Враховуючи небезпеку для здоров’я людини, що спричинена туберкульозною інфекцією та з метою привернення світової спільноти до проблеми туберкульозу, яка є не лише медичною, а й соціально-економічною, ВООЗ у 1993 році проголосила 24 березня  (день відкриття Р.Кохом збудника) Всесвітнім Днем боротьби з туберкульозом.

Згідно даних Національної Академії Наук, зараз кількість хворих на туберкульоз складає близько 1,4% населення України. За даними ВООЗ Україна потрапила у п’ятірку країн за темпами зростання кількості хворих на туберкульоз: за рік в державі заразилось цим недугом на 20% більше наших громадян, ніж у минулому році.  В Україні щороку виявляють до 40 тис. нових хворих та до 10 тис. помирає від різних форм туберкульозу.

У Волинській області на обліку протитуберкульозної служби перебуває до тисячі волинян, які хворіють активними формами, з яких майже 60% становлять особи працездатного віку; щороку до 160 наших земляків помирає від небезпечної хвороби.

Туберкульоз є небезпечним та дуже важким захворюванням, але на початковій стадії він має «прихований» перебіг: людина рахує себе перевтомленою, із «застудним» захворюванням тощо. Тому хворі часто звертаються до лікаря лише після появи важких симптомів (сильного кашлю, болях в грудях тощо), коли лікування туберкульозу набагато складніше та триваліше. А останнім часом небезпеку тубпатології ще посилюють активізація хіміорезистентних форм  (що важко піддаються лікуванню) та поєднана патологія туберкульозу з ВІЛ-інфекцією.

Ризик інфікування більший у людей без певного місця проживання, а також люди, що постійно вживають алкоголь, наркотики, але знову ж таки через те, що їх імунітет знижений внаслідок способу життя та поганого харчування. На жаль, пересічні громадяни теж ризикують захворіти через погіршення екологічної ситуації, перевтому тощо. Туберкульоз не зважає на соціальний чи фінансовий статус хворого. Основне значення має стан організму у момент його «зустрічі» із збудником захворювання.

В такій ситуації  вагомого значення набуває раннє виявлення хвороби при зверненні громадян за медичною допомогою. Позиція ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» однозначна – хворобі краще запобігти, найшвидше виявити та лікувати. Гігієнічні навички громадян та культуру поведінки населення фахівці лабораторного центру формують на засадах пропаганди знань про небезпечну хворобу. Тому важливо виробити у населення володіння в домашніх умовах певними навичками, а саме: знезараження  залишків їжі хворого; окреме зберігання та обеззараження одягу та постільної білизни хворого, поводження з дітьми тощо.

При появі хворого туберкульозом: безумовна його госпіталізація з обов’язковим обстеженням всієї родини та обмеження контакту (відвідування), особливо дітьми; проведення хіміопрофілактики та ізоляція дітей з осередку у дитячі оздоровчі заклади. У вогнищі силами медпрацівників проводяться заходи дезінфекції та роз’яснювальна робота серед контактних з хворим осіб щодо заходів профілактики.

Вкрай важливо попередити контакт новонароджених дітей з хворими: обов’язково обстежувати всю родину перед випискою новонародженого з пологового будинку та виключити можливість контакту породілі  й новонародженого з будь-яким хворим, надто туберкульозним.

Негативна  тенденція — відмови батьків від профілактичних щеплень, в т.ч. постановки проби Манту, яка проводиться в організованих дитячих колективах саме навесні. Тому, фахівці лабораторного центру наголошують, що проба Манту — діагностичний тест для виявлення дітей з підвищеним ризиком до захворювання, відбору контингенту для щеплення та вивчення стану інфікованості у дітей і не повинна викликати настороги у  батьків.

Враховуючи, що хворіють на туберкульоз й тварини (особливо велика рогата худоба та кози), не радимо купляти молоко та молочні продукти у невідомих осіб на стихійних ринках.

За будь-яких обставин застерігаємо у важливості дотримання елементарних санітарних норм, а саме: часто проводити вологе прибирання та провітрювання помешкань, особливо де перебуває хворий, а сидіння за телевізором чи комп’ютером — замінити прогулянкою з дітьми на свіжому повітрі.

А в разі появі ознак хвороби (тривалий кашель, незначне підвищення температури без очевидних причин більше 5-7 днів, безпричинне схуднення, втрата апетиту, часта втомлюваність та підвищена пітливість, особливо вночі) – негайно звертатись до лікаря за місцем проживання, не займатись самолікуванням. Слід також нагадати, що згідно діючого законодавства та відповідно до Національної програми боротьби з туберкульозом, лікування цього небезпечного недугу в Україні здійснюється безкоштовно.