробу.
        Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. На ньому подана інформація про волокнистий склад матеріалу, з якого виготовлений одяг.

     Пам’ятайте, на виробі є додатковий ярлик у вигляді стрічки, який вшитий у шов виробу. Там нанесені символи по догляду за виробом. Таке маркування є гарантія того, що перед вами товар, виконаний добросовісним виробником.

        Не варто купувати шкільний одяг, якщо маркувальний ярлик закріплений булавкою або просто відсутній.

      Необхідно звернути увагу на символи догляду. Наприклад, на позначку «прасування», де має стояти два кружечки. Якщо зазначений тільки один або взагалі заборонено прасувати і прати виріб, то відмовляйтеся від цього одягу.
Це означає,що він синтетичний, а це не відповідає вимогам безпеки та гігієни: гігроскопічності, повітропроникності та питомого поверхневого електростатичного опору

.3.Якість та вплив на здоровя

Особливо високі вимоги висувають до тканин, з яких виготовляється дитячий одяг. Синтетичні матеріали можуть несприятливо вливати на організм дитини, тому їх можна використовувати лише у поєднанні з натуральними волокнами і за умови суворої регламентації відсоткового вмісту до інших матеріалів різного призначення:

Як відомо, синтетика, що міститься в одязі, принесе вашій дитині тільки шкоду. Синтетичні тканини не дають теплового комфорту, в результаті чого дитина потіє, а потім і простигає. Крім цього, не рекомендується купувати синтетику для тих дітей, які схильні до алергічних захворювань

Віддавайте перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон, згідно зросту дітей.

Тканина, з якої шиється одяг для школяра (з 32 розміру), повинна, згідно з СанПиН № 42-125-4390-87, містити натуральні волокна (вовни, бавовни):
— для блуз-не менше 30%;
— для плаття — не менше 60%;
— для костюмів — не менше 50%.
     Перевищення вмісту хімічних волокон небезпечне в першу чергу тим, що одяг втрачає гігієнічні властивості. Тобто діти втрачають комфортність при носінні та безпечність для здоров»я дитини.
  Одяг, що виготовлений із матеріалу зі значним вмістом хімічних волокон, може визвати дискомфорт та алергію. Школяр же у ньому має проводити 6 — 8 годин на день.
      Ще один важливий недолік — часто при виготовленні дешевих тканин використовуються неякісні барвники.
     Тобто фарба може легко переходить з одягу на шкіру дитини, а це — може викликати алергію. При пранні такий виріб швидко втрачає товарний вигляд, тобто линяє.
     Вся продукція для дітей, яка виготовляється та реалізується у торгівельній мережі, повинна мати  позитивні висновки державної санітарно-гігієнічної експертизи.

Ви­би­ра­ю­чи взут­тя для ва­шо­го ма­лю­ка, зверніть ува­гу на наступні ха­рак­те­рис­ти­ки:

Матеріал. Найкомфортніші умо­ви для но­ги створює взут­тя з натуральної шкіри: во­на роз­тяж­на, плас­тич­на, забезпечує до­ступ повітря і ви­па­ро­ву­ван­ня во­ло­ги. Внутрішні поверхні взут­тя теж повинні бу­ти виготовлені з на­ту­раль­них матеріалів.

Супінатор. Звер­тай­те особ­ли­ву ува­гу на наявність супінатора — од­но­го з го­лов­них елементів правиль­но­го взут­тя. Це щільне піднесення на внутрішній стороні устілки ви­со­тою до 1,5 см. 

Підошва. У якісного ди­тя­чо­го взут­тя підошва по­вин­на бу­ти елас­тич­ною, гнуч­кою, ма­ти анатомічну фор­му.

Каб­лук. Підошва ди­тя­чо­го взут­тя не по­вин­на бу­ти аб­со­лют­но плос­кою: при не­ве­ли­ко­му підйомі п`яти ва­га тіла рівномірніше розподіляється по стопі. Це по­зи­тив­но впливає на по­ста­ву і забезпечує пра­виль­не по­ло­жен­ня хреб­та: ма­люк не човгає, не су­ту­лить­ся, не завалюється на­зад і добре тримає рівновагу. 

Зад­ник по­ви­нен бу­ти ви­со­ким, щільним і суцільним, без вирізів, швів і скла­док

Ми­сок. При щільному зад­ни­ку ми­сок мо­же бу­ти відкритим. Слідкуйте, щоб паль­чи­ки і сто­па ди­ти­ни бу­ли щільно зафіксовані у ремінцях босоніжок

Розмір. Взут­тя не по­вин­но бу­ти впри­тул або «на виріст». Оп­ти­маль­ним є варіант, при яко­му між шкар­пет­кою че­ре­ви­ка і паль­чи­ка­ми ди­ти­ни залишається близь­ко сан­ти­мет­ра. 

Застібки. Ди­тя­че взут­тя обов`яз­ко­во по­вин­но ма­ти регульовані застібки. 
Купуючи шкільні туфлі для хлопчиків і дівчаток, намагайтеся підбирати максимально зручні варіанти. Якщо є можливість — нехай у дитячому гардеробі буде дві пари. Це дозволить туфлям нормально просохнути до наступного взування, щоб носіння взуття викликало лише приємні відчуття. Адже від особистого комфорту залежить і успіх у навчанні.

  Портфель, рюкзак чи ранець? 

Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов’язково візьміть із собою дитину для того щоб приміряти його та врахувати бажання дитини. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на ранці.

На відміну від портфеля, шкільний ранець не шкодить хребту. Привчає його знаходитись у правильному положенні, при цьому має, як правило, більшу кількість необхідних кишень. Рюкзак не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м’яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. А сумка на одній лямці — є серйозною причиною викривлення хребта (сколіозу).

Ранець повинен мати тверду ортопедичну спинку, що добре прилягає до спини, дозволяє оптимально розподіляти навантаження на плечовий пояс.

Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ранця. Його ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота — 30 см., вага разом із вмістом  повинна становити не більше  15 % від ваги школяра, а в молодших класах — 10 %.

Лямки  ранця повинні регулюватися, їх доведеться підтягувати або відпускати в залежності від одягу та росту дитини. При цьому ремені повинні бути відрегульовані так, щоб ранець знаходився строго на спині, а ніяк не нижче попереку.

Вибираючи матеріал, з якого виготовлений ранець, краще зупинити свій вибір на матеріалі з водонепроникної, міцної, наприклад, нейлонової тканини, тоді він буде стійкий до кліматичних умов,  у випадку забруднення його можна буде без проблем випрати. Всі шви на виробі мають бути без пропусків стібків. Шви та окантовки ранця не повинні бути грубими та врізатися в тіло дитини, всі замки та блискавки повинні легко закриватись і відкриватись, щоб не привести до травми.

Зверніть увагу на етикетку, де повинні бути рекомендації щодо віку дитини, якій рекомендовано цей виріб та наявність висновку державної санітарно-гігієнічної експертизи. 

Пам’ятайте лише правильний підбір шкільної форми,взуття та шкільних приладь допоможе вашій дитині відчувати себе комфортно і зручно — це важливий фактор для здоров’я  вашої дитини!

 

Бережіться  лептоспірозу !

Висока чисельність дрібних ссавців та сірих щурів, інфікованість  мишовидних гризунів та сірих щурів лептоспірами, сприятливі погодні умови, а також проведення не в  повному обсязі дератизаційних заходів створюють передумови до активізації осередків лептоспірозу. Епідпрогноз залишається  несприятливим, а ризик виникнення  захворювань серед людей — високим.

Протягом останніх 10 років  на Волині зареєстровано майже 100 випадків лептоспірозу.

В липні 2016 року   в області  зареєстровано летальний випадок захворювання на лептоспіроз у громадянина 1962 р.н. Хворий звернувся за медичною допомогою лише на 4-й день з моменту захворювання, (коли з’явилась жовтяниця), до цього приймав лише жарознижуючі медикаменти, госпіталізований  у відділення  інтенсивної терапії  Волинської обласної інфекційної лікарні з діагнозом «лептоспіроз», помер у стаціонарі.

З метою виявлення джерела інфекції та запобігання  можливих повторних випадків захворювання  серед людей  фахівці ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України»  провели   епідрозслідування даного випадку. Біологом лабораторії особливо-небезпечних інфекцій  проведено відлов мишовидних гризунів у довкіллі, відібрані проби води  з осушувального каналу в селищі. Встановлено підвищені титри антитіл до лептоспір у 60% обстежених в підсобному господарстві гризунів, що свідчить про активацію  природного осередку лептоспірозу. Продовжуються дослідження біоматеріалу  від гризунів та води  з осушувального каналу з метою вилучення  культури лептоспір і надання  конкретних рекомендацій по оздоровленню природного осередку. Надані рекомендації сільському голові, з мешканцями  села проведена роз’яснювальна робота, вручені пам’ятки «Запобігання захворюванню лептоспірозом».

Враховуючи, що, зі слів дружини, чоловік протягом  останніх 2х тижнів до захворювання не  займався риболовлею, заготовкою сіна, не приймав участі в забої тварин,  інфікування лептоспірою  ймовірно відбулося в підсобному господарстві.

Вакцини проти лептоспірозу  у нас відсутні.

Профілактика  захворювання зводиться до  профілактики захворювань у тварин,  проведення дератизаційних заходів,  дотримання правил особистої гігієни при догляді за тваринами,  захисту продуктів харчування від  забруднення гризунами, термічна обробка харчових продуктів, особливо молочних, захист відкритих водойм від забруднення стоками тваринних ферм.

 Загроза ротавірусної інфекції

ротавірусна 2

09.08.2016

         Ротавірусна інфекція, або як її ще часто називають, кишковий або шлунковий грип, це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-краплинним або фекально-оральним шляхами, а також через немиті фрукти, овочі, через брудну воду і руки. Ротавірусна інфекція вкрай стійка до будь-яких ліків і дезінфікуючих засобів, тобто навіть, якщо ви будете мити підлоги з хлоркою і мити регулярно руки, ви не будете застраховані від цієї недуги.

          Епідемічний підйом  захворюваності гострими кишковими інфекціями припадає на  літо – осінь, в структурі інфекційних гастроентероколітів у Волинській області   рота вірусна інфекція складає 16,5%.

          Як правило,   це захворювання   вражає маленьких дітей у віці від 6 місяців до 3 років. Дорослі особи частіше є носіями інфекції. Ротавірус може потрапити в рот немовляти різними шляхами — пустушки, пляшечки, іграшки, брудні руки дорослих, інфікована вода і т.п. Коли інфекція потрапляє в рот, вона просувається нижче до кишечнику, де і починає успішно розмножуватися. Найбільшу загрозу ротавірус представляє для дітей з ослабленими імунітетом, анемією, алергією. В групі ризику також діти на штучному вигодовуванні.
       Коли вірус потрапляє в організм, найпершими симптомами стають втрата апетиту, висока температура, нудота, блювота і діарея. Інкубаційний період складає від 12 до 24 годин, потім починається стадія гострого розвитку хвороби, яка триватиме 2-4 дні. Саме в цей період дуже важливо протавірусна 3оставити діагноз і вжити заходів. Зневоднення організму і його інтоксикація призводить до того, що дитина стає млявою і слабкою. Є  загроза ураження підшлункової залози,  нирок, легень,  або летального результату.

        Діарея при ротавірусній інфекції має вигляд рясного водянистого стільця, можливі домішки слизу та зелені. Діарея, як і при звичайному отруєнні, супроводжується сильними болями в животі, малюк при цьому постійно плаче, і підвищується чутливість до дотику до живота.
Температура підвищується різко до 38 градусів. При цьому у немовлят вона може перевищити цей поріг. У першу чергу необхідно заповнити втрату рідини для чого потрібно постійно маленькими порціями вживати кислотно-лужну рідину. При перших симптомах хвороби слід звертатись до лікаря.

     У всьому світі вже давно практикують  пероральну вакцинацію від ротавірусу. В Україні вакцинація проти ротавірусної інфекції не включена   в Національний календар щеплень.

         Краща профілактика ротавірусної інфекції у дітей це дотримання особистої гігієни – регулярне  миття рук після вулиці, туалету і перед їжею, давати дитині лише миті фрукти і овочі, не  пити сиру воду. Що стосується пустушок, пляшечок і інших предметів, які малюк може взяти в рот, обов’язково промивати їх окропом, перед тим як дати малюкові.

       Існує загроза  поширення  ротавірусної інфекції  в  організованих дитячих колективах. Ретельне  дотримання правил  особистої гігієни дітьми та персоналом, а також санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму – основна запорука  епідблагополуччя.                                

      На харчоблоках шкіл і  дошкільних дитячих закладів  потрібна обов’язкова термічна обробка молока, води та інших продуктів, дотримання  правил та термінів зберігання  сировини та готової продукції.  Також слід дотримуватися виконання санітарних норм у водопостачанні та водовідведенні  в дитячих установах.

МОНІТОРИНГ ВОДИ ВІДКРИТИХ ВОДОЙМ

09.08.201пляж6

Волинським обласним лабораторним центром МОЗ України та його структурними підрозділами у липні місяці 2016 року проводилися дослідження безпечності і якості води відкритих водойм на 41 пляжах, рекреаційних зонах на воді, для підтвердження можливості їх використання для купання в літній сезон.

З досліджених понад 70 проб води відкритих водойм питома вага невідповідних за мікробіологічними показниками становила 5,6%.

Не відповідали гігієнічним нормативам проби води озер у с. Озеро Ківерцівського р-ну, оз. «Молодіжне» м. Ківерці. З даних питань для вжиття необхідних заходів проінформовано управління Держпродспоживслужби у Ківерцівському районі. Рекомендовано органам місцевого самоврядування вжити заходів по забороні купання. Повторні дослідження води за мікробіологічними показниками на вказаних водоймах відповідали санітарним вимогам.

Залишаються високими показники бактеріологічного забруднення води р. Турія, відібрані на Ковельському міському пляжі. Власнику пляжу надані рекомендації щодо здійснення заходів для заборони купання.

Моніторинг лабораторних досліджень води пляжів продовжується.

МОНІТОРИНГ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ

04.08.2016

У Волинській області за липень проведено спостереження за Атмосферне повітрязабруднювачами атмосферного повітря  на 17 маршрутних постах, а саме: м. Луцьк (8постів), м. Ковель (3 пости), м. Ківерці (3 пости), м. Нововолинськ (2 пости), м. Володимир–Волинський (1пост). Досліджено 182 проби атмосферного повітря за вмістом фенолу, формальдегіду, азоту діоксиду, сірчистого ангідриду, вуглецю оксиду та пилу недиференційованого за складом. Концентрації досліджених забруднюючих речовин не перевищують гранично допустимі згідно «Гранично допустимих концентрацій хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць», затверджених т.в.о. Головного державного санітарного лікаря України 03.03.2015р.

Профілактика отруєнь грибами

мухомор

04.08.2016

Протягом останніх трьох років в області потерпіло від отруєнь грибами 20 осіб, з них 1 дитина. Мешканка Любешівського району, 1936 року народження , померла. У  поточному році в області від отруєнь грибами потерпіло 8 осіб, з них 4 дитини. Всі після отриманого лікування виписані додому. 

Більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстивні печериці та сироїжки.

Характерні ознаки отруєння — нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла — з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв зі сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.білі гриби

Галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності з’являються через дві години, або раніше, після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина  може захлинатися від нападів сміху і потерпати від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя медикам буде складно.

Найотруйнішими є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-ох діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг — все це виникає, коли отруйні речовини досягають мозку.

До смертельно небезпечних грибів належить і свинушка тонка,  багато прихильників «лісового м’яса» полюбляють її їсти.

Отруєння такими неїстівними грибами переважно смертельне, навіть за своєчасного надання медичної допомоги. Летальною може бути навіть мінімальна доза отрути. Тому обов’язково треба мити руки після дотику до грибів. Немало випадків, коли отрута передавалась на інші продукти через немиті руки.

Медичні працівники зауважують, що серед потерпілих від вживання грибів є діти, були випадки навіть однорічного віку. Врятувати таких хворих виходить дуже рідко. Слід пам’ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх взагалі не можна вживати дітям, людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.

Поради, яких варто дотримуватися щоб не отруїтися дикорослими грибами 

Найкраще взагалі відмовитись від вживання дикорослих грибів як від продукту. Споживайте штучно вирощені печериці, гливи. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

Самостійно збираючи гриби обов’язково врахуйте наступне:

Ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.

Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.

Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.

Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

Не вживайте сирих грибів.

Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть не менше трьох разів у підсоленій воді протягом 30 хвилин.

Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

Гриби — не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

Не довіряйте «домашнім» методам визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок — вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі) негайно викликайте «швидку допомогу». До приїзду медиків промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини. Навіть якщо відчуваєте полегшення, обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи. Не викидайте недоїдені гриби та страви з них. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Жодного самолікування! 

Адже чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Щодо  проведення лабораторної діагностики інфекційних захворювань вірусної етіології         

03.08.2016

вірусологія        Рівень захворюваності  вірусними інфекціями та  носійства  збудників серед населення є високим. Вірусні інфекції є  серйозною загрозою для  здоров’я та життя  людини.

            На сьогодні, на території нашої області послуги з діагностики вірусних інфекцій  надаються значною кількістю приватних лабораторій. При цьому, в структурі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» наявна єдина на Волині вірусологічна лабораторія, акредитована ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» на визначення маркерів вірусних гепатитів, кору, краснухи, ротавірусної інфекції, грипу та інших вірусів. Скринінгові  обстеження  пацієнтів на маркери вірусних гепатитів В і С дозволяють  виявити хворобу на ранніх стадіях ураження печінки,  дозволяють провести  необхідне лікування та зберегти  хворому життя.

    Вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» оснащена надсучасною апаратурою провідних європейських та американських виробників, на яких працюють досвідчені лікарі та лаборанти.

         З метою діагностики в лабораторії використовують сучасні методи, а саме:

 • метод полімеразної ланцюгової реакції;
 • метод імуноферментного аналізу.

        Лабораторія співпрацює  з лікувальними установами області на договірних умовах. В лабораторії діє зовнішня та внутрішня системи контролю якості, що гарантує достовірність отриманих результатів.    

Про проведення навчання з радіаційної безпеки

27 — 29.07.2016р. на базі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» спільно з представниками  Державної інспекції ядерного регулювання проведено навчання з радіаційної безпеки для фахівців рентгенслужби, відповідальних за радіаційну безпеку, членів постійно-діючих комісій з перевірки знань підприємств, лікувальних закладів, які працюють з джерелами іонізуючих випромінювань.

В програму навчання включені питання:

 • забезпечення системи дозиметричного контролю на підприємствах, організаціях, де експлуатуються джерела іонізуючих випромінювань;
 • вимоги до організації та проведення робіт із закритими радіонуклідними джерелами і пристроями, що генерують іонізуюче випромінювання;
 • запобігання радіаційних аварій та ліквідація їх наслідків;
 • вимоги щодо забезпечення радіаційної безпеки персоналу, пацієнтів та населення.
 • вимоги до розміщення, влаштування, організації роботи рентгенологічних кабінетів, тощо.

Підготовка та навчання кваліфікованих кадрів є одним із напрямків діяльності ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Вірусні гепатити – загроза  здоров’ю та життю.

гепатит26.07.2016

         Всесвітній день боротьби з гепатитом відмічається 28 липня з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо вірусного гепатиту, боротьби з цим грізним захворюванням. Власне, 28 липня народився лауреат Нобелівської премії професор Барух Самюель Бламберг, який відкрив світу вірус гепатиту В. 

         Вірусні гепатити – група вірусних захворювань людини з фекально-оральним та  раневим  механізмом зараження, що супроводжуються  інтоксикацією та переважно ураженням печінки, нерідко жовтяницею. Розрізняють вірусний гепатит А,В,С.Д.Е, кожний з яких має свого збудника.

      Вірусний гепатит А – типова кишкова інфекція, джерелом є хвора людина, зараження відбувається фекально-оральним шляхом через воду,  харчові продукти, контактно-побутовим шляхом. Сприйнятливість до інфекції висока, особливо у дітей  у віці від 5 до 14 років. Характерні періодичні підйоми захворюваності через 5-7 років. Після перенесеної хвороби наступає, як правило повне одужання,  залишається стійкий імунітет. Профілактика вірусного гепатиту А  зводиться до вживання  доброякісної  води, харчових продуктів, дотримання особистої гігієни. Використовується ефективна вакцина.

         При гепатиті В  джерелом  інфекції є хворі з різними клінічними формами гострого, хронічного вірусного гепатиту, цирозу печінки, а також здорові носії інфекції. У хворого вірус  з’являється за кілька  тижнів до перших ознак хвороби, зберігається весь гострий період і зникає в період реконвалесценції. Можливе хронічне носійство віруса. Основний щлях передачі збудника  — парентеральний через кров, який найчастіше реалізується при  переливанні донорської крові та її перапартів, різноманітних  втручань з  пошкодженням цілості шкіри ( операції, ін’єкції, різні діагностичні процедури), користуванні спільною бритвою, манікюрним набором, ножицями, якщо вони  забруднені інфікованою кров’ю. Можливе  зараження статевим шляхом, під час пологів від матері до дитини. Сприйнятливість висока, частіше хворіють діти до 1 року  та дорослі у віці понад  30 років. До групи ризику  належать лікарі хірургічних спеціальностей, лаборанти, медичні сестри, хворі особи, які часто отримують ін’єкції. За даними статистики у світі  гине від цього захворювання  320 тисяч осіб щорічно.

          Рівень гепатиту В  почав знижуватись після введення обов’язкової імунізації дітей, а в минулому і медичних працівників.

            Вірусний гепатит С передається  через кров, рідще статевим шляхом, його епідеміологія подібна до  епідеміології гепатиту В, в зоні ризику – реципієнти крові, ін’єкційні наркомани,  медичні працівники,  Вакцини поки не існує, що пов’язано з великою мінливістю віруса. Інфікованість  вірусом в світі дуже висока, досягає до 500 млн осіб і зростає  надалі, що пов’язують з ростом  ін’єкційної наркоманії. Щорічно вірусом інфікується  в світі 3-4 млн осіб.

          Захворюваність парентеральними гепатитами  поширена у всіх країнах, але не рівномірно. По рівню вірусного гепатиту В  Україна відноситься до територій з  помірною ендемічністю, а по вірусному гепатиту С – до категорії  високої  ендемічності. Аналізуючи рівень захворюваності в області лише за останні 6 місяців щодо вперше виявлених випадків гепатитів,  слід підкреслити, що рівень захворюваності хронічним вірусним гепатитом В  втричі вищий від  захворюванності гострим гепатитом, а хронічним вірусним гепатитом С – вищий у 10 раз.

Деякі науковці стверджують, що істинна захворюваність значно перевищує офіційну статистику.

          Слід зауважити, що інфікуюча доза гепатитів В, С дуже мізерна, вона  у 100 разів менша від інфікуючої дози  для СНІДу.

          Наслідками вірусного гепатиту В може бути хронічний гепатит — до 30%, цироз печінки -10-20%, вірусного гепатиту С — хронізація хвороби наступає в  80%, цироз — 40%, рак печінки -60%.            

          Враховуючи всі факти медична громадськість визнала, що процес поширення парентеральних  вірусних гепатитів  має  ознаки епідемії з важкими наслідками щодо  здоров’я  та життя людей, можливо, небезпечнішою,  ніж епідемія СНІДу.

      Виходячи  з епідеміології, найбільш ризиковими щодо передачі  вірусів гепатиту є  медичні заклади, в яких не  дотримуються санітарно-протиепідемічних  правил щодо індивідуальності використання  медичного інструментарію, його  знезаражування та стерилізації. Велику загрозу  становлять   косметичні салони, кабінети татуажу, пірсингу, перукарні, які допускають використання нестерильних інструментів при проведенні процедур з  порушенням цілісності шкіри. При відвідуванні вказаних закладів  не буде зайвим поцікавитись   про стан  очистки та стерилізації інструментарію багаторазового використання.                                                                                

           Загрозу здоров’ю   становлять   невпорядковані та незахищені статеві відносини.

Якщо в сім’ї є хворий на хронічний вірусний гепатит, необхідно дотримуватись  індивідуальності  у використанні  рушників,  предметів особистої гігієни, безпечного сексу. 

водоймиМоніторинг стану води відкритих водойм у місцях купання

26.07.2016

Волинським обласним лабораторним центром МОЗ України та його структурними підрозділами щороку проводяться лабораторні дослідження води відкритих водойм для підтвердження можливості їх використання для купання в літній сезон.

У поточному році такі дослідження проводилися на 36 пляжах області (визначених органами місцевого самоврядування), рекреаційних зонах на воді серед населених пунктів.

З досліджених у поточному році понад 300 проб води відкритих водойм місць масового відпочинку населення питома вага невідповідних за мікробіологічними показниками становила 11,7%, грунту — 0,8%. Невідповідні показники були встановлені на пляжах м. Ковель, смт Локачі.

Зважаючи на те, що літньо-осінній період сприятливий для розмноження збудників холероподібних діарей, лабораторією особливо небезпечних інфекцій досліджено понад 150 проб води відкритих водойм на холеру, з яких у 6% виділені неаглютинуючі холерні вібріони (м. Рожище, селище Турійськ, с. Павлівка Іваничівського району, с. Озюрко К-Каширського р-ну). Зазначене повинно насторожити відпочиваючих щодо дотримання санітарно-гігієнічних правил при відпочинку на водоймах.

Вірусологічною лабораторією постійно проводиться моніторинг об’єктів довкілля на наявність вірусного забруднення. У поточному році з досліджених понад 100 проб води відкритих водойм на наявність антигенів вірусу гепатиту А, ротавірусу, ентеровірусів, усі результати від’ємні.

Інформація про проби води, які не відповідають гігієнічним нормативам, направляються до територіальних органів Держпродспоживслужби у Волинській області для вжиття передбачених чинним законодавством заходів.

Моніторингові  дослідження в  закладах оздоровлення  та відпочинку  дітей  в сезон  2016 року                                   


табір

ДУ «Волинський обласний  лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»  проводить моніторингові лабораторно-інструментальні дослідження безпечності умов перебування дітей в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку

    В сезон 2016 року досліджено понад 100 проб питної води за бактеріологічними показниками, всі без відхилень. Досліджено понад 80 проб питної води за хімічними показниками, не відповідали вимогам 7,8% проб (за вмістом заліза). З досліджених 16 проб води відкритих водойм за бактеріологічними показниками в 3,6% зареєстровані відхилення.

    В  ході моніторингу якості харчування досліджено понад 170 зразків харчових продуктів за мікробіологічними показниками, понад 50 готових страв на якість термічної  обробки — відхилень не виявлено.

      При дослідженні понад 90 проб страв на калорійність в 4,2% випадків виявлено невідповідність вимогам.

     В закладах оздоровлення та відпочинку проводились дослідження понад 180 зразків свіжих овочів на вміст нітратів, перевищення виявлені в 0,5% зразків.

      На харчоблоках закладів відібрано понад 1000 санітарно-гігієнічних змивів з чистого посуду, обладнання, інвентаря, в 1,7 % виявлені бактерії групи кишкової палички.

      По фактах виявлених порушень санітарного законодавства направлені рекомендаційні листи керівникам закладів, головам  сільських рад, начальникам районних відділів освіти. Поінформовано  Держпродспоживслужбу для вжиття заходів реагування.

      Результати проведених моніторингових досліджень заслухані на виїзному засіданні обласної міжвідомчої комісії з питань організації і проведення оздоровлення та відпочинку дітей 19.07.2016 року. Прийняте відповідне протокольне рішення.

Профілактика захворювання на ботулізм.

21.07.2016р.

    Захворювання на ботулізм – актуальна проблема в Україні. Ступінь протікання хвороби, як правило важкий, з наступними хронічними проявами, навіть при наданні медичної допомоги відмічаються непоодинокі летальні випадки.
Спалахи бо1462472823128869575тулізму виникають не часто у порівнянні з іншими захворюваннями, але вони є надзвичайною ситуацією, яка потребує швидкого розпізнавання для виявлення джерела інфекції, визначення типу ботулотоксину, попередження інших випадків захворювання і
ефективного лікування потерпілих. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики та швидкого введення ботулінічного антитоксину.

    В 2015 році в Україні були зареєстровані 118 випадків харчоврибаих отруєнь, що викликані збудником ботулізму з кількістю постраждалих 139 осіб, з них 5 дітей, в тому числі 6 летальних випадків. У нашій області щорічно реєструється до 10 випадків даного зазворювання

     Захворювання  найчастіше  пов’язані  із вживанням  риби в’яленої, копченої та консервованої , м’ясних консервів (особливо домашнього приготування) та інших виробів з м’яса, консервованих  овочів  та грибів.
За 6 місяців 2016 року в Україні вже зареєстровано 41 випадок харчових отруєнь, що викликані збудником ботулізму, з кількістю постраждалих 51 осіб,з них 2 дітей, в тому числі 5 летальних випадків. В нашій області в цьому році потерпіло 4 особи, всі дорослі. Двоє хворих після лікування виписані додому, двоє – ще залишаються на сьогодні в лікувальному закладі.
Найголовнішою у профілактиці захворювання на ботулізм є роз’яснювальна робота серед населення щодо необхідності ретельного дотримання технології та правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, приготування м’яса та риби. Особливо ця тема актуальна в літній період, коли населення традиційно проводить консервування овочів та фруктів.
В домашніх умовах найбільш безпечним способом консервування є соління та маринування продуктів харчування з достатнім використанням солі та оцту згідно з технологією виробництва продукції. Загальним правилом для соління та маринування є їх виробництво в негерметичній тарі, що сприяє уникненню анаеробних умов, які необхідні для розвитку мікроорганізмів. Перед використанням домашні консерви слід кип’ятити не менше 30 хвилин, ця обробка руйнує токсин ботулізму і попереджує захворювання.
В жодному разі не можна вживати в їжу м’ясні та рибні консерви, якщо залізна банка (кришка скляної банки) роздута чи деформована. Не слід купувати кров’яну і ліверну ковбасу, солену рибу, буженину, шинку, консервовані гриби та інші продукти у випадкових осіб.
При спалаху ботулізму слід забезпечити контроль протягом двох тижнів за всіма особами, які вживали підозрілий продукт. Залишки продукту направити на лабораторне дослідження. У разі найменшого погіршення самопочуття, особи з осередку хвороби госпіталізуються.

Небезпека укусів кровососних комах

21.07.2016Комар

 З настанням жарких днів, люди масово виходять на природу, де існує реальна загроза нападу на людину різних комах-кровососів — комарів, сліпнів та кліщів, які є переносниками збудників багатьох особливо-небезпечних інфекційних хвороб, поширених на Волині. Під прицілом таких комах не лише любителі влаштовувати пікніки, чи відпочинок  на природі, а й ті, хто просто звик прогулюватися в міському парку чи сквері.

Враховуючи, що з 1995 року існує активнодіючий природний осередок кліщового вірусного енцефаліту в Ратнівському районі, де зареєстровано майже 200 випадків захворювання, а поодинокі випадки кліщового енцефаліту за останні 10 років реєструвались й на інших  територіях (Старовижівському,  К.Каширському,  Ківерцівському і  Шацькому районах), питання його профілактики залишається актуальним. В поточному році виявлено 1 випадок в Ратнівському районі (пов’язаний із збором чорниць).

Найбільш дієвим заходом профілактики є щеплення населення, однак через відсутність вакцини проти кліщового енцефаліту в Україні, щеплення в областіне проводяться з 2009 року.

Майже у всіх районах виявляються кліщовий лаймбореліоз, або хвороба Лайма, але (найбільше у Горохівському, Луцькому, Ківерцівському, Любешівському районах і м. Луцьку). В поточному році виявлено вже 12 випадків лаймбореліозу (що є на рівні показників минулого  року).

Спільним для цих актуальних для області хвороб є перебування захворілих людей в лісових масивах (при зборі ягід, грибів, або просто відпочинку у лісі чи парку). Як правило,  захворювання завжди спричинено укусами кліщів.

Заходи профілактики зводяться до забезпечення захисту людей від укусів комарів і особливо, кліщів. Для чого, при виході у ліс (чи просто паркову зону)  слід відповідно одягатись і використовувати різні репеленти (відлякуючі комах засоби). А при повернені з прогулянки, обов’язково проводити само — і взаємоогляд відкритих ділянок тіла і особливо одягу. Адже кліщів з лісу можливо занести,  як на одязі, так і з букетом лісових квітів та ягід, чи будь-якими іншими речами.

    Фахівці санепідслужби області наголошують, що в разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчий медпункт для якісного його видалення та отримання кваліфікованої медичної допомоги.

    Через укуси комарів можна заразитись рядом небезпечних інфекційних хвороб (малярією, жовтою гарячкою, гарячками Західного Нілу, Денге, Зіка).

    Для профілактику укусів комарів слід забезпечити житло захисними сітками, а при відвідуванні лісу — відповідно вдягатись і також використовувати різні репеленти (наприклад: звичайний одеколон, в’єтнамський бальзам, масло лаванди, камфори тощо). А місце укусу комара – старатись не розчісувати, а обробити  вдома розчином нашатирного спирту чи  розчином питної соди, або оцту (все у розведенні з водою 1:1).

  Симптоми після укусу допомагають зняти різні масла (гвоздичне, анісове, особливо чайного дерева, яке має бактерицидні властивості). А в разі появи алергічних реакцій на місці укусу – негайно звернутись за медичною допомогою, не займатись самолікуванням.

 

Правила безпеки під час відпочинку на водоймах

14.07.2016

             Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки вашого життя та життя ваших дітей, а також отримання задоволення від відпочинку. 
Однією з перших умов безпечного відпочинку є вміння плавати, але також потрібно пам’ятати про переохолодження; перевтомленкупанняня м’язів, підводні плини, водорості та інше.

Основними умовами безпеки на воді є: 
— купання дозволяється тільки в спеціально відведених і обладнаних місцях, які відповідають вимогам Правил охорони життя людей на водних об’єктах України;
— купання дітей можливо тільки під наглядом дорослих;
— безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби;
— купатися краще в спокійну безвітряну погоду при температурі води — не нижче +20С, повітря — не нижче +24С;п
— після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години;
— при відпочинку за межами населеного пункту мати з собою достатній індивідуальний запас питної води; 
— не використовувати воду з річки для миття фруктів, овочів, ягід;
— не запливати за межу купання на акваторії, яку огороджено буями;
— не підпливати до моторних суден, вітрильників, веслових човнів та інших плавзасобів;
— не залізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети;
— використовувати рятувальні засоби за призначенням;
— не стрибати у воду зі споруд, не пристосованих для цього, і в місцях, де невідомі глибина та стан дна;
— не розпивати спиртні напої і купатися в нетверезому стані;
— не організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням та захватом тих, хто купається;
— не забруднювати і не засмічувати водні об’єкти та територію пляжів;
— не подавати обманні сигнали тривоги заради жарту;
— не використовувати для плавання автомобільні камери, плоти, лежаки, дошки;
— не використовувати моторні, вітрильні, веслові човни, інші гребні і моторні плавзасоби, водні велосипеди, швидкісні моторні плавзасоби, водні мотоцикли в зонах пляжів, у громадських місцях купання при відсутності буйкового огородження пляжної зони і в межах цієї зони.

 

Про хід епідрозслідування  спалаху гострої кишкової інфекції  на приватній базі відпочинку  «Радість»

14.07.2016кишкова-інфекція-300x162

         Триває епідеміологічне розслідування причин епідускладнення на приватній базі відпочинку «Радість» ПП «Вікна центр» (с. Озеро Ківерцівського району).

         Протягом 10 липня 2016 року у  Волинську обласну інфекційну лікарню  звернулось за медичною допомогою 10 осіб з симптомами гострої кишкової інфекції, котрі відпочивали  на базі відпочинку «Радість», з них 1 дитина 9 років. Станом на 13.07.2016р. всі дорослі особи  виписані в задовільному стані, діагноз «інфекційний гастроентероколіт».           

З метою об’єктивного та всебічного  епідеміологічного розслідування  фахівці Ківерцівського районного відділу  обласного лабораторного центру МОЗ України, в межах компетенції,   звернулись до управління  Держпродспоживслужби  у Ківерцівському районі.

         Під час  розслідування для  бактеріологічного дослідження  відібрані харчові продукти,  змиви, питна вода. Дослідження тривають.     

          В закладі проведена заключна дезінфекція.         

За  фактом  групового захворювання інформовано  Ківерцівський відділ Маневицької місцевої прокуратури.  

 

Поради фахівців щодо вживання кавунів та динь

12.07.2016р.

КавуниКавуни – цінний харчовий продукт, що містить значну кількість корисних речовин. Він має цілющу дію при хворобах печінки, жовчного міхура, нирок і сечовивідних шляхів. Однак зробити кавун чи дині небезпечним для здоров’я можуть як неправильні умови їх вирощування, транспортування, зберігання і споживання, та порушення правил торгівлі ними, пояснює Волинський  обласний лабораторний центр  Міністерства охорони здоров’я України .

Побоюватися, перш за все, слід придорожніх кавунових розвалів, куди інколи потрапляє забракований товар. Місце торгівлі баштанними має бути обгороджене і бути під навісом, а самі ж продукти – розкладені на товарних лотках, а не звалені в купу на землі. У недбало накидані кавуни через мікротріщини здатні проникати бруд і хвороботворні мікроорганізми. Крім того, баштанні, що продаються обабіч дороги, всього за кілька годин вбирають в себе важкі метали, що містяться в автомобільних вихлопах.

На шкірці кавуна зберігаються частинки грунту, пилу, і з ними різні мікроорганізми, яйця глистів, тому погано вимитий плід може стати причиною кишкової інфекції чи гельмінтозу. Збудники кишкових інфекцій мають високу стійкість у зовнішньому середовищі. Всі вони добре розмножуються на сирих фруктах та овочах і протягом 1-2 тижнів можуть зберігати життєздатність.

Не слід купувати баштанні з пошкодженою шкіркою, з вм’ятинами, підгнилі або вже розрізані. Бактерії швидко розмножуються на солодкій поверхні пошкодженого плоду у присутності повітря (досить навіть маленької ранки), і при вживанні в їжу такого кавуна чи дині можливе виникнення шлунково-кишкових розладів. Крім того, нерідко продукт з’їдається не відразу і зберігається розрізаним не у холодильнику, а при кімнатній температурі. У цих умовах на поверхні плоду також починають розмножуватися мікроорганізми. І замість отримання задоволення  від споживання смачних плодів, можна захворіти на сальмонельоз, дизентерію чи інші кишкові інфекції, або заразити себе глистами — аскаридами, волосоголовцями чи деякими іншими.

У продавців обов’язково повинні бути документи, що засвідчують якість та безпечність партії товару, що реалізується, результати лабораторних досліджень щодо вмісту в баштанних культурах нітратів, залишків пестицидів.

Небезпека споживання продуктів харчування із завищеним вмістом нітратів у тому, що нітрати під впливом кишкової мікрофлори відновлюються до нітритів, які зв’язують гемоглобін крові, порушується перенесення останнім кисню до клітин організму, що спричиняє розвиток гіпоксії та загальної інтоксикації. Важливо знати, що добова доза нітратів становить 5мг / на 1кг маси тіла, а допустима концентрація нітратів у кавунах та динях відповідно 60 та 90 мг на кілограм ваги продукту. Тож, знаючи інформацію про вміст нітратів у продуктах харчування, можна розрахувати і масу порції для споживання. До речі, якщо Ви сумніваєтесь у концентрації нітратів у будь-якому продукті, дослідження їх вмісту можливо провести в нашому обласному  лабораторному центрі.   

Оскільки, наслідки від вживання в їжу неякісного продукту досить серйозні, не варто пропонувати його дітям, молодшим 2-річного віку. Чим молодша дитина, тим менш захищений її організм від несприятливих впливів  (мікробів, нітратів, токсинів) і важчими можуть бути наслідки.

Для запобігання захворювання необхідно знати і дотримуватися простих правил:

– купувати кавуни та дині лише в місцях офіційної торгівлі, уникайте ринків на автотрасах, у дворах житлових кварталів, тощо;

– попросіть у продавця документами, які засвідчують безпеку та якість придбаної продукції;

– не купуйте розрізаний чи пошкоджений продукт;

– перед споживанням ретельно мийте кавуни та дині під проточною водою;

– зберігайте дині та кавуни в холодильнику;

– дотримуйтеся правил особистої гігієни (мийте руки після відвідування громадських місць, автотранспорту, туалету, перед прийняттям їжі та її приготуванням);

– підтримуйте належну чистоту та порядок у приміщенні, особливо кухонному, якісно мийте кухонний та столовий посуд.

Важливо пам’ятати, що будь-які овочі, фрукти, ягоди доцільно купувати по сезону, коли вони дозрівають і будуть корисними, а ризик отруїтися набагато меншим. Для динь і кавунів – це серпень-вересень.

Про спалах гострої кишкової інфекції на  приватній базі відпочинку «Радість» 

в с. Озеро Ківерцівського району

Радість

12.07.2016р.

          Волинський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України у Волинській області  інформує наступне.

        Зареєстровано спалах гострої кишкової інфекції на  приватній базі

відпочинку «Радість».  Перші хворі  звернулись  10 липня, коли госпіталізовано  до  Волинської обласної інфекційної лікарні 8 хворих з діагнозом  «гострий гастроентероколіт» та 2 хворих з діагнозом «харчова токсикоінфекція», серед них 1 дитина 10 років.

           Епідеміологічне  обстеження проводиться фахівцями  Ківерцівського  міськрайонного відділу обласного лабораторного центру.

           З метою з’ясування  причини виникнення спалаху та для його ліквідації працівниками відібрано  проби харчових продуктів, гігієнічні змиви,   проби питної води, дослідження тривають. Лабораторно обстежений працівник харчоблоку.

           В закладі проведена заключна дезінфекція.

          Для запобігання  подальшого поширення інфекції санепідслужбою проводиться комплекс  протиепідемічних заходів  з локалізації та ліквідації спалаху.

Щодо виділення збудника туляремії з кліщів

11.07.2016р.

Лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» виділено з кліщів збудник особливо-небезпесчного захворювання – туляремії. Матеріал відібрано на території Любешівського району (с. Бірки). Випадки захворювання на туляремію у цьому населеному пункті реєструвались, починаючи  з середини 50-х років минулого століття.

 Крім того, позитивні лабораторні знахідки  при дослідженні кліщів реєструвались, починаючи з 2003 року (доставлені з К.Каширського і Любешівського районів); у 2006році – з К.Каширського і Ратнівського та 2009 році – матеріал доставлено з Любешівського і Старовижівського районів.

Взагалі, територія Волині є ензоотичною по туляремії з 50-тих років минулого сторіччя. За це період в області налічується 79 ензоотичних пунктів у 13 районах, де виявлялись хворі на туляремію. Нові випадки захворювання серед людей реєструвались щорічно, починаючи з 2002 року, останній випадок – у 2015році в Турійському районі.

Туляремія – природно-вогнищева трансмісивна інфекційна хвороба, що характеризується септицемією, гарячкою та ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, нервової системи тощо.

Резервуаром інфекції у природі є до 30 видів тварин, але найбільше значення для людей мають мишовидні гризуни,  у яких збудник виділяється на зовні із сечею, забруднюючи все навколо.

Людина, як правило, інфікується при контакті із зараженими гризунами. Крім того, захворіти можна при вживанні сирої води з невідомих водойм, споживанні зараженої їжі, при вдиханні пилових частинок разом із збудниками та попаданні на кон’юнктиви очей людини при сільгоспроботах (обмолоті інфікованого зерна, заготівлі сіна тощо). Також можна захворіти  після укусів комах — кровососів: сліпнів, мух-жигалок, деяких видів іксодових кліщів тощо.
         Тривалий і важкий перебіг хвороби, повільне одужання та можлива інвалідність — роблять туляремію особливо небезпечним захворюванням.

Тому, фахівці санепідслужби наголошують — при виявленні вказаних вище симптомів (особливо різкої слабкості та збільшенні лімфатичних вузлів) — негайно звернутись до лікарів за місцем проживання, не займатись самолікуванням.

Про санепідситуацію  в області

01.07.2016

ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» інформує  про нове  епідемічне ускладнення з гострих кишкових інфекцій в дошкільному навчальному закладі №7 м. Луцька.

Протягом 22-24 червня 2016 року у  Волинську обласну інфекційну лікарню  звернулось за медичною допомогою 5 дітей з симптомами гострої кишкової інфекції, які відвідують дошкільний навчальний заклад №7 м. Луцька. Четверо дітей госпіталізовано,  одна дитина лікується амбулаторно в зв’язку з відмовою. Попередній діагноз «Гастроентероколіт, сальмонельоз?». Захворювання зареєстровано в 3 групах закладу. У трьох дітей за результатами бактеріологічного лабораторного обстеження  виявлено сальмонелу ентерітідіс.

В осередку проведено  епідеміологічне обстеження силами фахівців ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», відбір проб харчових продуктів, води, гігієнічних змивів, обстеження персоналу. Медичне спостереження за контактним завершене, нових хворих не виявлено. Дошкільний навчальний заклад з 29.06 закрито на ремонт.

Слід відмітити, що  це вже другий  випадок  ускладнення епідситуації  в дитячому організованому колективі  в м. Луцьку з початку епідсезону гострих кишкових інфекцій.

Серед інфекційних захворювань гострі кишкові інфекції займають друге місце в структурі  інфекційної захворюваності після грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій.

У  поточному  році  в області зареєстровано  629 випадків захворювань гострими кишковими інфекціями,  в т.ч. 3 – шигельозу, 65 – сальмонельозу,  561 – інфекційних гастроентероколітів.

По фактах вищеназваних інфекційних захворювань фахівцями ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» проведені епідеміологічні розслідування.

За результатами розслідувань, зі слів хворих, у 95 % випадків встановлено ймовірний фактор передачі збудника захворювання. При цьому, 75 % випадків захворювань пов’язані із вживанням харчових продуктів, 25 % —  за рахунок  контактно – побутового  шляху (порушення правил особистої гігієни).

Найбільша частка випадків, пов’язаних із вживанням харчових продуктів,  традиційно припадає на молочну продукцію — 25%. Із вживанням  м’ясної  продукції  пов’язано  16% випадків захворювань,   продукції з ринків — 14%,   ковбасних виробів  — 11%.

В даний час найбільше турбує сальмонельоз, але можливі кишкові інфекції викликані іншими бактеріальними збудниками та вірусами.

За 6 міс. 2016 року захворюваність  на сальмонельоз зросла в  2,4 рази (зареєстровано  65 випадків проти 27 за аналогічний  період  2015 року)

Найвищі рівні захворюваності зареєстровано в м. Луцьку (ріст в 2,7 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року), Ківерцівському районі (ріст в 2 рази), перевищено середньообласний  показник захворюваності на 100 тисяч населення в Ковельському, Луцькому, Турійському районах. Захворювання на сальмонельоз і надалі має несприятливий прогноз в нашій області. Ймовірним джерелом інфекції найчастіше є м’ясо та яйця птиці.

Неблагополучною  епідемічна ситуація є і для гострих кишкових інфекцій, які часто ставали причиною спалахів. Рівень захворюваності на інфекційні гастроентероколіти  і надалі залишається високим. Нестабільна соціально-економічна ситуація сприяє зниженню життєвого рівня, культури обслуговування у побуті, погіршенню гігієнічної поведінки та здоров’я населення, розповсюдженню інфекційних хвороб, що передаються через брудні руки, харчові продукти та воду. Інтенсивність епідемічного процесу таких хвороб найчастіше відмічається в літній та  осінній періоди року.

Високі показники захворюваності реєструються в Луцькому, В. Волинському, Горохівському, Маневицькому, Ратнівському районах та м. Луцьку.

У структурі гострих кишкових інфекції, що спричинені встановленими збудниками третю частину складає ротавірусний ентерит. Враховуючи, що поширення ротавірусної інфекції можливе водним шляхом, існує реальна загроза виникнення її спалахів.

Аналіз за 2016 рік свідчить про нестійку епідемічну ситуацію в області щодо захворюваності вірусним гепатитом А. На сьогодні захворюваність вірусним гепатитом А реєструється в 4 районах: Горохівському, Луцькому, Шацькому та м. Нововолинську. Розповсюдженню вірусного гепатиту А сприяють незадовільні соціальні та природні фактори життєдіяльності населення, порушення гігієнічної поведінки, не якісна  питна вода та ін.

На виконання доручення Прем’єр-міністра України В. Гройсмана від 23.06.2016 за результатами наради щодо ліквідації спалаху гострих кишкових інфекцій у м. Ізмаїл Одеської області, Волинським обласним лабораторним центром та його відокремленими структурними підрозділами 25 – 28 червня проведені моніторингові обстеження водопроводів з лабораторними дослідженнями питної води, яка подається для споживання населенню.

Вірусологічною лабораторією ДУ «Волинський ОЛЦ ДСЕСУ» у  поточному році досліджено 27 проб питної  води з міського та сільських водопроводів на наявність ротавірусів,  ентеровірусів, вірусу гепатиту А, 41 проба води відкритих водойм  на наявність антигенів вірусу гепатиту А та ротавірусу, 34 проби – на наявність ентеровірусів, 26 проб води басейнів  на наявність антигенів вірусу гепатиту А та ротавірусу, 18 проб – на наявність ентеровірусів. Результати всіх зазначених досліджень від’ємні.

Останнім часом в області активізувались хвороби, спричинені укусами кліщів, активність яких припадає на період з квітня по жовтень.

Кліщовий вірусний енцефаліт зустрічається переважно в Ратнівському районі (за останні 2 роки — 4 випадки).

В той же час значно погіршилась епідситуація з кліщового лаймбореліозу (хвороби Лайма) — за минулий рік захворюваність зросла втричі,  в поточному році виявлено вже 12 випадків (проти 9) — у м. Луцьку і Луцькому районі (7 випадків), Горохівському і Любешівському районах (по 2 випадки) і м. Нововолинську (1).

У всіх випадках хвороба спричинена відвідуванням захворілих осіб природних осередків: під час відпочинку у лісах чи парках (до 80%) та збором грибів і ягід (до 20%), у всіх випадках мали місце укуси кліщів на території природних осередків.

З приводу чого, до початку оздоровчого сезону санепідслужба області зверталась до керівників закладів оздоровлення та місць відпочинку, управління ветеринарної медицини області щодо проведення акарицидних обробок, скошування трави та благоустрою територій, відведених для відпочинку людей.

В 2016 році у Волинській області від отруєння грибами потерпіло двоє осіб, з них  один учень 7 класу, (в м. Луцьку та Ковельському районі). Потерпілі  вживали весняні умовно-їстивні гриби (зморшки, рядівки). Обоє хворих після проведеного лікування виписані додому.

Зареєстровано сімейний випадок захворювання ботулізмом в м. Луцьку. Потерпіло двоє осіб від вживання м’ясної консерви домашнього приготування. На даний час хворі після проведеного лікування в інфекційному стаціонарі виписані додому у задовільному стані.

 

Щодо небезпеки нападу кліщів    

30.06.2016

З настанням жарких днів, люди масово виходять на природу, де існує реальна загроза нападу на людину різних комах-кровососів: комарів, мух-жигалок, сліпнів, а особливо кліщів, які є переносниками збудників багатьох небезпечних інфекційних хвороб, поширених на теренах Волині.

Так, кліщовий вірусний енцефаліт реєструється в області з 1995 року, в основному в Ратнівському районі (де за останні 2 роки виявлено 4 випадки). В поточному році випадків хвороби ще не відмічались.

В той же час за минулий рік втричі зросла захворюваність на кліщовий лаймбореліоз, або хворобу Лайма (20 проти 9 випадків). В поточному році вже виявлено 12 випадків хвороби Лайма: у м. Луцьку і Луцькому районі (7 випадків), Горохівському і Любешівському районах (по 2 випадки) і м. Нововолинську (1).

У всіх випадках хвороба спричинена відвідуванням захворілих осіб природних осередків: під час відпочинку у лісах чи парках (до 80%) та збором грибів і ягід (до 20%), у всіх випадках мали місце укуси кліщів.

    Тому фахівці санепідслужби наголошують, що в разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід якомога швидше видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчу медичну установу для якісного отримання кваліфікованої медичної допомоги.

При організації відпочинку на природі фахівці санепідслужби радять волинянам: забезпечити захист від укусів комарів і кліщів при виході у ліс (чи просто паркову зону) — відповідно одягатись та використовувати різні репеленти (відлякуючі комах засоби). А при поверненні з прогулянки, обов’язково проводити само — і взаємоогляд відкритих ділянок тіла та одягу, квітів, особистих речей, принесених з лісу.

Ще до початку оздоровчого сезону санепідслужба області зверталась до керівників закладів оздоровлення та місць відпочинку, управління ветеринарної медицини області щодо проведення акарицидних обробок, скошування трави та благоустрою територій, відведених для відпочинку людей.

УВАГА!   

ПРОФІЛАКТИКА КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ

(пам’ятка для населення)

57553d0faf07f

29.06.2016

Літньо- осінній сезон  характеризується  найвищим рівнем захворюваності гострими кишковими інфекціями.

Кишкові інфекції викликаються  бактеріями і вірусами, передаються через забруднені  мікроорганізмами харчові продукти, воду та контактно — побутовим шляхом. Найбільш вразливими  є діти,  об’єкти найбільшого ризику – організовані  дитячі    заклади.

Фактором передачі може послужити будь — який продукт, який забруднений  мікроорганізмами  після приготування, або вживається у сирому вигляді ( фрукти, овочі). Як правило, термічна обробка  харчових продуктів, ретельне миття  під проточною водою, ошпарювання роблять харчові продукти  безпечними.

Слід окремо відмітити таку кишкову інфекцію як сальмонельоз в зв’язку з  важким  перебігом хвороби, переважною ураженістю  дітей, схильністю до виникнення  спалахів. Основними факторами передачі інфекції  при сальмонельозах являються харчові продукти тваринного походження. Джерелом  інфекції можуть бути сільськогосподарські тварини ( свині, дрібна та велика рогата худоба, вівці), птиця, плазуни, риба, а  також домашні улюбленці – коти, собаки. Сальмонела може  довго зберігатися  в яйцях птиці, молоці від хворих тварин. Кип’ятіння вбиває сальмонелу миттєво, проте в кусках м’яса біля 400 грам і товщиною до 20 см вони гинуть при кип’ятінні лише  через  2,5 години. В замороженому м’ясі сальмонела виживає до  1 року, в кімнатному пилі – до 18 місяців.

Передумовами зараження   сальмонельозом є  порушення технології приготування страв, використання   спільного обладнання та інвентаря  для  сирих та  готових продуктів, порушення поточності  технологічного процесу, недостатня термічна обробка продуктів. В літній період факторами  передачі інфекції можуть послужити  ягоди та овочі з полів, для орошення яких використовуються стічні води.

80 % харчових токсикоінфекцій ( коли разом з харчовим продуктом в організм людини попадає токсин) викликаються саме  сальмонелами, а також стафілококом. Тому  гнійничкові  захворювання рук у повара є недопустимими, бо саме  вони є джерелом забруднення стафілококом  готових страв. Стафілокок  також може попасти в молочні продукти при маститі у корів.

Забруднити  харчові продукти, питну  воду, а також  іграшки та  предмети догляду за дітьми   можуть  практично здорові бактеріоносії  збудників  сальмонельозу, дизентерії, ротавірусів, тощо.

Почастішали   побутові спалахи захворювань на гострі кишкові інфекції,  які  виникають  після святкування  весіль, ритуальних обідів, як в закладах харчування  так і в  домашніх умовах. Грубим порушенням  вважається така ситуація, коли  святкування відбувається в закладі ресторанного господарства, а  частина швидкопсуючих продуктів приносять з дому без відповідних свідчень про їх безпечність для  здоров’я. В таких випадках відповідальність  закладу мінімізується.  Причиною таких спалахів в побуті  є залучення до приготування страв випадкових  осіб, які не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, без проходження попередніх медичних оглядів,  порушення технології  приготування їжі, зберігання  харчових продуктів в антисанітарних умовах і без належного  холодового режиму.

Напередодні, а також під час проведення застілля, з метою  недопущення спалаху кишкової інфекції необхідно суворо дотримуватись наступних  правил:

 1. Не залучати до приготування страв випадкових осіб, а краще звернутись до кухарів з відповідною освітою, стажем роботи та медичним обстеженням. Осіб з проявами гострих кишкових інфекцій (пронос, блювання, підвищення температури тіла, слабкість тощо) та тих, що перехворіли на згадані інфекції упродовж останніх трьох тижнів, не допускати до приготування страв та обслуговування гостей.
 2. Перед забоєм домашніх тварин обов’язково провести ветеринарну експертизу та не використовувати м’ясо, що не пройшло ветеринарного контролю.
 3. Продукти купувати лише в торгівельній мережі (в магазинах та на облаштованих ринках). У жодному разі не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб. Купуючи харчові продукти та напої, обов’язково звертати увагу на терміни та умови їх зберігання, вимагати від продавця документи, які підтверджують якість та безпеку продукції, що реалізується.
 4. Звернути увагу на колодязі та водогінні колонки, вода яких буде використовуватись для приготування страв, миття рук та посуду. Криниця повинна бути в задовільному санітарному стані: огороджена, обладнана глиняним «замком», відмосткою, навісом та відром загального користування. При незадовільному стані криниці провести її ремонт та очистку з наступним проведенням аналізу води. За неможливості виконання цих заходів у стислі строки, необхідно призупинити використання води даного джерела. Ні в якому разі  не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, дощову тощо. Для пиття та приготування їжі мати запас фасованої питної води.
 5. Приготування страв проводити в окремому приміщенні, із задовільним санітарним станом. Неприпустима наявність гризунів, тарганів, мух. При приготуванні страв слідкувати за своєчасним прибиранням сміття та харчових відходів.
 6. Обов’язково мати достатню кількість кухарського та розроблювального інвентарю  (столів, дощок, ножів тощо), який використовувати окремо для сирих та готових продуктів. Після використання кухарський інвентар та столовий посуд мити під проточною водою, а за її  відсутності – послідовно, не менше ніж у 3-х  ємностях, з використанням дезінфікуючих та миючих засобів.
 7. Всі продукти, що швидко псуються, та готові страви зберігати при температурі не вище 8оС, для чого заздалегідь подбати про достатню кількість холодильників. Якщо такої можливості немає, необхідно використовувати продукти в день їх придбання, а готові страви – в день приготування. Зберігання приготовленої страви  без холоду не повинно перевищувати 2 годин. У побутовому холодильнику продукти зберігати згідно з термінами придатності: салати в незаправленому вигляді — 12 годин, у заправленому — 8, яйця варені — 24 години, м’ясні та ковбасні вироби домашнього приготування – 72 години, кулінарні вироби з рубленого м’яса (котлети, биточки, шніцелі), рибу смажену — 12 годин.
 8. Суворо дотримуватись технології приготування страв. Ретельно  проводити теплову обробку продуктів (варіння, тушкування тощо). Страви, що залишилися на другий день, перед вживанням піддати вторинній термічній обробці – переварити або прожарити.
 9. За практичної неможливості в умовах побуту дотримуватись вимог технології приготування, умов зберігання та термінів реалізації страв, що швидко псуються, з меню (принаймні в літній період) виключити  холодець, заливний язик, заливну і фаршировану рибу, м’ясні салати, кров’яні та ліверні ковбаси, кондитерські вироби з кремом (торти, тістечка тощо). Не використовувати консервовані та мариновані гриби домашнього приготування.
 10.  Куплені овочі, м’ясо та рибу не класти поруч з продуктами, які при вживанні не підлягають термічній обробці. Овочі  та фрукти  перед  вживанням  промити струменем кип’яченої або холодної води, а потім ще раз обдати кип’ятком. Сирі та варені м’ясні й рибні продукти не повинні зберігатися разом.
 11. Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом. Обов’язково мити руки після відвідування туалету.

ПАМЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

29.06.2016

Якщо в приміщенні розбито ртутний термометр, необхідно:

—       вивести з приміщення всіх людей, першою чергою дітей, інвалідів та людей похилого віку;

—          відчинити настіж усі вікна у приміщенні;

—          максимально ізолювати від людей забруднене приміщення, щільно зачинивши всі двері;

—          захистити органи диханняГРАДУСНИК хоча б вологою марлевою пов’язкою ( ртуть випарюється вже при кімнатній температурі. З підвищенням температури більше 18°С її випарювання збільшується. Пари ртуті і її сполуки дуже отруйні);

—          негайно почати збирати ртуть: великі кульки зберіть спринцівкою , відразу скинувши їх у скляну банку з розчином 2 г перманганату калію на 1 літр води, дрібніші кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте їх в банку. Банку щільно закрийте кришкою.

Використання порохотягу для збирання ртуті забороняється (використання  викликає розбивку металічної ртуті у середині  до стану парів і викид через фільтр з послідуючим забруднюванням усіх стін і обладнання)!

—          вимити забруднені місця мильно – садовим розчином (400 грам мила і 500 грам кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином пермаганату калію (20 грам на 10 літрів води);

—     зачинити приміщення після обробки, ізолювати його від інших приміщень та провітрювати протягом трьох діб;

—     якщо можна утримувати в приміщенні температуру не нижче як 18 – 20 °С для скорочення термінів проведення всіх робіт;

—        вичистити та промити міцним (майже чорним розчином) маргацівки підошви взуття, якщо наступили на ртуть.

У  такій послідовності проводяться роботи ще 3-5 разів, в залежності від матеріалу підлоги  і стін. По закінченні цього циклу обробки приміщення провітрюються протягом місяця при температурі не нижче 18° С.

Щодо утилізації відходів (розбитих термометрів та зібраної ртуті) звертатись до ТзОВ «ЕКО-ХЕЛП» м.Рівне тел..0509093263.

Оперативна інформація

щодо результатів моніторингових досліджень ходу оздоровчої кампанії.

23.06.2016

При здійсненні соціально-гігієнічного моніторингу  в ході підготовки та роботи  дитячих закладів оздоровлення та відпочинку в сезон 2016 року лабораторіями ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» проведено понад 2400 досліджень питної води, продуктів харчування, готових страв, факторів навколишнього середовища життєдіяльності дитини. В ході досліджень виявлено,  що проби  питної води не відповідали вимогам в   1,3% випадках за бактеріологічними і в 13,3% за санітарно-хімічними показниками, 5,5% проб води відкритих водойм мали відхилення. В 0,6% відібраних проб свіжих  овочів  вміст нітратів перевищував допустимі норми. Дослідження понад 1200 гігієнічних змивів з харчоблоків закладів, в 1,0% виявлені бактерії групи кишкової палички. Це свідчить про порушення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів, правил особистої гігієни працівниками закладів. По виявлених порушеннях санітарного законодавства направлені рекомендаційні листи керівникам закладів, головам  сільських рад, начальникам районних відділів освіти. Поінформовано  Держпродспоживслужбу для вжиття заходів реагування.

З досліджених структурними підрозділами ДУ «ВОЛЦ ДСЕСУ» проб води відкритих водойм 11,3% не відповідають гігієнічним нормативам за мікробіологічними показниками ( р. Турія — міський пляж та пляж санаторію матері і дитини «Турія» у м. Ковель та  р. Путилівка -пляж санаторію матері і дитини «Пролісок» с. Грем’яче Ківерцівського району).

За результатами досліджень грунту (піску) виявлено збудників інфекційних захворювань (клостридії) у пробі піску Ковельського міського пляжу, на підставі чого проведена його заміна.

Для  збереження здоров’я, недопущення виникнення спалахів гострих інфекційних хвороб серед населення, в т.ч. дитячого, головам райдержадміністрацій разом з головами об’єднаних територіальних громад, селищних, сільських рад, міським (міст обласного значення) головам, власникам (керівникам) закладів оздоровлення та відпочинку для дітей та дорослих, в т.ч. для дітей необхідно протягом оздоровчого періоду забезпечити лабораторне підтвердження безпечності об’єкту, послуг, продукції та факторів довкілля, в т.ч. води відкритих водойм у відповідності до вимог  санітарного законодавства.

Епідускладнення у  

м. Ковель

Ковель

Після святкування  професійного свята в одному  із закладів громадського харчування  в м. Ковелі виник спалах гострої кишкової інфекції. За медичною допомогою 7-8 червня 2016 року  з проявами гострих кишкових інфекцій у важкому стані  звернулось  12 осіб, які  госпіталізовані в  інфекційне відділення Ковельської центральної районної лікарні.

          Епідемічне обстеження  проводиться фахівцями  Ковельського міськрайонного відділу ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України». Під час обстеження  для лабораторного дослідження  відібрано харчові продукти, змиви,  проби питної води, обстежені  працівники закладу.

         З метою встановлення причин виникнення спалаху та запобігання подальшому поширенню інфекції,   санепідслужбою проводиться  комплекс протиепідемічних заходів з локалізації та ліквідації спалаху.   

Про спалах сальмонельозу

 в м. Берестечко Горохівського району

Берестечко

     Зареєстровано спалах сальмонельозу  у м. Берестечко Горохівського району Волинської області.  Постраждалих 25 осіб. Усі захворілі святкували випускний вечір 28 травня  2016 року у закусочній «Таверна» міста Берестечка, у святкуванні брало участь 30 осіб. Перші хворі  звернулись  30 та 31 травня, коли госпіталізовано до інфекційного відділення Горохівської центральної районної лікарні 10 хворих з діагнозом «харчова токсикоінфекція». Лікарями первинної медичної ланки  активно виявлено ще 15 хворих при огляді учасників святкування. За результатами лабораторного обстеження у 13 осіб  виявлено  сальмонелу.

       Під час святкування захворілі вживали страви, приготовані в закусочній  та продукти, принесені батьками: полуницю, черешню, торти домашнього приготування.

          Щоб з’ясувати  причини виникнення спалаху та для його ліквідації працівники санепідслужби провели  епідеміологічне обстеження в осередку. Для лабораторних досліджень відібрано 14 проб харчових продуктів, 20 змивів,  2 проби питної води.

           За результатами  лабораторних досліджень  проб довкілля сальмонелу виявлено в  двох пробах кремових кондитерських виробів ( торти домашнього приготування), які зберігались  довгий час без умов холоду.

           Ймовірно фактором  інфекційного захворювання  послужили продукти принесені замовниками (торти, контаміновані  черешня та полуниця), які вживалися усіма  захворілими.

           Осередок захворювання ліквідований.

Групове  захвосадочокрювання на сальмонельоз 

в ДНЗ №19 м. Луцька

            Державна установа «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» повідомляє, що протягом 23-31 травня   за медичною допомогою  звернулось 19 дітей з симптомами гострої кишкової інфекції, які відвідують дошкільний  навчальний заклад №19 м. Луцька. За результатами лабораторного обстеження у  15 хворих  виявлено сальмонелу. Стан захворювання середньої важкості у 11 дітей,  у 8 дітей  — легка  форма протікання  хвороби.  

            Епідеміологічне обстеження дитячого закладу,  з метою локалізації та ліквідації осередку хвороби, проведено Луцьким міськміжрайонним відділом ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» .

             Для  лабораторного дослідження під час розслідування відібрано 10 проб харчових продуктів, 100 змивів з об’єктів зовнішнього середовища, 13 проб питної води. Обстежений  бактеріологічно  персонал ДНЗ.

            При  обстеженні проб довкілля  патогенної флори не виявлено.            

  Дошкільний навчальний заклад, за рекомендацією санепідслужби,   тимчасово  припиняв роботу  з 30.05 по 03.06.2016 року, коли проведене генеральне прибирання, заключна дезінфекція,  відремонтоване та повірене  технологічне обладнання,  в т.ч. духова шафа. 

            Фактором передачі ймовірно був омлет приготований з курячих яєць на вечерю 17.05.2016р. (Виробник яєць  ТзОВ «Птахофабрика Крупець», постачальник ТзОВ «Вестпродукт»).  Обставинами, що сприяли виникненню спалаху є  порушення технології приготування страв, температурних режимів, порушення вимог особистої гігієни персоналом харчоблоку, несправність духової шафи.         

             Про спалах інформовано Голову облдержадміністрації, Голову Луцької міської ради, управління охорони здоров’я,  освіти та науки Волинської ОДА, Луцької міської ради , місцеву прокуратуру. По факту захворювання дітей  відкрито  кримінальне провадження внесене в ЄРДР за №12016030010002308 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 325 ч.1 КК України.

              Щодо факту виникнення епідускладнення для вжиття заходів реагування  повідомлено  Держпродспоживслужбу м.Луцька.

            Матеріали заслухано  06.06.2016 р. на апаратній нараді у голови Волинської обласної держадміністрації. 

            Завдяки  своєчасно проведеним санепідслужбою комплексом протиепідемічних заходів вогнище  на даний час ліквідоване. Дошкільний навчальний заклад відновив роботу.            

План моніторингових досліджень факторів навколишнього середовища життєдіяльності населення у Волинській області

 

Обережно — кліщі!    

кліщ

12.05.2016

Санепідслужба області застерігає громадян щодо небезпеки нападу на людину різних комах-кровососів, особливо іксодових кліщів, які є переносниками збудників кліщового вірусного енцефаліту та кліщового лаймбореліозу, які поширені на теренах Волині.

В поточному році лаймбореліоз ще не реєструвався, але у 2015році захворюваність зросла вдвічі —  до 20 випадків (проти 9 у 2014р.), хвороба виявлялась майже у всіх районах. Кліщовий вірусний енцефаліт реєструється в області з 1995 року, в основному в Ратнівському районі (де відмічено за останні 2 роки — 4 випадки).

Спільним для цих хвороб є прямий зв’язок з перебуванням людей на лоні природи при зборі ягід, грибів, або просто відпочинку у лісі чи парку та завжди спричинені укусами кліщів.

В разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід якомога швидше видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчий медпункт для якісного видалення та отримання кваліфікованої медичної допомоги.

До початку оздоровчого сезону Держсанепідслужба області зверталась до керівників закладів оздоровлення та місць відпочинку, управління ветеринарної медицини області щодо проведення акарицидних обробок у місцях відпочинку населення, скошування трави та благоустрою територій, відведених для відпочинку людей. Питання готовності до оздоровчого сезону заслуховується на постійно діючих комісіях при облдержадміністрації.

При організації відпочинку на природі фахівці санепідслужби радять волинянам: забезпечити захист від укусів комарів і кліщів при виході у ліс (чи просто паркову зону) — відповідно одягатись та використовувати різні репеленти (відлякуючі комах засоби). А при поверненні з прогулянки, обов’язково проводити само — і взаємоогляд відкритих ділянок тіла та одягу, квітів, особистих речей тощо. Пам’ятайте,  природа постійно приховує несподіванки, що можуть бути небезпечними для вашого здоров’я.

                  

Щодо ситуації з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями
09.03.2016

За даними оперативного моніторингу станом на 09 березня 2016 року спостерігається зниження рівня захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області і він є нижчим від епідемічного порогу на 15%. Число госпіталізованих хворих зменшилась на 4%. Темп зниження захворюваності становить 8%. Аналіз захворюваності свідчить про незначне збільшення серед хворих частки дітей з 63 до 64%.
Перевищення епідемічного порогу не зареєстровано на жодній адміністративній території області.
Обмежувальні заходи в навчальних закладах не застосовувались.
За оперативними даними з початку епідемічного сезону (28.09.2015 – 09.03.2016 року) в області зареєстровано понад 130 тис. хворих на грип та ГРВІ, перехворіло 12,5 % населення.
Із загальної кількості захворілих понад 60 % становлять діти віком до 17 років, перехворіло 31 % дитячого населення. За цей же період госпіталізовано 4,4 тис. хворих, 66% з яких діти до 17 років.
Всього з підозрою на грип в області померло 10 осіб. У 5 випадках виділено грип А (Н1N1), у 4 грип А.
Проведений аналіз летальних випадків показав, що за медичною допомогою своєчасно звернулася 44% померлих, 55% належали до груп ризику по супутніх захворюваннях, всі померлі не щеплені проти грипу.
За даними вірусологічної лабораторії ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» протягом епідсезону захворюваності на грип проведено вірусологічні дослідження 286 зразків матеріалу. В тому числі методом ПЛР досліджено 136 зразків від хворих з підозрою на грип, отримано 35 позитивних результати (31 зразок — виявлено пандемічний грип А(Н1N1), 4 – грип А).
Держсанепідслужбою області продовжується моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області.

Щодо ситуації з грипом та гострими
респіраторними вірусними інфекціями

29.02.2016, понеділок

За даними оперативного моніторингу станом на 29 лютого 2016 року спостерігається зниження рівня захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області і він є нижчим від епідемічного порогу на 1%. Кількість випадків тяжких гострих респіраторних інфекцій протягом останнього тижня зменшилась на 40%, кількість пневмоній – на 42%, нових повідомлень про померлих не поступало. Число госпіталізованих хворих зменшилась на 38%, в тому числі дітей на 30%. При цьому протягом 22-29 лютого темпи зниження захворюваності дещо сповільнилися. Аналіз захворюваності свідчить про збільшення серед хворих частки дітей з 58 до 63%.
На фоні зниження захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями залишаються перевищеними епідемічні пороги в 2 районах області, а саме в: Ковельському на 4,2%, Горохівському на 7,4%.
Поновлено навчання в усіх дитячих навчальних закладах, всього обмежувальні заклади застосовувались у 641 навчальному закладі.
За оперативними даними з початку епідемічного сезону (28.09.2015 – 29.02.2016 року) в області зареєстровано майже 130 тис. хворих на грип та ГРВІ, перехворіло 12,2 % населення.
Із загальної кількості захворілих понад 60 % становлять діти віком до 17 років, перехворіло 31 % дитячого населення. За цей же період госпіталізовано 4,3 тис. хворих, 66% з яких діти до 17 років.
Всього з підозрою на грип в області померло 10 осіб. У 5 випадках виділено грип А (Н1N1), у 4 грип А.
Проведений аналіз летальних випадків показав, що за медичною допомогою своєчасно звернулася 44% померлих, 55% належали до груп ризику по супутніх захворюваннях, всі померлі не щеплені проти грипу.
За даними вірусологічної лабораторії ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» протягом епідсезону захворюваності на грип проведено вірусологічні дослідження 273 зразків матеріалу. В тому числі методом ПЛР досліджено 128 зразків від хворих з підозрою на грип, отримано 33 позитивних результати (29 зразків — виявлено пандемічний грип А(Н1N1), 4 – грип А).
З 40 тижня 2015 року (початок епідемічного сезону грипу) Держсанепідслужбою області проводиться щотижневий оперативний моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, а з моменту загрози ускладнення епідситуації – щоденний моніторинг.
Запроваджено щоденний моніторинг епідемічної ситуації в дитячих навчальних закладах районів та міст області, профтехучилищах, середніх та вищих учбових закладах для своєчасної діагностики епідускладнення в цих закладах та прийняття обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області. Рекомендуємо продовжити виконання усіх протиепідемічних заходів з профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій на території області.

Щодо ситуації з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями

22.02.2016

Станом на 22 лютого 2016 року спостерігається зниження рівня захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області і він є нижчим від епідемічного порогу на 7,4%. При цьому протягом 07 тижня кількість хворих в порівнянні з 06 тижнем зменшилась на 31% (6820 осіб проти 9940). Протягом останнього тижня госпіталізований 251 хворий (проти 400 за попередній тиждень), з них 166 (66%) – діти до 17 років. Кількість випадків тяжких гострих респіраторних інфекцій знизилась в 2,3 рази (58 випадків проти 136), нових повідомлень про померлих не поступало.
На фоні зниження захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями залишаються перевищеними епідемічні пороги в 4 районах області, а саме в: Ковельському на 36%, Любомльському – на 82%, Горохівському в 2 рази, у Шацькому районі – на 15%.
Поновлено навчання в усіх дитячих навчальних закладах, крім одного, який залишається закритим дошкільний навчальний заклад в Рожищенському районі.
За оперативними даними з початку епідемічного сезону (28.09.2015 – 21.02.2016 року) в області зареєстровано більше 122 тис. хворих на грип та ГРВІ, перехворіло 11,5 % населення.
Із загальної кількості захворілих 60 % становлять діти віком до 17 років, перехворіло 30 % дитячого населення. За цей же період госпіталізовано 4,2 тис. хворих, 67% з яких діти до 17 років.
Всього з підозрою на грип в області померло 10 осіб. У 5 випадках виділено грип А (Н1N1), у 4 грип А.
Проведений аналіз летальних випадків показав, що за медичною допомогою своєчасно звернулася 44% померлих, 55% належали до груп ризику по супутніх захворюваннях, всі померлі не щеплені проти грипу.
За даними вірусологічної лабораторії ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» протягом епідсезону захворюваності на грип проведено вірусологічні дослідження 258 зразків матеріалу. В тому числі методом ПЛР досліджено 118 зразків від хворих з підозрою на грип, отримано 31 позитивний результат (27 зразків — виявлено пандемічний грип А(Н1N1), 4 – грип А).
З 40 тижня 2015 року (початок епідемічного сезону грипу) Держсанепідслужбою області проводиться щотижневий оперативний моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, а з моменту загрози ускладнення епідситуації – щоденний моніторинг.
Запроваджено щоденний моніторинг епідемічної ситуації в дитячих навчальних закладах районів та міст області, профтехучилищах, середніх та вищих учбових закладах для своєчасної діагностики епідускладнення в цих закладах та прийняття обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області. Рекомендуємо продовжити виконання усіх протиепідемічних заходів з профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій на території області.

Щодо ситуації з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями

08.02.2016

Захворюваність грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області залишається на високому рівні, епідемічний поріг перевищено в 2,2 рази.
При цьому протягом останнього 05 тижня кількість хворих дещо зменшилась, захворіло 14667 осіб, що на 1063 особи менше попереднього тижня. Протягом 05 тижня госпіталізовано – 475 хворих ( проти 553 за попередній тиждень), з них 284 (60%) – діти до 17 років. Кількість випадків тяжких гострих респіраторних інфекцій протягом п’ятого тижня зменшилась в півтора рази (94 випадки проти 148).
Перевищено епідемічні пороги майже в усіх районах та містах області, зокрема в Луцьку на 43,9%, Луцькому районі — на 86,3%, Камінь-Каширському — на 95,6%, Ратнівському — на 20,3%, Ківерцівському- на 76%, Шацькому – в 2,2 рази, Старовижівському – на 69,5%. Любешівському – на 74,3%, Іваничівському – в 1,3 рази Турійському – в 2 рази, Найвища захворюваність в Горохівському та Ковельському районах, де епідемічні пороги перевищено відповідно в 4 і 5 разів. Також за останній тиждень вперше перевищено епідемічний поріг в Рожищенському районі – на 45%.
За оперативними даними з початку епідемічного сезону (28.09.2015 – 05.02.2016 року) в області зареєстровано більше 106 тис. хворих на грип та ГРВІ, перехворіло 10 % населення.
Із загальної кількості захворілих 61 % становлять діти віком до 17 років, перехворіло 29 % дитячого населення. За цей же період госпіталізовано 3,5 тис. хворих, 66% з яких діти до 17 років.
Захворюваність в січні епідсезону 2015 – 2016 рр. в 3 рази перевищує рівень аналогічного періоду минулого епідемічного сезону (51035 хворих в 2016 році проти 16515 в 2015 році). При цьому відсоток захворілих в 2016 р. дітей нижчий на 15% від попереднього року, внаслідок обмежувальних заходів, запроваджених органами місцевого самоврядування по рекомендації Держсанепідслужби.
З початку епідемічного сезону за оперативними даними зареєстровано 2 вірусологічно підтверджених летальних випадків від гриппу, інші зразки – досліджуються. Всього померло 10 осіб з підозрою на ускладнення грипу.
Проведений аналіз летальних випадків показав, що за медичною допомогою своєчасно звернулася 44% померлих, 55% належали до груп ризику по супутніх захворюваннях, всі померлі не мали щеплень проти грипу.
Лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» з почату епідсезону проведено вірусологічних обстежень у 172 хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. За результатами виділено від 17 хворих та 2 пробах секційного матеріалу вірус пандемічного грипу А(H1N1), який є домінуючим в епідсезоні 2015-2016 рр.

З 40 тижня 2015 року (початок епідемічного сезону грипу) Держсанепідслужбою області проводиться щотижневий оперативний моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, а з моменту загрози ускладнення епідситуації – щоденний моніторинг.
Запроваджено щоденний моніторинг епідемічної ситуації в дитячих навчальних закладах районів та міст області, профтехучилищах, середніх та вищих учбових закладах для своєчасної діагностики епідускладнення в цих закладах та прийняття обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Оперативна інформація про епідситуацію в області та заходи щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій направляється в управління охорони здоров’я, освіти та науки облдержадміністрації, висвітлюється на сайтах Державної санітарно-епідеміологічної служби, Волинському телебаченні та радіо, подається до ЗМІ.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області. Рекомендуємо продовжити виконання усіх протиепідемічних заходів з профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій на території області.

За останній тиждень діти менше хворіли на грип та ГРВІ в Україні

Четвер, 04 лютого 2016

Темп приросту захворювань на грип і ГРВІ знизився в областях, що першими вступили в епідемічний процес, але в цілому по Україні збереглася тенденція до зростання захворюваності серед дорослих. За останній тиждень зафіксовано, що менше хворіють діти. За результатами аналізу даних про захворюваність на грип та ГРВІ минулого тижня епідемічні пороги більше ніж на 50 % перевищено у 11 регіонах. В Україні триває епідемія грипу. Ситуація із захворюваністю відрізняється у залежності від регіону.

За щоденною оперативною інформацією станом на минулу добу в окремих регіонах введено обмежувальні протиепідемічні заходи або припинено навчання у більш ніж 9,5 тисяч дитячих навчальних, загальноосвітніх та позашкільних закладах. На територіях, де захворюваність зажується, у більш ніж 4 тисячах закладів навчання поновлено.

«Хочемо просити адміністрації, батьків, вчителів, вихователів, медичний персонал навчальних закладів звертати увагу на стан здоров’я дітей, які починають відвідувати організовані колективи. Навіть за незначного нездужання не пускати дітей до школи, — зазначає Святослав Протас, т.в.о. Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України, головного державного санітарного лікаря України. – Ми повинні максимально унеможливити поширення інфекції у дитячих колективах».

Хвора людина – джерело інфекції, для оточуючих. Крім того перебуваючи на навчанні або роботі хворий завдає шкоди собі – хвороба протікатиме важче і ризик виникнення ускладнень більший.

«Вакцинопрофілактика залишається єдиним надійним захистом від хвороби, – зазначила Ірина Колеснікова, завідувач кафедри епідеміології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, головний позаштатний епідеміолог МОЗ України. – Нажаль рівень щепленості в Україні залишається низьким».

Кожен епідемічний сезон на грип та ГРВІ існує можливість виникнення другої хвилі підвищення захворюваності, тому насторога має зберігатися.  Загальна кількість вакцинованих не достатня щоб забезпечити популяційний імунітет.  Тому багато  людей хворіють.

«Нажаль специфічна профілактика напередодні сезону була доволі стримана. Грип може дуже стрімко розвиватися. – нагадала Ольга Голубовська, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України. – Тому задуматись про проведення вакцинації мають у першу чергу представники груп ризику».

Це стосується не лише нинішнього сезону, варто взяти таку практику за правило на кожен сезон.

За оперативними даними з початку епідемічного сезону (28.09.2015 – 02.02.2016 року) в Україні зареєстровано більше 3,2 млн хворих на грип та ГРВІ, перехворіло 8,3 % населення.

Усього по Україні з початку епідемічного сезону по Україні госпіталізовано з попередніми діагнозами «Грип» та «Гостра респіраторна вірусна інфекція» майже 132 тисячі осіб (3,9 % від захворілих), з них до 67,7 % становлять діти віком до 17 років. За останню добу госпіталізовано майже 3 тисячі осіб, з них 1,5 тисячі – діти до 17 років.

Щодо ситуації з грипом та гострими
респіраторними вірусними інфекціями

Станом на 1 лютого 2016 року захворюваність грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області залишається на високому рівні, епідемічний поріг перевищено в 2,5 рази. Волинська область перебуває на 6 місці по рівню захворювань в Україні. Перевищено епідемічні пороги в містах Луцьку на 43,1%, Луцькому, Горохівському, Камінь-Каширському, Ківерцівському, Ковельському, Любомльському, Старовижівському районах – більш як у 2 рази. Також за останній тиждень перевищено епідемічні пороги в Любомльському, Любешівському, Шацькому та Іваничівському районах. На даних адміністративних територіях запроваджуються додаткові протиепідемічні заходи, в тому числі органами місцевих адміністрацій застосовуються обмежувальні заходи. В зв’язку з високим рівнем захворюваності тимчасово призупинене навчання в загальноосвітніх школах та в дошкільних навчальних закладах (всього 534 заклади, з них 395 шкіл, 115 дошкільних навчальних закладів та 24 позашкільні дитячі заклади) в містах Луцьк, Нововолинськ, Ковель та майже у всіх районах, окрім Рожищенського, Старовижівського та Любешівського.
Проводиться моніторинг захворюваності в середніх навчальних закладах, ПТУ області. У жодному з них навчання не припинялося, так як відсоток хворих не перевищує 10-12%. У вищих навчальних закладах – канікули.
За даними четвертого тижня 2016 року захворіло на ГРВІ 15730 осіб, що в 1,3 рази більше третього тижня.
Протягом четвертого тижня госпіталізовано – 553 хворих ( проти 366 за попередній тиждень), з них 315 (57%) – діти до 17 років. Кількість випадків тяжких гострих респіраторних інфекцій протягом четвертого тижня зросла більш як вдвічі (148 випадків проти 68).
Слід відмітити, що з початку епідсезону 2015-2016 років захворіло на грипоподібні інфекції та ГРВІ – майже 90 тис. осіб (7% від числа жителів області), з них більше 50 тис. дітей до 17 років, або 22 % дитячого населення. За цей же період госпіталізовано майже 3 тис. хворих, 70% з яких діти до 17 років.
За період епідсезону померло з підозрою на грип 4 особи ( м. Луцьк, Горохівський та Луцький райони), всі дорослі, у двох з них підтверджено вірусологічно пандемічний вірус А(H1N1).
Лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» з почату епідсезону проведено вірусологічних обстежень у 110 хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. За результатами виділено від 13 хворих вірус грипу типу А(H1N1), який є домінуючим в епідсезоні 2015-2016 рр.
З 40 тижня 2015 року (початок епідемічного сезону грипу) Держсанепідслужбою області проводиться щотижневий оперативний моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, а з моменту загрози ускладнення епідситуації – щоденний моніторинг.
Запроваджено щоденний моніторинг епідемічної ситуації в дитячих навчальних закладах районів та міст області, профтехучилищах, середніх та вищих учбових закладах для своєчасної діагностики епідускладнення в цих закладах та прийняття обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області. Рекомендуємо продовжити виконання усіх протиепідемічних заходів з профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій на території області.

Дотримання рекомендацій з лікування і профілактики грипу допоможуть покращити епідситуацію

Дотримання рекомендацій з лікування і профілактики грипу допоможуть покращити епідситуацію

 29.01.2016

В Україні триває епідемія захворюваності на грип та ГРВІ. Епідпороги нині перевищено у 18 областях, з початку епідсезону вже перехворіли майже 8% від загальної кількості населення. У Міністерстві охорони здоров’я поінформували про епідемічну ситуацію із захворюваністю на грип та ГРВІ в Україні.

 «Через велику кількість хворих нині призупинили навчання майже у 13 тис. навчальних закладів. Акцент зроблено на школи, оскільки постійне переміщення і тісне спілкування дітей сприяє передачі вірусів, — зазначив Святослав Протас, т.в.о. Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України, головного державного санітарного лікаря України. – У дошкільних закладах, де групи ізольовані, ризик такої передачі менший. Проте, якщо значна частина дітей відсутня – більше 30%, місцеві органи влади можуть ухвалити рішення розмежувати і ці колективи».

 За його словами, відзначається певна позитивна динаміка, зокрема відновлено навчальний процес у 1,3 тисячах закладів по Україні.

 Учасники брифінгу наполягли на дотриманні рекомендацій з лікування і профілактики грипу.

 «Грип – самолімітоване захворювання, яке або проходить за тиждень, або призводить до ускладнень. Штам А (Н1N1) здатен викликати вірусні пневмонії, які викликають важкі ураження легень. І на цьому етапі роль вірусу вже стає мінімальною. Тому ми закликаємо звертатися до лікаря у перші дні захворювання не чекаючи ускладнень», — зазначила Ольга Голубовська, головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України.

 Слід чітко усвідомлювати, що не хворіє на грип той, хто має імунітет. Це можливо у двох випадках – хто перехворів, і набув імунітет, або хто вакцинувався від грипу.

 «Вірус грипу А(Н1N1) не новий для українців, він викликає захворювання вже протягом сьомого сезону, — наголосила Світлана Доан, – проректор з науково-педагогічної роботи Київського медичного університету УАНМ України, радник Голови Держсанепідслужби. — Сьогодні у світі тисячі медпрацівників працюють, щоб напередодні епідемічного сезону ми мали актуальну вакцину. Однак показники щеплення в Україні надзвичайно низькі».

Так, з початку епідемічного сезону за оперативними даними вакциновано проти грипу 123,5 тис.осіб, що становить 0,32% від загальної кількості населення, з них діти до 17 років – 21%. Вакцинація здійснювалася в основному за рахунок місцевих бюджетів.

 Учасники закцентували увагу на випадках, коли без медичної допомоги не обійтися. Не можна гаяти часу, негайно звертатися до лікаря, якщо температура тіла вище 39°С і не знижується, хворий втрачає свідомість, є судоми, утруднене дихання, відчуття нестачі повітря, інтенсивний біль у грудній клітці, набряклість шиї та ін. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Держсанепідслужба України звертає увагу громадян на можливу небезпеку перебування вагітних у регіонах епідеміологічно неблагополучних щодо вірусу Зіка

28.01.2016
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського центру з контролю і профілактики інфекційних захворювань з квітня 2015 року в Бразилії, а потім і в інших країнах Південної Америки відзначається епідемічне поширення захворювання, викликаного вірусом Зіка.

«Переносниками вірусу є комарі роду Aedes, які не мешкають на теренах України, тому небезпеки поширення вірусу у країні немає, – зазначає Олена Фенюк, начальник управління соціально-гігієнічного моніторингу та аналізу ризиків Держсанепідслужби України. – Проте отримати інфекцію можуть туристи, які відпочиватимуть за кордоном у екзотичних країнах».

Випадки інфікування вірусом Зіка вже зареєстровані у понад 20 країнах світу, зокрема у Північноамериканському, Південноамериканському та Азіатсько-тихоокеанському регіоні. Зокрема є повідомлення про реєстрацію захворювання, спричиненого вірусом Зіка у Барбадосі, Болівії, Бразилії, Колумбії, Еквадорі, Сальвадорі, Французькій Гвіані, Гваделупі, Гватемалі, Гондурасі, Гайані, Сурінамі, Таїланді, Венесуелі, Мексиці, Новій Каледонії, Панамі, Парагваї, Пуерто-Ріко, Самоа, на Гаїті та Фіджі, Мальдівах та Мартініці, Сен-Мартені та Соломонових островах.

Як правило, захворювання протікає в легкій і середньо-важкій клінічній формі і закінчується одужанням. Разом з тим, на сьогоднішній день з’являються дані про вплив вірусу на плід людини. Зараження лихоманкою Зіка жінок у перші три – чотири місяці вагітності призводить до аномалій розвитку плоду, в тому числі до мікроцефалії новонароджених.

Тому, Державна санітарно-епідеміологічна служба України звертає увагу громадян на можливу небезпеку перебування вагітних у регіонах неблагополучних щодо вірусу Зіка.

За необхідності перебування у згаданих країнах доцільно використовувати заходи захисту від комарів (репеленти, одяг з довгими рукавами, штани), намагатися уникати заболочених місць. У готелях не варто відкривати вікна, якщо вони не обладнані протимоскітними сітками. У разі нездужання після повернення негайно звертайтеся до лікаря і повідомте про країну свого перебування.

Держсанепідслужба рекомендує обирати для подорожей та відпочинку за кордоном епідеміологічно благополучні країни і дотримуватися заходів із профілактики інфекційних хвороб. Із переліком країн, де були зареєстровані небезпечні інфекційні захворювання людей можна ознайомитися на сайті Держсанепідслужби України

Прес-реліз

        Щодо ситуації з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями

      З початку року в Україні відбувається загострення епідситуації щодо грипу, так як зросла кількість смертельних випадків від ускладнень після перенесеного грипу. Проте, ситуація щодо захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип є прогнозованою і досліджується дуже ретельно.
Станом на 25 січня 2016 року рівень захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області значно зріс, епідемічний поріг перевищено на 97,3%. Перевищено епідемічні пороги в містах Луцьку на 37,9%, Нововолинську- на 51%, Луцькому, Горохівському, Камінь-Каширському та Ківерцівському, Ковельському районах – більш як у 2 рази. На даних адміністративних територіях запроваджуються додаткові протиепідемічні заходи, в тому числі органами місцевих адміністрацій застосовуються точкові обмежувальні заходи. В зв’язку з високим рівнем захворюваності тимчасово призупинене навчання в загальноосвітніх школах в містах Луцьк, Нововолинськ, Ковель та с. Піддубці Луцького району.
За даними третього тижня 2016 року захворіло на ГРВІ 11850 осіб, що в 2,5 рази більше 02 тижня, коли зареєстровано 4749 випадків захворювання. Дітей до 17 років захворіло 6605, що становить 55,7%. Протягом тижня госпіталізовано – 366 хворих, з них 224(61%) – діти до 17 років. Кількість випадків тяжких гострих респіраторних інфекцій протягом третього тижня не зросла (68 випадків проти 67).
За період епідсезону померло з підозрою на грип 3 особи ( м. Луцьк, Горохівський та Луцький райони), всі дорослі, у однієї особи підтверджено вірусологічно пандемічний вірус А(H1N1), у двох осіб, які померли 22.01.2016 р. – дослідження біологічного матеріалу проводиться.
Лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» з почату епідсезону проведено моніторингове вірусологічне обстеження 110 хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції. За результатами виділено від 8 хворих вірус пандемічного грипу А(H1N1), який є домінуючим в епідсезоні 2015-2016 рр.
З 40 тижня 2015 року (початок епідемічного сезону грипу) проводиться щотижневий оперативний моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, а з моменту загрози ускладнення епідситуації – щоденний моніторинг.
Запроваджено щоденний моніторинг епідемічної ситуації в дитячих навчальних закладах районів та міст області, профтехучилищах, середніх та вищих учбових закладах для своєчасної діагностики епідускладнення в цих закладах та прийняття обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
Оперативна інформація про епідситуацію в області та заходи щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій направляється в управління охорони здоров’я, освіти та науки облдержадміністрації.
Стан епідситуації щодо грипу знаходиться під постійним контролем Держсанепідслужби області.

 

Щодо ситуації з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями

      За даними Міністерства охорони здоров’я та Держсанепідслужби викликає занепокоєння загострення епідситуації щодо грипу в Україні протягом перших днів поточного року, так як зросла кількість смертельних випадків від ускладнень після перенесеного грипу, особливо серед невакцинованих хворих та при пізньому їх зверненні у Вінницькій, Одеській , Харківській і Донецькій областях і м. Києві.
       На сьогодні рівень захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області не перевищує епідемічного порогу в жодному районі та місті і є на 25% нижчий від розрахункового порогу.
         Всього з початку епідсезону 2015-2016 років захворіло на грипоподібні інфекції та ГРВІ – 59227 осіб, з них 39306 (або 67%) дітей до 17 років. За цей же період госпіталізовано 1853 хворих, в т.ч. 1321(72%) дітей до 17 років.
         За даними першого тижня 2016 року захворіло на ГРВІ — 4039 осіб, з них 67% — діти до 17 років, госпіталізовано — 129 хворих, з них 85 (65,9%) — діти до 17 років.
         Імунізовано проти грипу 1401 особа, або 47% від обсягу.
       Лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» з почату епідсезону проводиться вірусологічний моніторинг серед хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції за результатами якого виділено вірус пандемічного грипу А(H1N1) від 4 хворих.
        Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
       Джерелом інфекції є хвора на грип людина з клінічними ознаками, період заразливості розпочинається за 1 добу до появи симптомів та триває до 7 днів.
        Поширення вірусу відбувається повітряно-краплинним і контактно-побутовим шляхом, в обох випадках «вхідними воротами» для вірусу є слизові очей, носа, носоглотки. Вірус поширюється в основному при диханні, розмові на відстані у радіусі до 1 метра від хворої особи, а при чиханні та кашлі – на відстань до 5 метрів.
        Чинниками передачі є будь-які предмети спільного користування (ручки дверей, вимикачі світла, кнопки ліфту, телефони, різні поверхні, особливо горизонтальні) та руки. А збудник інактивується стандартними спирт- і хлорвмісними дезінфектантами за 30 секунд.
           Тривалість від зараження до захворювання становить до 7 днів (у середньому 2-3 дні), період клінічних проявів — у межах 1-3 тижнів (в залежності від наявності чи відсутності ускладнень). Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
          Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку зараження, при появі перших симптомів хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома та викликати лікаря для призначення кваліфікованого лікування. Особливо це стосується дітей, що відвідують навчально-виховні заклади.
          Ефективним засобом для захисту організму від вірусів грипу є проведення щорічної вакцинації, особливо для представників груп ризику (діти до 5 років, вагітні, люди віком понад 65 років, особи з хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, легенів, хворі на діабет, особи, що мають надмірну вагу тощо). В небезпечній групі також працівники, які мають постійний ризик зараження у зв’язку з своєю роботою – медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту і кондуктори, тобто хто працює в місцях масового скупчення людей.
         Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей:
— не контактувати з хворими особами та уникати скупчень людей аби знизити ризик зараження;
— повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, що допоможе підтримати на належному рівні захисні сили організму;
— регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання з метою інактивації вірусів на предметах зовнішнього середовища;
— мати чисті руки, оскільки інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, до яких час від часу торкаються руками;
— користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір;
— приміщення де знаходиться хворий необхідно систематично провітрювати а також проводити щоденне вологе прибирання. Хворим не користуватися спільними речами (посудом, рушниками, носовими хустинками тощо), не вітатись за руку чи цілувати рідних і близьких, особливо дітей та осіб похилого віку. Іграшки потрібно мити з милом (тверді іграшки, що не псуються від гарячої води, обдавати окропом, а м’які іграшки та книжки – провітрювати).
         Пам’ятайте – раннє звернення за медичною допомогою протягом перших 48 годин різко знижує розвиток ускладнень після перенесеної хвороби.

11.01.2016

Щодо епідемічної ситуації з ГРИПУ у Волинській  області.

  На сьогодні рівень захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення нашої області не перевищує епідемічного порогу в жодному районі та місті і на є на 25% нижчий від розрахункового епідпорогу.
             За даними першого тижня 2016 року захворіло на ГРВІ 4039 осіб, з них 67% діти до 17 років. Кількість важких форм становити 0,8%.
             На території області циркулюють віруси грипу типів А (H3N2), пандемічний (H1N1) і типу В.
Лабораторією ДУ «ВОЛЦ ДСЕСУ» здійснюється вірусологічний моніторинг збудників грипу, де з почату епідсезону методом ПЛР обстежено матеріал від 18 хворих, 4 з позитивним результатом на пандемічний (H1N1)грип. На 13.01.13р. на дослідженні перебуває 30 зразків. протягом звітного тижня виділено 2 віруси грипу А від хворих
Що необхідно знати про грип та ГРВІ аби уберегти себе від зараження?
Держсанепідслужба області наголошує, що джерелом інфекції є інфікована вірусом людина з клінічними ознаками (або без клінічних ознак хвороби). Період заразливості особи залежить від тривалості виділення вірусу і розпочинається за 1 добу до появи симптомів хвороби і може тривати до 7 днів.
            Поширення вірусу відбувається повітряно-краплинним і контактно-побутовим шляхом, в обох випадках «вхідними воротами» для вірусу є слизові очей, носа, носоглотки.
Вірус поширюється з краплями, що утворюються при диханні, розмові, чиханні, кашлі, приблизно у радіусі до 1 м. від хворої особи.
Чинниками передачі при контактно-побутовому шляху можуть бути будь-які предмети спільного користування (ручки дверей, вимикачі світла, кнопки ліфту, телефони, будь-які поверхні, особливо горизонтальні) та руки.
         Тривалість інкубаційного періоду (від зараження до захворювання) становить до 7 днів (у середньому 2-3 дні), період клінічних проявів — у межах 1-3 тижнів (в залежності від наявності чи відсутності ускладнень).
           Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку зараження, при появі перших симптомів хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома та викликати лікаря додому для призначення правильного кваліфікованого лікування. Особливо це стосується дітей, що відвідують навчально-виховні заклади.
          Під час підвищеного рівня захворюваності при дотриманні кількох простих правил можна легко уникнути зараження грипом:
       — не контактувати з хворими особами та уникати скупчень людей аби знизити ризик зараження;
   — повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, що допоможе підтримати на належному рівні захисні сили організму;
     — регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання з метою інактивації вірусів на предметах зовнішнього середовища;
     — мати чисті руки, оскільки інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, до яких час від часу торкаються руками.
           Найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є проведення щорічної вакцинації. Вакцинуватися може будь-хто після проходження медичного огляду лікарем. Найкращий час для проведення щеплень проти грипу – вересень-жовтень, тобто до початку сезонного підйому захворюваності. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику за медичними та епідемічними показаннями.
        До групи медичного ризику відносяться діти до 5 років, вагітні, люди віком понад 65 років, особи з хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, легенів, хворі на діабет, особи, що мають надмірну вагу.
       Професійні групи ризику мають постійний ризик зараження у зв’язку з виконуваною ними роботою– медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в місцях масового скупчення людей.
      Фахівці Держсанепідслужби радять наступне: при появі згаданих симптомів – залишатись вдома та викликати лікаря і не займатись самолікуванням.

Щодо епідемічної ситуації в області

В порівнянні з аналогічним періодом минулого року, загальна інфекційна захворюваність зросла на 6,8%, всього за 10 міс.2015 року захворіло більш як 140 тис. осіб, основну масу зареєстрованих випадків складають гострі респіраторні вірусні інфекції – 98%.
Спостерігається тенденція до росту сальмонельозу, гострих кишкових інфекцій, бактеріологічно підтвердженого туберкульозу, кашлюку, менінгококової інфекції, гострих респіраторних вірусних інфекцій, гострих вірусних гепатитів В і С.
Протягом року не реєструвались в області дифтерія, правець, сказ, поліомієліт, кір, краснуха.
В результаті проведених в кожному осередку протиепідемічних заходів зведена до поодиноких випадків захворюваність на вірусний гепатит А.
Зареєстровано 5 спалахів гострих кишкових інфекцій. Сальмонельозом викликано 4 спалахи після святкування весіль в Луцькому та Ківерцівському районах ( 3 – в закладах громадського харчування, 1 — побутовий) та спалах ротавірусної інфекції в дитячому навчальному закладі №10 м. Луцька. В цілому під час спалахів постраждало 90 осіб, в тому числі 25 дітей.
В зв’язку з напруженою епідемічною ситуацією щодо поліомієліту в Україні (зареєстровано спалах в Закарпатській області) та зниження колективного імунітету протягом останніх років проти поліомієліту серед дітей області в результаті з недостатнім постачанням вакцин та відмовами від щеплень, існує загроза виникнення та поширення поліомієліту і в нашій області. Як відомо, важкі форми поліомієліту є смертельними, а паралітичні — залишають людину інвалідом на все життя. Враховуючи дану ситуацію Держсанепідслужбою області посилено активний епіднагляд за гострими в’ялими паралічами серед дітей до 15 років та вірусологічний моніторинг за ентеровірусними інфекціями серед хворих осіб, в дитячих колективах та об’єктах довкілля.
З метою запобігання спалахів поліомієліту в Україні і області в даний час проводиться другий тур додаткової масової імунізації дітей проти цієї інфекції. Проведення вакцинації є під загрозою зриву внаслідок антивакцинальної компанії, яка почалась в Україні. Тому важливо, щоб всі громадяни сприяли успішному проведенню імунізації.
Показники динаміки розвитку епідпроцесу на 49 тижні епідсезону грипу та ГРВІ 2015 — 2016 років відповідають сезонним показникам з тенденцією до підвищення рівня захворюваності.
Рівень захворюваності грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями серед населення області не перевищує епідемічного порогу в жодному районі та місті і становить на 48 тижні 46,1 на 10 тис. населення, що є на 15% нижчим від розрахункового епідпорогу (54,2 на 10 тис. населення.).
Всього за тиждень зареєстровано 4919 хворих. Серед адміністративних територій найвищим є рівень захворюваності в м. Луцьку, де за тиждень, що минув, зареєстровано 46% від усіх захворілих по області.
Серед дитячого населення зареєстровано 3280 випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій, що становить майже 67 % від загальної кількості захворілих.
Летальних випадків серед хворих не зареєстровано.
За даними вірусологічної лабораторії від двох хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції виділено вірус грипу А(Н1N1), що відповідає прогнозам ВООЗ.
Залишається напруженою епізоотична ситуація пов’язана зі сказом. В контакті з хворими на сказ тваринами перебувало 56 осіб, третина з яких – діти. Всі ці особи є в зоні найбільшого ризику щодо захворювання на сказ і отримують профілактичне антирабічне лікування. За даними закладів охорони здоров’я в окремих районах на даний час є труднощі в забезпеченні антирабічними препаратами,
В області намітилась тенденція активізації природно — вогнищевих інфекційних захворювань. Щорічно реєструється лептоспіроз (6 випадків проти 4 в 2014 році), вперше за останні 5 років підтверджено випадок туляремії у жителя Турійська. Таку ситуацію можна пояснити ростом популяції гризунів чому сприяє зниження обсягів дератизаційних заходів.
Спостерігається активізація іншої природно вогнищевої інфекції – лаймбореліозу, яка пов’язана з укусами кліщів на ензоотичних територіях. Захворіло 20 осіб ( в 2014 р – 8). 95% захворілих постраждали від укусів кліщів під час відвідування лісових масивів і паркової території міст.
Держсанепідслужбою організовано проведення протиепідемічних заходів по локалізації та ліквідації осередків захворювань та заходи профілактичного спрямування.

[/vc_column_text]

Смерті дітей у Київській області не пов’язані з вакцинацією від поліомієліту – висновок Центральної групи з оперативного реагування і розслідування негативних випадків після імунізації

 

ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ

20 жовтня 2015 Київ № 170

Про реорганізацію

державних підприємств та установ

Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, законів України «Про центральні органи виконавчої влади», «Про управління об’єктами державної власності», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», Положення про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 400, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 909-р «Питання Міністерства охорони здоров’я» та відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18.09.2015 № 604 «Про утворення державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»

НАКАЗУЮ:

1. Реорганізувати державні підприємства та установи, що належать до сфери управління Держсанепідслужби України за переліком згідно з додатком 1 до цього наказу(далі – державні підприємства та установи), шляхом їх приєднання до Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 41).
2. Взяти до відома, що наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.09.2015 № 604 «Про утворення державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Державну установу «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» визначено правонаступником усіх прав та обов’язків державних підприємств та установ.

3. Утворити комісії з реорганізацій державних підприємств та установ та затвердити їх голів, згідно з додатком 2 до цього наказу.

4. Установити строк заявлення кредиторами своїх вимог – два місяці з дня опублікування повідомлення про реорганізацію державних підприємств та установ.
5. Головам комісій з реорганізації державних підприємств та установ:
5.1. Протягом двох робочих днів з дня підписання цього наказу затвердити персональні склади комісій з реорганізацій, розробити та затвердити плани заходів щодо реорганізації державних підприємств та установ, й організувати їх виконання:

5.2. Протягом трьох робочих днів з дня підписання цього наказу повідомити у встановленому порядку відповідних державних реєстраторів про прийняття рішення щодо припинення державних підприємств та установ, здійснити заходи щодо публікації оголошень про реорганізацію державних підприємств та установ, порядок і терміни заявлення вимог кредиторами, і подати документи, необхідні для внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – Єдиний державний реєстр);
5.3. Забезпечити здійснення заходів щодо попередження та працевлаштування працівників державних підприємств та установ відповідно до встановлених законодавством вимог;
5.4. Провести інвентаризацію майна державних підприємств та установ, їх активів, пасивів та зобов’язань в установленому законодавством порядку.
5.5. Вжити необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості та погашення кредиторської заборгованості державних підприємств та установ;
5.6. Після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами скласти передавальні акти, які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов’язань державних підприємств та установ, стосовно всіх їх кредиторів та боржників, включаючи зобов’язання, що оспорюються сторонами, та подати такі передавальні акти на затвердження до Держсанепідслужби України.
5.7. Забезпечити передачу документації та знищення печаток і штампів відповідно до чинного законодавства;
5.8. Протягом двох робочих днів з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення відповідної юридичної особи надати до Відділу правового забезпечення Держсанепідслужби України повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи;
5.9. Забезпечити щотижневе (до 12.00 год. кожного четверга) надання до Відділу правового забезпечення Держсанепідслужби України інформації про стан виконання планів заходів з реорганізацій державних підприємств та установ.

6. Уповноважити голів комісій з реорганізації державних підприємств та установ на здійснення від імені відповідних державних підприємств та установ всіх передбачених законодавством дій, необхідних для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, в тому числі подання державному реєстратору документів, які є необхідними для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
7. Установити термін реорганізації державних підприємств та установ, зазначених у додатку 1 до цього наказу, до 31.12.2015.
8. Відділу правового забезпечення Держсанепідслужби України забезпечити координацію роботи стосовно реорганізації державних підприємств та установ.

9. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Т.в.о. Голови С.В. Протас

Додаток № 1 до Наказу
Держсанепідслужби України
«20» жовтня 2015 року № 170

ПЕРЕЛІК
державних підприємств та установ Державної санітарно-епідеміологічної служби України, що реорганізуються шляхом їх приєднання до Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я»

код ЄДРПОУ Найменування державних підприємств та установ
21616946 Державне підприємство «Комітет з питань гігієнічного регламентування Державної санітарно-епідеміологічної служби України»
31668892 Державне підприємство «Центр реєстрів державної санітарно-епідеміологічної служби України»
38780499 Державне підприємство «Науково-практичний центр дезінфектології та профілактичної медицини Державної санітарно-епідеміологічної служби України»
38498694 Державна установа «Кримський республіканський лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38512294 Державна установа «Вінницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38474592 Державна установа «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38431598 Державна установа «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38531102 Державна установа «Донецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38499986 Державна установа «Житомирський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38475462 Державна установа «Закарпатський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38461727 Державна установа «Запорізький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38331800 Державна установа «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38518118 Державна установа «Київський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38435613 Державна установа «Кіровоградський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38476320 Державна установа «Луганський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38501853 Державна установа «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38458316 Державна установа «Миколаївський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38477737 Державна установа «Одеський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38502841 Державна установа «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38503358 Державна установа «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38523259 Державна установа «Сумський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38480231 Державна установа «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38493324 Державна установа «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38481146 Державна установа «Херсонський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38481979 Державна установа «Хмельницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38469768 Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38453009 Державна установа «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38509742 Державна установа «Чернігівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38363663 Державна установа «Лабораторний центр Держсанепідслужби України на водному транспорті»
38513502 Державна установа «Лабораторний центр на залізничному транспорті Держсанепідслужби України»
38513586 Державна установа «Лабораторний центр на повітряному транспорті Держсанепідслужби України»
38518296 Державна установа «Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України»
38491149 Державна установа «Севастопольський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України»
___________________________________________________________

Додаток № 2 до Наказу
Держсанепідслужби України
«20» жовтня 2015 року № 170
ПЕРЕЛІК
голів комісій з реорганізації державних підприємств та установ Державної санітарно-епідеміологічної служби України, що реорганізуються шляхом їх приєднання до Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я»

ПІБ,
ідентифікаційний номер Найменування державних підприємств та установ,
код ЄДРПОУ
Вітер
Володимир Пилипович Державне підприємство «Комітет з питань гігієнічного регламентування Державної санітарно-епідеміологічної служби України» 21616946
Соколовський
Микола Васильович Державне підприємство «Центр реєстрів державної санітарно-епідеміологічної служби України» 31668892
Штиль
Олександр Васильович Державне підприємство «Науково-практичний центр дезінфектології та профілактичної медицини Державної санітарно-епідеміологічної служби України» 38780499
Максимчук
Марина Михайлівна Державна установа «Кримський республіканський лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38498694
Зайцева
Валентина Григорівна Державна установа «Вінницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38512294
Гусєва
Ольга Миколаївна Державна установа «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38474592
Штепа
Олександр Пимонович Державна установа «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38431598
Гончаренко
Василь Іванович Державна установа «Донецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38531102
Парамонов
Зіновій Михайлович Державна установа «Житомирський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38499986
Павлище
Еріка Федорівна Державна установа «Закарпатський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38475462
Гуляш
Володимир Миколайович Державна установа «Запорізький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38461727
Савчук
Руслан Миколайович Державна установа «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38331800
Гринчук
Галина Миколаївна Державна установа «Київський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38518118
Касьяненко
Іван Іванович Державна установа «Кіровоградський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38435613
Радченко
Олександр Іванович Державна установа «Луганський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38476320
Урбанович
Микола Васильович Державна установа «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38501853
Артамонов
Олександр Петрович Державна установа «Миколаївський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38458316
Засипка
Любов Гнатівна Державна установа «Одеський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38477737
Хайлов
Андрій Володимирович Державна установа «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38502841
Сафонов
Роман Валерійович Державна установа «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38503358
Збаражський
Володимир Петрович Державна установа «Сумський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38523259
Дністрян
Степан Семенович Державна установа «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38480231
Махота
Любов Степанівна Державна установа «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38493324
Хондусь
Олександр Леонідович Державна установа «Херсонський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38481146
Главацький
Ярослав Степанович Державна установа «Хмельницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38481979
Сьомак
Михайло Олексійович Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38469768
Торський
Сергій Іванович Державна установа «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38453009
Куліцький
Богдан Георгійович Державна установа «Чернігівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38509742
Подуст
Тамара Григорівна Державна установа «Лабораторний центр Держсанепідслужби України на водному транспорті» 38363663
Макомела
Роман Миколайович Державна установа «Лабораторний центр на залізничному транспорті Держсанепідслужби України» 38513502
Бевз
Олександр Іванович Державна установа «Лабораторний центр на повітряному транспорті Держсанепідслужби України» 38513586
Гунченко
Наталія Володимирівна Державна установа «Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38518296
Максимчук
Марина Михайлівна Державна установа «Севастопольський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України» 38491149
____________________________________________________________

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

Н А К А З № 604

від 18.09.2015
м. Київ

Про утворення державної установи
«Центр громадського здоров’я
Міністерства охорони здоров’я України»

Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про управління об’єктами державної власності», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року N 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року N 909-р «Питання Міністерства охорони здоров’я», а також пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року N 267, з метою імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (розділ 22), удосконалення системи державного управління у сфері громадського здоров’я, а також оптимізації діяльності підприємств, закладів та установ, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України,
НАКАЗУЮ:
1. Утворити державну установу «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» як окрему юридичну особу публічного права, реорганізувавши шляхом злиття державні підприємства, установи за переліком згідно з додатком 1 до цього наказу та приєднання державних підприємств та установ Державної санітарно-епідеміологічної служби України за переліком згідно з додатком 2 до цього наказу.
2. Установити, що державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» є правонаступником закладів, установ та підприємств, що припиняють свою діяльність згідно цього наказу.
3. Розмістити державну установу «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» за адресою: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 41
4. Затвердити Статут державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», що додається.
5. Покласти на Нізову Наталію Миколаївну, директора державної установи «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України» виконання обов’язків директора державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».
6. Виконуючому обов’язки директора державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» (Нізовій Н.):
1) здійснити державну реєстрацію Статуту державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» в установленому законодавством порядку;
2) в одноденний строк після державної реєстрації подати до Управління роботи з персоналом та внутрішньої безпеки оригінал Статуту державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», зареєстрованої в установленому порядку з відміткою державного реєстратора;
3) у двотижневий строк з дня підписання цього наказу подати до Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення МОЗ України розрахунки щодо змін бюджетних призначень, пов’язаних із виконанням державною установою «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» її завдань та функцій, у тому числі, пов’язаних з правонаступництвом прав та обов’язків юридичних осіб, що припиняють свою діяльність згідно цього наказу;
4) підготувати та подати на затвердження до Міністерства охорони здоров’я України в установленому порядку проекти структури, штатного розпису державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».
7. Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення (В. Якубівському) врахувати зміни до розподілу зведених планів асигнувань загального фонду державного бюджету, що пов’язано із реорганізацією та ліквідацією юридичних осіб, що припиняють свою діяльність згідно цього наказу.
8. Управлінню роботи з персоналом та внутрішньої безпеки (С. Григоровській) внести відповідні зміни до номенклатури установ, підприємств та закладів Міністерства охорони здоров’я України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 06 червня 2006 року № 107-0.
9. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр О. КВІТАШВІЛІ

Епідемічна ситуація зі сказу в області

Стан захворюваності сказом серед тварин на Волині засвідчує напруженість епізоотичної ситуації. Так, на сьогодні підтверджено сказ у 35 тварин, найбільше яких зареєстровано у Горохівському (7 вип.), Любешівському (4) Ківерцівському, Луцькому, Маневицькому і Рожищенському (по 3), Локачинському і Старовижівському районах (по 1).
В більшості випадків сказ підтверджено серед диких тварин (рижі лисиці до 40%); серед свійських тварин майже 35% становлять коти та до 13% собаки. В одиничних випадках підтверджено сказ серед ВРХ, енота, вовка.
Вкрай небезпечні для людини контакти з такими тваринами, який підтверджується у більшості випадків. Станом на 01.12.2015року з хворими на сказ тваринами контактувало 28 осіб, з яких до 35% становлять діти. Всі постраждалі від укусів (або ослинення шкіри) твариною обов’язково проходять курс профілактичного антирабічного лікування, як єдиного засобу профілактики сказу у людини.
Враховуючи зазначене, Держсанепідслужба застерігає про небезпеку контактів з підозрілими тваринами, надто дикими чи бродячими, особливе застереження дітям, ні в якому разі не підходити до таких тварин, не годувати чи гладити їх. А в разі контакту з невідомою твариною, особливо укусу (чи ослинення шкіри) – негайно звернутись до медичної установи за місцем проживання для вирішення питання подальшого лікування. Варто виконувати всі рекомендації лікарів, ні в якому разі не відмовлятись від щеплень, як єдиного запобіжного заходу вбереження від сказу.

Розпочато процедуру реорганізації
Головного управління Держсанепідслужби у Волинській області
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №871 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» та наказу Держсанепідслужби України від 2 листопада 2015 року №188 «Про утворення комісій з реорганізації територіальних органів Держсанепідслужби України» розпочато процес реорганізації Головного управління Держсанепідслужби у Волинській області, визначено персональний склад комісії, розроблено та затверджено план відповідних заходів.
Разом з тим, Головне управління Держсанепідслужби у Волинській області, продовжуватиме виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Сезон грипу та ГРВІ: що треба знати, щоб вберегтися від захворювання
Особливо необхідною імунопрофілактика проти грипу є для осіб із груп ризику.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ належний рівень охоплення щепленнями проти грипу повинен бути не меншим 75 % серед груп медичного та професійного ризику. Це медичні працівники, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, трудові колективи підприємств, установ, організацій, особи з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, особи віком за 60 років.
На цьому наголосила головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубовська під час прес-конференції, присвяченій профілактиці грипу та ГРВІ, в МОЗ України.
За її словами, станом на 01.11.2015 р. в Україні зареєстровано та внесено до Державного реєстру лікарських засобів України 7 медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики грипу, штамовий склад яких повинен щорічно переглядатися у відповідності з рекомендаціями ВООЗ на поточний епідемічний сезон.
У цьому році внесено зміни до штамового складу для епідемічного сезону 2015-2016 рр. на наступні вакцини для профілактики грипу:
— ДжіСі Флю / GC FLU® Вакцина для профілактики грипу (розщеплений віріон, інактивований), суспензія для ін’єкцій у попередньо наповнених шприцах по 0,5 мл та 0,25 мл №1, №10, виробництва Грін Крос Корпорейшн, Корея;
— ВАКСІГРИП СПЛІТ-ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ІНАКТИВОВАНА РІДКА, суспензія для ін’єкцій по 0,25 мл № 1, № 10 або № 20; по 0,5 мл № 1, № 10, № 20 або № 50 в попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою; по 5 мл (10 доз) у флаконах № 1 та № 10, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція;
— ІНФЛУВАК® ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ, ПОВЕРХНЕВИЙ АНТИГЕН, ІНАКТИВОВАНА, суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у попередньо наповнених одноразових шприцах № 1 або № 10, виробництва Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди.
Також лікар-інфекціоніст наголосила на симптомах, які можуть виникнути в період підвищеного епідризику, мають насторожити і потребують обов’язкової госпіталізації до медичного закладу: сильна блідість або посиніння обличчя, затруднення дихання; висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазове блювання та випорожнення; порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість; болі у грудній клітці; домішки крові у мокроті; падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно, адже затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
За словами головного лікаря ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань» МОЗ України, Любові Некрасової, для епідемічного сезону 2015-2016 рр. характерна циркуляція трьох вірусів грипу: типу А Н1N1 pdm09/ подібний; типу А Н3N2; типуВ.
Станом на сьогодні, активність грипу продовжує знаходитись на низькому рівні, що притаманно для цієї пори року, показники захворюваності не перевищують епідемічні пороги в жодному регіоні України.

Про епідемічну ситуацію в  Волинській області 
(станом на 09.11.2015 року)

Читати далі:  

  22.10.2015

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ

   Головне управління Держсанепідслужби у Волинській області інформує  наступне.

      На сьогодні у Волинській області зареєстровано 2 спалахи гострих кишкових інфекцій після святкування весіль 17 та 18 жовтня 2015 року в кафе «Золотий ліхтарик» с.Гордище-2 Луцького району.

     За медичною допомогою з проявами гострих кишкових інфекцій звернулось та госпіталізовано 30 хворих, в т.ч. 1 дитина. Стан всіх  хворих середньої важкості.

       На час епідемічного розслідування робота харчового закладу призупинена.

       Фахівцями Держсанепідслужби, з метою встановлення збудника, для  проведення лабораторних досліджень у вогнищах відібрано  проби харчових продуктів,  змивів та питної води. Матеріали в роботі.  Результати досліджень будуть отримані  наприкінці тижня.

        З метою встановлення причин виникнення спалаху та його ліквідації,  Держсанепідслужбою проводиться  комплекс протиепідемічних заходів з локалізації та ліквідації спалаху.

06.10.2015

2014-11-10gpipiysЩодо епідемічної ситуації з грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій

 

Читати далі:

25.09.2015

сказЕпідемічна ситуація зі сказу у Волинській області

       Держсанепідслужба області застерігає громадян щодо небезпеки контактів з підозрілими тваринами, надто бродячими, особливо дикими.

Читати далі

ротавірусПро епідускладнення з рота вірусної інфекції.

         Держсанепідслужба області повідомляє про спалах гострої кишкової інфекції серед дітей, що відвідують дошкільний навчальний заклад №10 міста Луцька.

Читати далі

лдшірЗагроза, яка причаїлась у лісах та парках

У народі кажуть: вчепився, як кліщ. Це справді так, бо кожен знає, як важко звільнитися від кліща. Хоч і не зумовлює будь-яких позитивних емоцій ця дрібна істота, та з нею слід познайомитися ближче – заради нашого ж здоров’я. Серед інфекцій, які передаються кліщами, є не лише кліщовий енцефаліт, але й відносно нова для України хвороба Лайма.

Читати далі

[/vc_column][/vc_row]