Волинським обласним лабораторним центром та його відокремленими структурними підрозділами проводилися моніторингові дослідження якості та безпечності питної води, що подається населенню.

Згідно проведеного аналізу за 9 місяців 2016 року відмічається збільшення питомої ваги невідповідних проб водопровідної води за показниками безпечності та якості у порівнянні з аналогічним періодом 2015р.

Питома вага невідповідних проб за бактеріологічними показниками становить 2,6% (2015р. – 1,1%). Зокрема, комунальних водопроводів – 0,2% (у 2015р. – 0,6%), відомчих – 3,3% (у 2015р. – 0,4%) сільських – 4,2% (у 2015р. – 2,3%). Крім того, питома вага невідповідних проб питної води з джерел (атрсвердловин) централізованого водопостачання становить 2,6%, проти 0 у 2015р.

За результатами вірусологічних, радіологічних досліджень питної водопровідної води відхилень від гігієнічних нормативів не встановлено.

За санітарно-хімічними показниками питома вага невідповідних проб водопровідної води становить 8,9% (у 2015р. – 6,4%).

Питома вага невідповідних проб води локальних артсвердловин за бактеріологічними показниками становить 5,0% (у 2015р. — 5,8%), за санітарно-хімічними показниками – 28,2% (у 2015р. – 23,5%), в т.ч. нітратах – 1,4% (у 2015р. -0,8%). Залишається високим показник перевищення нормативного вмісту заліза – 27,3% (у 2015р.- 28,4%).

Зменшилась питома вага невідповідних проб колодязної води за бактеріологічними показниками і становить 5,7% (у 2015р. – 10,0%), за санітарно-хімічними показниками дещо збільшився показник питомої ваги невідповідних проб — 23,5% (у 2015р. – 21,8%), в т.ч. по нітратах — 21,4% (на рівні минулого року).

Значний відсоток невідповідних проб з перевищеним вмістом нітратів є ризиком виникнення метгемоглобінеміїї у дітей, що підтверджується госпіталізацією у реанімаційне відділення обласної дитячої лікарні двох малюків у поточному році.

Невідповідні проби за показниками якості і безпечності питної води джерел децентралізованого водопостачання встановлено за рахунок низки населених пунктів Володимир-Волинського, Камінь-Каширського, Ковельського, Локачинського, Луцького, Любешівського, Любомльського, Маневицького, Шацького, Ратнівського, Рожищенського, Старовижівського районів.

По невідповідних пробах води відповідальних осіб повідомлено про заборону вживання води, що не відповідала гігієнічним вимогам, надані рекомендації щодо проведення очистки та дезінфекції колодязів, локальних артсвердловин, водопровідної мережі, забезпечення контролю якості і безпечності питної води згідно вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Інформація з даних питань надана в райдержадміністрації, міськвиконкоми для розгляду, заслуховування на комісіях техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, в т.ч. регіональної комісії облдержадміністрації, засідання якої відбулося 30.06.2016р., територіальним органам Держпродспоживслужбі для вжиття відповідних заходів в частині покращання якості та безпечності питної води, що подається населенню для споживання.

На виконання доручення голови Волинської облдержадміністрації від 12.09.2016року (протокол №53) щодо невідкладного забезпечення проведення лабораторних досліджень безпечності питної води в дитячих навчальних закладах фахівцями ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» у  серпні-вересні досліджено понад 700 проб  питної води загальноосвітніх закладів. Відхилення від гігієнічних нормативів за бактеріологічними показниками виявлені у 6,5%. Лабораторним центром надавались рекомендації щодо очистки, промивки та дезінфекції водогінних споруд та мереж з проведенням повторних досліджень.  Після проведення заходів відібрані повторно проби питної води відповідали вимогам.

За хімічними показниками 16,6% з досліджених проб не відповідали вимогам за перевищеним вмістом заліза. За результатами досліджень проінформовано керівників відділів освіти райдержадміністрацій  та надані рекомендації щодо встановлення установок для знезалізнення питної води.

Проводиться відповідна санітарно-освітня робота серед батьків, населення, закладів освіти, в т.ч. через засоби масової інформації.