У природі існує близько сорока хімічних елементів, які називаються важкими металами. Вони оточують нас всюди: містяться в грунті, воді, повітрі, застосовуються у побуті. Деякі з них у вигляді мікроелементів присутні в живих організмах і рослинах, беруть участь у всіх обмінних процесах. Ці елементи, як вітаміни, потрібні людському організму для його нормального функціонування. Нестача мікроелементів в організмі, зокрема і важких металів, спричинює різні захворювання.

У невеликих кількостях і при правильному використанні важкі метали приносять користь. Але при надмірному їх накопиченні в тканинах з’являються симптоми отруєння важкими металами.

Відомо понад сорок таких елементів. Найчастіше зустрічаються: мідь, ртуть, марганець, кобальт, хром, нікель, золото, залізо, кадмій, свинець, сурма, талій, вісмут та інші.

Якщо контакт з подібними шкідливими речовинами постійний, то, безумовно, ризик отримати отруєння організму значно зростає. При цьому послаблюється імунітет організму, зростає небезпека хронічних захворювань.

Містяться важкі метали в лікарських препаратах; тютюновому димі; фарбах; вихлопних газах; нафтопродуктах; в деяких видах посуду і тари (бляшані банки); зараженими можуть виявитися продукти харчування. Окреме місце серед відомих хронічних отруєнь належить отруєнням солями важких металів, котрі найчастіше відбуваються на промислових підприємствах в аварійних ситуаціях. Також причиною інтоксикації можуть бути речовини, які використовуються для  знищення гризунів, комах, бур’янів.

Шляхи надходження солей важких металів в організм — це споживання харчових продуктів, що містять ці шкідливі речовини, при вдиханні парів, через слизові і шкірний покриви. Найбільш серйозна токсична дія іонів металів виникає під час вдихання пилу, особливо на території промислових зон та автострад.

Уражається нервова система, нирки, кишечник, печінку, ендокринні органи, серце і судини. Крім токсичного впливу важкі метали мають місцеву припікаючу і подразнюючу дію. Вони здатні накопичуватися в нирках, печінці, а свинець — в кістках. Тому вони довгий час циркулюють в організмі, поступово виділяючись у кров зі своїх депо, спричиняючи хронічні процеси.

Виявити хронічні отруєння на початковій стадії дуже важко. Оскільки слабкість, зниження працездатності, стомлюваність (перші прояви отруєнь) мають багато інших захворювань. А тим часом, вони є свідченням поступового надходження в організм малих доз важких металів. Якщо токсичні речовини постійно в невеликих кількостях надходять в організм, з’являються вже більш чіткі ознаки, які можуть змінюватися в залежності від того, яким металом отруєна людина. Найчастіше отруєння позначається, насамперед, на нирках, шлунково-кишковому тракті і нервовій системі.

Якщо людина відчула перші ознаки отруєння, потрібно негайно звернутись до лікаря і пройти відповідне обстеження.

Для того щоб уникнути попаданню в організм солей важких металів потрібно дотримуватись простих правил: не купувати продукти на стихійних ринках, вимагати від продавців відповідних документів якості товару. Не бажано купувати ділянки для проживання, облаштовувати свердловини для питної води, випасати худобу, збирати ягоди та гриби поблизу великих діючих промислових підприємств, автомобільних доріг з інтенсивним рухом.

Фахівці ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» постійно проводять дослідження на вміст солей важких металів в харчових продуктах, питній воді, воді відкритих водоймищ, грунті, виробах з полімерних та синтетичних матеріалів, повітрі робочої зони. В поточному році проведено дослідження понад трьохсот проб об’єктів навколишнього середовища, продуктів харчування, полімерних матеріалів. Перевищення гранично-допустимих концентрацій виявлено у грунті житлової забудови. Надані рекомендації щодо використання земельної ділянки.

За консультаціями щодо проведення досліджень звертатися до ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» за тел. 757780, 757782

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті,  дозволяється за умови посилання на http://volindses.com.ua/