ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) стверджує, що «за винятком чистої питної води, ніщо, навіть антибіотики, не зробили істотного впливу на зниження смертності, як вакцинація». Завдяки вакцинації щорічно можна попередити більш ніж 2,5 мільйонів дитячих смертей у всьому світі.

         Вакцини — одні з найбільш ефективних і економічно-виправданих медичних та соціальних досягнень людства. Їх вводять здоровим і хворим людям, щоб попередити інфекційне захворювання, викликане мікробами, вірусами або токсинами. Ефективність вакцинації залежить від колективного імунітету. 95% охоплення населення профілактичними щепленнями забезпечує колективний імунітет. Тільки при такому охопленні щепленнями не виникають спалахи епідемії вакцинокерованих інфекцій.

         В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань — це так звана  рутинна імунізація (туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту). Також із 2022 року перелік доповнить вакцина від пневмококу. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт. У країнах Західної Європи, США, Канаді, Ізраїлі проводяться щеплення проти 15-16 захворювань.

         В залежності від стану імунної системи кожної конкретної людини  щеплення не завжди  запобігають хворобі, але  точно  запобігають  важкому перебігу,  ускладненням та смерті хворого. 

Ось кілька фактів про досягнення вакцинації:

  • завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу;
  • захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, ще трохи й людство назавжди знищить цю страшну хворобу;
  • знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, краснуху, захворюваність менінгітами, раком печінки;
  • глобальна смертність від кору знизилася на 75%;
  • знизилася щорічна смертність від правця новонароджених більш ніж у 13 разів.

У 2020 році, попри виклики пандемії COVID-19, в Україні вдалося досягти стабільного охоплення щепленнями на рівні 80%. До кінця року вдалося надолужити щеплення, пропущені через запровадження карантину в першій половині 2020 року.

Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці, тож обмежень щодо віку немає. Своєчасна й повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань, зокрема від такого небезпечного захворювання як правець. Захворюванню легше запобігти, ніж його лікувати, оскільки навіть у наш час помирає в середньому кожен другий хворий на цю страшну недугу. А разом з тим, імунізація створює надійний захист від праця. Щеплення розпочинають проводити дітям з двохмісячного віку, вакцинацію проводять триразово (2,4,6 місяців). Ревакцинації здійснюють у 18 міс., в 6 та 16 років, далі – через кожні 10 років. Повторні ревакцинації необхідні для того, щоб підтримувати стійкий імунітет до небезпечної хвороби.

В даний час на Волині наявна достатня кількість вакцин для проведення щеплень відповідно до календаря.

У двох законах України зазначено, що в країні є обов’язкові щеплення, котрі повинна отримати кожна дитина та дорослий, відповідно до віку. Крім того, нещеплених дітей не повинні допускати в організовані колективи. Мін’юст у свій час дав роз’яснення, що недопуск нещеплених дітей в організований колектив не суперечить Конституції України.

На виконання цілей та завдань Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики на період до 2022 року, Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України проводить постійний моніторинг виконання обсягів щеплень в області, надає рекомендації щодо покращення охоплення імунопрофілактикою.

Імунопрофілактика — пріоритет № 1 для системи громадського здоров’я. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в країні.

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» та сайт МОЗ України.