За даними Центру громадського здоров’я за минулий тиждень в Україні зафіксовано спорадичне географічне поширення грипу.
За даними дозорного епідеміологічного нагляду в Україні переважає циркуляція вірусу типу В, що характерно для даного періоду часу, також реєструється грип А (А(Н1)pdm09). Вказані віруси входять до складу вакцин проти грипу на епідсезон 2020-2021рр.
Інтенсивний показник захворюваності на грип та ГРВІ в Україні перевищив епідемічний поріг на 8,6% та становить 524,5 на 100 тис. населення, а також на 10% вищий за аналогічний період минулого сезону. Перевищення відмічається у Волинській, Донецькій, Рівненській, Житомирській, Кіровоградській, Київській, Одеській, Сумській, Чернігівській та Черкаській областях до 25%, що відповідає середньому рівню інтенсивності епідемічного процесу.
В області інтенсивний показник захворюваності становить 584 на 100 тисяч населення (вищий від середнього по Україні на 11%), перевищує епідемічний поріг на 2%. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року показник захворюваності на більший 13 %. Локальні перевищення зареєстровано у Володимир-Волинському районі (+46%), Локачинському районі (+20%), та Луцькому районі (27%).
Протягом останнього тижня в області захворіло понад 6 тис. волинян на ГРВІ, із них 43% — це діти віком до 17 років (2,5 тис.). Штами вірусу грипу не виділялись. Близько одного відсотка від загальної кількості захворілих госпіталізовано. Серед них 80% – це дорослі особи. Летальних випадків за цей час виявлено не було.
З початку епідемічного сезону гострими респіраторними вірусними інфекціями вже перехворіло близько 47,5 тисяч мешканців області, що на 6,8 тис. більше ніж попереднього сезону.
Всього в області вакциновано 1500 осіб, із них 676 – це особи із групи ризику.
Слід пам’ятати, що найкращий спосіб профілактики грипу — це щорічна вакцинація!!!
Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу впродовж усього сезону, є безпечною і ефективною.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Основні групи ризику:
- Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії.
- Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. Натомість вакцинація проти сезонного грипу безпечна на всіх етапах вагітності.
- Літні люди— імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки, коли вам за 65.
- Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе від них.
- Діти віком 6 міс. — 5 років.
- Особи, що перебувають у закладах тривалого догляду.
Для того, щоб уникнути зараження ГРВІ та грипом в період сезонного підйому захворюваності та, навіть, під час епідемії, важливо дотримуватись простих речей:
- Уникати скупчень людей аби зменшити кількість контактів, оскільки хворий є заразним навіть до появи симптомів.
- Користуватися одноразовими масками. Маска ефективна, лише тоді, якщо вона прикриває рот і ніс, як тільки вона стане вологою чи забрудниться її потрібно замінити.
- Користуватися одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.
- Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання аби запобігти поширенню інфекції.
- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, оскільки віруси можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам перебігу хвороби та її ускладненням.
- Регулярно мити руки, оскільки інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей.