Вірусний менінгіт – це запалення оболонок головного і спинного мозку, що викликається вірусами. Головні збудники вірусних менінгітів — ентеровіруси та вірус епідемічного паротиту. Захворювання можуть викликати також інші віруси: грипу, аденовіруси, герпесу, кору, краснухи, тощо.

Вірусні менінгіти, які викликані ентеровірусами, частіше спостерігаються влітку та перші місяці осені, іншими вірусами — у весняно-зимовий період. Переважно хворіють діти та особи молодого віку. Передаються вірусні менінгіти фекально-оральним шляхом (через забруднену ентеровірусами воду різного виду користування, продукти харчування, предмети вжитку), контактно-побутовим шляхом (при порушенні правил особистої гігієни) та повітряно-крапельним шляхом.

Інкубаційний період при вірусних менінгітах складає від 3 до 12 днів, в середньому 3-7 днів. Для серозних менінгітів, які були викликані ентеровірусами, характерно не типовий початок хвороби: з лихоманки, сильного болю у животі, у грудях або в кінцівках, можуть спостерігатися симптоми герпетичної ангіни та афтозного стоматиту. Потім з’являються характері для всіх менінгітів симптоми: нестерпний головний біль, нудота, блювота, тощо. У випадку появи перших ознак захворювання терміново потрібно звернутись до найближчої лікувальної установи або негайно викликати швидку допомогу. 

Вірусні менінгіти виникають у вигляді спорадичних випадків, але можливі епідускладнення (групові захворювання, спалахи).

ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» проводить постійний моніторинг за циркуляцією ентеровірусів серед людей та об’єктів довкілля. На сьогодні випадків вірусного менінгіту в області не зареєстровано.

Щоб уберегти себе та свою дитину від захворювання на ентеровірусну інфекцію, у т.ч. вірусний менінгіт потрібно дотримуватись таких правил:

— Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання. Для пиття i приготування їжі використовувати питну воду в герметично упакованих місткостях або з централізованих джерел водопостачання, при загостренні епідеміологічної ситуації на ентеровірусну інфекцію вживати тільки кип’ячену водопровідну воду.

— Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних oci6.

— При споживанні овочів та фруктів їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми — обдати окропом.

— Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом.

— Так як вірусний менінгіт поширюється повітряно — крапельним шляхом, потрібно уникати місць великого скупчення людей, громадського транспорту краще прогулятись декілька зупинок пішки.

— Не зайвим буде вживати заходів  для зміцнення імунітету, гартувати організм, відмовитися від шкідливих звичок, на користь занять фізичними вправами. В холодну пору року дуже важливим є повноцінне харчування.

— Профілактичні заходи при вірусному менінгіті полягають і у обов’язковій вакцинації дітей. Тривакциною в один та шість років діткам роблять щеплення проти кору, краснухи та епідемічного паротиту.

— Як один із видів профілактики серозного менінгіту – варто уважно ставитися до будь-якого вірусного захворювання дитини, грипу, ГРВІ, вітряній віспі, кору, тощо. Незважаючи на лихоманку, сильні головні болі, прогноз при серозних менінгітах найчастіше сприятливий, і більшість дітей швидко одужує.

Бережіть себе і дітей, вчасно робіть щеплення від хвороб, які можуть спровокувати менінгіт!