У Центрі громадського здоров’я надали роз’ясненя щодо проходження ІФА-тестування на коронавірус в Україні.

Щоб виявити комплекс антиген-антитіло, який виробляється у разі ураження організму вірусом, застосовують метод, який має назву імуно-ферментний аналіз (ІФА).

За допомогою здійснення ІФА-тестування можна виявити імуноглобуліни 2 типів: M і G. У випадку присутності M – це свідчить про гострий процес захворювання, якщо наявний G – то людина перехворіла або заразилася вірусом і має антитіла до цього захворювання.

Застування ІФА-тестів для виявлення антитіл COVID-19 врегульовано наказом МОЗ України від 20.05.2020р. за №1227. Для виявлення точного діагнозу рекомендується враховувати виключно результати ПЛР-тестування.

Коли в організмі пацієнта виникає імунна реакція та виділення антитіл, тоді може знизитися контагіозність (заразність) вірусу. Протягом 7-ми днів після появи симптомів, ПЛР-тести давали позитивний результат практично в 100% випадків. Якщо хворий звернувся пізніше, показник дещо падає.

         Хто проходитиме ІФА-тестування?

До групи тих, кому буде здійснюватися ІФА-тести для виявлення антитіл до корона вірусу, входять:

  • Пацієнти із симптомами COVID-19/пневмонією;
  • Контактні особи;
  • Пацієнти, яким необхідна планова госпіталізація та/або операції;
  • Медпрацівники, які надають допомогу інфікованим на COVID-19;
  • Співробітники лабораторій, які працюють із зразками COVID-19;
  • Особи, які є працівниками патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які роблять розтин тіла та можуть контактувати із секреційними матеріалами
  • Співробітники Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби;
  • Інші медичні та фармацевтичні фахівці.

У випадку, коли методом ІФА-тесту у людини будуть виявлені антитіла, вона має здати зразок для ПЛР-діагностики.

Слід зазначити, що медпрацівники, поліцейські та нацгвардійці мають проходити регулярну діагностику, то ІФА-тестування зменшить завантаженість ПЛР-діагностики.

Також планується відправляти на ІФА-тест осіб, у яких є симптоми COVID-19, але їхні результати ПЛР-тестів дали негативний результат.

         Чим відрізняється ІФА-тестування від ПЛР та експрес-тестів?

Щоб провести ІФА-тест потрібні лабораторні умови та спецобладнання. Цей аналіз роблять, досліджуючи сироватку крові, а не саму кров, як у випадку із швидкими тестами, і не матеріали мазків, як у при ПЛР-діагностиці.

ІФА-тест демонструє імунну реакцію на вірус – рівень антитіл.

За допомогою експрес-тестів також можливо перевірити наявність антитіл в організмі. Головний мінус швидких тестів – це їхня низька чутливість та специфічність, порівняно з ІФА методом.

Тестування методом ПЛР виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал.

Відтак, позитивний результат ІФА-тесту стане ще однією підставою для здійснення ПЛР.