Через місяць в Україні наберуть чинності нові норми антитютюнового законодавства. Йдеться про ухвалений торік у грудні закон №1978-IX.

Фактично, цей нормативно-правовий акт запровадив поняття “новітніх тютюнових виробів” та прирівняв їх до так званих «традиційних» цигарок. 

Зокрема, ухвалений закон обмежує використання реклами для просування тютюнових виробів та пристроїв для куріння.

Із липня 2023-го забороняється продаж ароматизованих сигарет та тютюну для самокруток. Із січня 2024-го виробники також повинні будуть наносити медичні попередження на тютюнові вироби – такі попередження повинні займати 30% площі пакування. На «традиційних» упаковках цигарок таке маркування має становити 65%. 

Окрім того, забороняється продаж пристроїв для нагрівання дітям до 18 років. Ця норма вже чинна з січня цього року.

Важливо, що з 11 липня 2022 року набувають чинності ще одні норми. Йдеться про заборону куріння, вживання та використання пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, трав’яних виробів для куріння, тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет, предметів, пов’язаних із їх вживанням (до прикладу, попільничок) у громадських закладах

Де буде заборонено куріння та використання зазначених пристроїв?

У приміщенні та поруч із закладами охорони здоров’я, спортивними та навчальними закладами, біля та всередині закладів громадського харчування, також у закладах культурного призначення (до прикладу, кінотеатрах і театрах). Стосується ця заборона також приміщень органів державної влади, гуртожитків, аеропортів (крім спеціально відведених місць), дитячих майданчиків, вокзалів та автостанцій, зупинок громадського транспорту. Не можна також буде курити електронні пристрої для нагрівання тютюну у ліфтах, підземних переходах, громадському транспорті та таксі. 

Для позначки такої заборони у вказаних місцях має бути розміщений відповідний знак із наступним змістом: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»

За порушення власникам ресторанного господарства та суб’єктам господарювання загрожує штраф. 

Чому цей закон важливий?

Насамперед, через негативні наслідки епідемії тютюнопаління в усьому світі та в Україні. Тютюнопаління призводить до вкрай негативних наслідків, як в усьому світі так і в Україні. Зокрема, зумовлює підвищення рівня захворюваності на неінфекційні захворювання, а саме онкологічні захворювання, хронічні обструктивні захворювання легень, серцево-судинні захворювання, а також діабет. 

Майже 80% загальної чисельності померлих в Україні припадає на хвороби системи кровообігу, новоутворення, хвороби органів дихання. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей у світі помирає через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів — 12% від загальної смертності.

Окрім того, за даними ВООЗ, близько 20% підлітків 13-15 років курять е-цигарки. Також відомо, що більшість неповнолітніх курців (80%) розпочинали таку згубну звичку з вживання пристроїв для нагрівання тютюну.

Для дітей куріння у двічі небезпечніше, ніж для дорослих. До прикладу, смертельною дозою для дорослої людини є одна пачка цигарок, для підлітка – пів пачки. Також куріння є ключовим фактором ризику захворюваності серед неінфекційних хвороб, на які припадає 91% усіх передчасних смертей.

Таким чином, Закон 1978-IX сприятиме позитивному  скороченню тютюнопаління серед усіх вікових груп, у першу чергу дітей, та ефективніше врегулює обіг  новітніх тютюнових виробів та пристроїв для нагрівання.

 

Джерело: сайт МОЗ УКраїни: https://moz.gov.ua/article/news/do-vsesvitnogo-dnja-bez-tjutjunu-scho-zminjue-antitjutjunovij-zakon

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та МОЗ України.