Ви прокидаєтесь у хорошому настрої, потім читаєте новини і відчуваєте тривогу, а під вечір вас накриває страх, котрий змінюється злістю, бо в місті знову лунає повітряна тривога. Це і є коливання настрою. Як з ними впоратися та проживати безпечно для себе та ваших близьких?

Коливання настрою — нормальна реакція людини на ненормальні обставини, зокрема, на війну.

Психологи стверджують, що у коливаннях настрою є послідовність. Головні етапи циклу: розгубленість, тривога, страх, паніка, злість, роздратування, ейфорія, апатія і депресивний стан. Але коливатися настрій може і не в такому порядку, адже кожна психіка індивідуальна і реагує по своєму. Тому якщо ви відчуваєте різкі коливання, скажімо, злість, а потім миттєву ейфорію — це також нормально.

Не треба намагатися придушити та замовчувати свої емоції. Це завдасть  більше шкоди, адже не пережиті і не відрефлексовані почуття тільки погіршать загальний емоційний стан.

Найкращий спосіб пережити коливання настрою — це прийняти та працювати з кожною емоцією. Подумати, що призвело до того, що саме зараз ви відчуваєте злість чи страх —зробіть саморефлексію. Якщо ви злі, роздратовані й кричите на свої близьких, що вони мають швидше одягатися і йти у сховище — проаналізуйте, на кого ви дійсно злі. Напевно, на російську армію, котра знову намагається скинути бомбу на ваше місто, а не на близьких людей, які втомилися і трохи повільніше збираються.

Як пережити кожну з емоцій

Злість – найсильніша з людських емоцій, яка може слугувати поштовхом до дій. Коли ви відчуваєте злість, намагайтесь зрозуміти – на що, або на кого вона спрямована. Це допоможе не зриватися на близьких. Намагайтеся направити злість у корисне русло. Наприклад, почули тривогу і зібралися швидше за всіх, то допоможіть занести у сховище припаси їжі. Або, можливо, по сусідству живе жінка похилого віку, якій потрібна саме ваша допомога.

Апатія і депресивні стани — це найважчий етап, адже людину не покидає відчуття, що в неї закінчилися сили, вона хоче відпочивати, частіше бути наодинці, згорнутися в клубочок і дивитися в одну точку. Чим довше людина перебуває в такому стані, тим глибше занурюється в нього. В такому стані важливо дотримуватися балансу. Зокрема, можна відпочити, поїсти, відновитися, але при цьому не плутати бажання відпочити з нав’язливим станом байдужості. Подолати апатію допоможе корисна і проста робота, найкраще, якщо ця робота приносить користь тим, хто поруч.

Паніка, тривога, страх — найбільш виразні емоції, котрі одразу можна розпізнати. Найбільш універсальна порада для всіх – це дихальні вправи. Їх безліч, але найпростіше робити глибокий вдих і різкий видих. Більш детально про те – як подолати паніку: https://bit.ly/3L3pDLM.

Ейфорія — найбільш нешкідлива емоція, яка триває досить недовго. Важливо її використати конструктивно і встигнути зробити щось корисне.

Джерело: https://www.facebook.com/nszu.care/posts/528706075436189

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та сайт ЦГЗ МОЗ України.