За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інфекційні хвороби набули стійкої тенденції до поширення, зокрема кліщовий вірусний енцефаліт, лаймбореліоз та інші природно-вогнищеві інфекційні хвороби.

З настанням жарких днів, люди масово виходять на природу, де існує реальна загроза нападу на людину різних комах-кровососів: комарів, мух-жигалок, сліпнів, особливо іксодових кліщів, які переносять збудники багатьох небезпечних інфекційних хвороб, поширених на теренах Волині, зокрема кліщового вірусного енцефаліту та лаймбореліозу.

В області, починаючи з 1995 року, існує активнодіючий природний осередок кліщового енцефаліту в Ратнівському районі, де зареєстровано до 200 випадків. Поодинокі випадки захворювання реєструються в Старовижівському (в 2006 році), Ківерцівському (2012р.), Шацькому (2009 та 2014 роках).
Протягом останніх 10 років в області встановлено 59 населених пунктів, де реєструється кліщовий лаймбореліоз (або хвороба Лайма). Так, за минулий рік в області зареєстровано 9 випадків лаймбореліозу, в поточному році — 7 випадків (з них 4 – завізні з Львівської та Рівненської областей), в Ківерцівському, Маневицькому і Луцькому районах.

Спільним для всіх цих хвороб є прямий зв’язок з перебуванням людей на лоні природи (при зборі ягід, грибів, або просто відпочинку у лісосмузі) та головне, спричинені укусами кліщів. А при роботах по заготівлі сіна на заболочених лугах чи купанні і риболовлі, випадки хвороби ще й пов’язані з відкритими водоймами.

Фахівцями Держсанепідслужби ще до початку оздоровчого сезону направлено відповідні листи керівникам закладів оздоровлення та місць відпочинку, Головному управлінню ветеринарної медицини області щодо проведення акарицидних обробок у місцях відпочинку населення.
Лабораторією відділення ОНІ ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» проводиться моніторинг об’єктів довкілля. Так, протягом поточного року досліджено понад 9,5 тис. іксодових кліщів, результати на лаймбореліоз від’ємні.

Держсанепідслужба області застерігає, що при появі на місці укусу кліща еритеми, значного підвищення температури тіла, головного болю, неврологічної симптоматики тощо — слід негайно звертатись до лікарів за місцем проживання, не займатись самолікуванням
Профілактичні заходи зводяться до забезпечення захисту людей від укусів комарів і кліщів. Для чого слід відповідно одягатись, при можливості, використовувати різні репеленти (відлякуючі комах засоби), а при повернені з лісу проводити само — і взаємоогляд відкритих ділянок тіла і одягу, адже кліщів можна занести й на одязі та з букетом лісових квітів.

В разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчий медпункт для якісного видалення кліща та отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Можливим шляхом передачі збудника лаймбореліозу є вживання сирого молока (в основному козячого) та молокопродуктів без термічної обробки, тому слід відмовитись від їх купівлі на стихійних ринках.

Отож, при організації відпочинку на лоні природи Держсанепідслужба радить завжди бути обережним, щоб вберегти власне здоров’я та здоров’я своїх близьких. Пам’ятайте, природа постійно приховує несподіванки, що можуть бути небезпечними для вашого здоров’я.