На вулиці серпень, усюди вшкільна формаідкриваються шкільні ярмарки, переповнені шкільним приладдям і вже зараз батьки намагаються купити своїм школярам все необхідне. Тому виникають  питання, як правильно підібрати своїй дитині  одяг, взуття та інші товари та ще так щоб було і дешево і безпечно. ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» рекомендує батькам врахувати наступні поради .

На що ж слід звернути увагу при виборі шкільної форми?

  1. Комфортність

Шкільна   форма повинна бути  зручною, якісною, відповідати гігієнічним рекомендаціям та нормативам щодо урахування фізіологічних особливостей дітей, їх віку, зросту тощо. 

Одяг дітей не повинен бути тісним, надто довгим і надто широким, не стискати судин і внутрішніх органів, не порушувати функціональних можливостей опорно-рухового апарату. Дитина повинна мати можливість легко вдягатися і роздягатися,  її одяг має бути гарним і повинен виховувати естетичний смак

2.Маркування

Перш за все при купівлі шкільного одягу батькам необхідно звернути увагу на маркування одягу, яке міститься на ярлику. А він повинен кріпитися до кожного швейного виробу.
      Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. На ньому подана інформація про волокнистий склад матеріалу, з якого виготовлений одяг.

          Пам’ятайте, на виробі є додатковий ярлик у вигляді стрічки, який вшитий у шов виробу. Там нанесені символи по догляду за виробом. Таке маркування є гарантія того, що перед вами товар, виконаний добросовісним виробником.

          Не варто купувати шкільний одяг, якщо маркувальний ярлик закріплений булавкою або просто відсутній.

Необхідно звернути увагу на символи догляду. Наприклад, на позначку «прасування», де має стояти два кружечки. Якщо зазначений тільки один або взагалі заборонено прасувати і прати виріб, то відмовляйтеся від цього одягу.
Це означає,що він синтетичний, а це не відповідає вимогам безпеки та гігієни: гігроскопічності, повітропроникності та питомого поверхневого електростатичного опору

.3.Якість та вплив на здоровя

Особливо високі вимоги висувають до тканин, з яких виготовляється дитячий одяг. Синтетичні матеріали можуть несприятливо вливати на організм дитини, тому їх можна використовувати лише у поєднанні з натуральними волокнами і за умови суворої регламентації відсоткового вмісту до інших матеріалів різного призначення:

Як відомо, синтетика, що міститься в одязі, принесе вашій дитині тільки шкоду. Синтетичні тканини не дають теплового комфорту, в результаті чого дитина потіє, а потім і простигає. Крім цього, не рекомендується купувати синтетику для тих дітей, які схильні до алергічних захворювань

Віддавайте перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон, згідно зросту дітей.

Тканина, з якої шиється одяг для школяра (з 32 розміру), повинна, згідно з СанПиН № 42-125-4390-87, містити натуральні волокна (вовни, бавовни):
— для блуз-не менше 30%;
— для плаття — не менше 60%;
— для костюмів — не менше 50%.
          Перевищення вмісту хімічних волокон небезпечне в першу чергу тим, що одяг втрачає гігієнічні властивості. Тобто діти втрачають комфортність при носінні та безпечність для здоров»я дитини.
            Одяг, що виготовлений із матеріалу зі значним вмістом хімічних волокон, може визвати дискомфорт та алергію. Школяр же у ньому має проводити 6 — 8 годин на день.
              Ще один важливий недолік — часто при виготовленні дешевих тканин використовуються неякісні барвники.
              Тобто фарба може легко переходить з одягу на шкіру дитини, а це — може викликати алергію. При пранні такий виріб швидко втрачає товарний вигляд, тобто линяє.
              Вся продукція для дітей, яка виготовляється та реалізується у торгівельній мережі, повинна мати  позитивні висновки державної санітарно-гігієнічної експертизи.

Ви­би­ра­ю­чи взут­тя для ва­шо­го ма­лю­ка, зверніть ува­гу на наступні ха­рак­те­рис­ти­ки:

Матеріал. Найкомфортніші умо­ви для но­ги створює взут­тя з натуральної шкіри: во­на роз­тяж­на, плас­тич­на, забезпечує до­ступ повітря і ви­па­ро­ву­ван­ня во­ло­ги. Внутрішні поверхні взут­тя теж повинні бу­ти виготовлені з на­ту­раль­них матеріалів.

              Супінатор. Звер­тай­те особ­ли­ву ува­гу на наявність супінатора — од­но­го з го­лов­них еле- ментів пра­виль­но­го взут­тя. Це щільне піднесення на внутрішній стороні устілки ви­со­тою до 1,5 см. 

        Підошва. У якісного ди­тя­чо­го взут­тя підошва по­вин­на бу­ти елас­тич­ною, гнуч­кою, ма­ти анатомічну фор­му.

         Каб­лук. Підошва ди­тя­чо­го взут­тя не по­вин­на бу­ти аб­со­лют­но плос­кою: при не­ве­ли­ко­му підйомі п`яти ва­га тіла рівномірніше розподіляється по стопі. Це по­зи­тив­но впливає на по­ста­ву і забезпечує пра­виль­не по­ло­жен­ня хреб­та: ма­люк не човгає, не су­ту­лить­ся, не завалюється на­зад і добре тримає рівновагу. 

      Зад­ник по­ви­нен бу­ти ви­со­ким, щільним і суцільним, без вирізів, швів і скла­док

      Ми­сок. При щільному зад­ни­ку ми­сок мо­же бу­ти відкритим. Слідкуйте, щоб паль­чи­ки і сто­па ди­ти­ни бу­ли щільно зафіксовані у ремінцях босоніжок

      Розмір. Взут­тя не по­вин­но бу­ти впри­тул або «на виріст». Оп­ти­маль­ним є варіант, при яко­му між шкар­пет­кою че­ре­ви­ка і паль­чи­ка­ми ди­ти­ни залишається близь­ко сан­ти­мет­ра. 

      Застібки. Ди­тя­че взут­тя обов`яз­ко­во по­вин­но ма­ти регульовані застібки. 
         Купуючи шкільні туфлі для хлопчиків і дівчаток, намагайтеся підбирати максимально зручні варіанти. Якщо є можливість — нехай у дитячому гардеробі буде дві пари. Це дозволить туфлям нормально просохнути до наступного взування, щоб носіння взуття викликало лише приємні відчуття. Адже від особистого комфорту залежить і успіх у навчанні.

  Портфель, рюкзак чи ранець? 

Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов’язково візьміть із собою дитину для того щоб приміряти його та врахувати бажання дитини. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на ранці.

На відміну від портфеля, шкільний ранець не шкодить хребту. Привчає його знаходитись у правильному положенні, при цьому має, як правило, більшу кількість необхідних кишень. Рюкзак  не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м’яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. А сумка на одній лямці — є серйозною причиною викривлення хребта (сколіозу).

Ранець повинен мати тверду ортопедичну спинку, що добре прилягає до спини, дозволяє оптимально розподіляти навантаження на плечовий пояс.

Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ранця. Його ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота — 30 см., вага разом із вмістом  повинна становити не більше  15 % від ваги школяра, а в молодших класах — 10 %.

Лямки  ранця повинні регулюватися, їх доведеться підтягувати або відпускати в залежності від одягу та росту дитини. При цьому ремені повинні бути відрегульовані так, щоб ранець знаходився строго на спині, а ніяк не нижче попереку.

Вибираючи матеріал, з якого виготовлений ранець, краще зупинити свій вибір на матеріалі з водонепроникної, міцної, наприклад, нейлонової тканини, тоді він буде стійкий до кліматичних умов,  у випадку забруднення його можна буде без проблем випрати. Всі шви на виробі мають бути без пропусків стібків. Шви та окантовки ранця не повинні бути грубими та врізатися в тіло дитини, всі замки та блискавки повинні легко закриватись і відкриватись, щоб не привести до травми.

Зверніть увагу на етикетку, де повинні бути рекомендації щодо віку дитини, якій рекомендовано цей виріб та наявність висновку державної санітарно-гігієнічної експертизи. 

Пам’ятайте лише правильний підбір шкільної форми,взуття та шкільних приладь допоможе вашій дитині відчувати себе комфортно і зручно — це важливий фактор для здоров’я  вашої дитини!