З приходом літа любителів активного відпочинку нестримно тягне на водойму. Це не дивно, адже здається, що єдиним порятунком від літньої спеки – є занурення в прохолодну воду. Проте відправляючись спекотним літнім днем на водойму, слід пам’ятати, що за таке коротке задоволення часто можна поплатитись власним здоров’ям. Адже при купанні у водоймах вода котрих не відповідає вимогам санітарно-епідеміологічних нормативів є потенційна небезпека захворіти на інфекційні захворювання (гострі кишкові інфекції, сальмонельоз, вірусний гепатит А, ентеровірусні та ротавірусні інфекції, гельмінтози — аскаридоз, токсокароз та особливо-небезпечні захворювання —  лептоспіроз,  холеру).

Тому, моніторингу об’єктів навколишнього середовища в місцях масового відпочинку на водоймах приділяється велика увага. З метою виявлення небезпечних чинників та недопущення їх впливу на здоров’я людини, закладом громадського здоров’я ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» проводяться лабораторні дослідження питної води з питних фонтанчиків, води відкритих водойм та грунту на наявність збудників інфекційних (в тому числі рота- та ентеровірусів), паразитарних захворювань та хімічного забруднення. Крім того, лабораторією особливо-небезпечних інфекцій у літній період, з підвищенням температура води у водоймах до 17°С (з червня по вересень), проводяться дослідження води відкритих водойм на наявність збудника холери. З початку червня досліджено 100 проб води, збудника холери не виявлено.

З метою проведення досліджень якості і безпечності води відкритих водойм та грунту у місцях купання у період підготовки та в літній сезон, органи місцевого самоврядування та власники пляжів звернулися в лабораторії  ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України». Результати проведених досліджень підтвердили безпечність купання у водоймах пляжів:

— «Оболонь» м. Берестечко Горохівського райну (р.  Стир),

— о. Добре в с. Раків Ліс Камінь-Каширського р-ну,

—  «Сонячний» смт. Любешів (р. Стохід),

— Любязької сільської ради у с. Любязь Любешівського р-ну (оз. Любязь),

— мікрорайону Шахтарський  м. Нововлинськ (штучна водойма),

— санаторію «Пролісок» с. Гремяче (р. Путилівка),

— санаторію «Згорани» с. Згорани Любомльського р-ну (о. В. Згорани),

— с. Згорани Любомльського р-ну        (о. В. Згорани),

— №1, №2,№3 ур. Гряда смт. Шацьк (о. Світязь),

— спортивно-оздор. табору «Гарт» ур. Гушево Шацького р-ну (о. Світязь),

— ЛОЗ «Супутник» ур. Гушево Шацького р-ну (о. Світязь),

— ЛОЗ «Світязь» с. Пульмо Шацького р-ну (о. Світязь),

— ЛОЗ «Чайка» с. Світязь Шацького р-ну (о. Світязь),

— пансіонату «Шацькі озера» ПрАТ «Волиньтурист» с. Світязь (о. Світязь),

— санаторію «Лісова пісня» ур. Гаївка Шацького р-ну (о. Пісочне)

— бази відпочинку «Біостаціонар» ур. Гаївка Шацького р-ну (о. Пісочне),

-бази відпочинку «Стожари» у с. Поліське Старовижівського р-ну (о. Пісочне).

Разом з тим, не відповідають вимогам за мікробіологічними показниками (виявлено значне перевищення індексу лактозопозитивних кишкових паличок) проби води на пляжах: м. Ковель (р. Турія), оздоровчого табору «Оберіг» у с. Уховецьк Ковельського р-ну (о. Ухо), сіл Соловичі (о. Велимче), Сомин (о. Соминське) Турійського р-ну, Теремнівські ставки (р. Сапалаївка), парку Л.Українки (р. Стир) м. Луцька (в пробі також перевищений показник споживання кисню, що свідчить про органічне забруднення) та за паразитологічними показниками не відповідали вимогам — проби грунту, відібрані в дитячій зоні пляжу «Теремнівська водойма» і пісочницях центрального пляжу м.Луцьк (виявлено яйця токсокари). З даних питань повідомлено власників пляжів, органи місцевого самоврядування, та надані рекомедації щодо заходів, котрих необдхідно вжити з метою запобігання виникненню інфекційних захворювань у відпочивальників.

На виконання рекомендацій власниками пляжів міст Луцьк, Ковель, Ковельського та Турійського районів розміщено сигнальні знаки, що попереджають про забруднення води. Департаментом житлово-комунального господарства Луцької міської ради на пляжах міста замінено пісок.

Для вжиття необхідних заходів проінформовано місцеву Держпродспоживслужбу, на котру покладені повноважень у сфері санітарного законодавства,  в т.ч. здійснення контролю за факторами середовища життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров’я населення (відповідно до статей 18, 19, 22, 24 та ін. Закону України  «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).

Необхідно зазначити, що за результатами багаторічних моніторингових спостережень встановлено, що якість води поверхневих водойм в межах населених пунктів та в місцях масового відпочинку населення характеризується нестабільністю. Суттєве погіршення якості води поверхневих водних об’єктів за мікробіологічними, паразитологічними та хімічними показниками має місце в літній період коли зростає рекреаційне навантаження і постійно змінюється  їх водність.

Тому, наполегливо радимо мешканцям та гостям Волині відпочивати в офіційно відведених для купання місцях, оскільки офіційні пляжі перед відкриттям та протягом купального сезону (з червня по вересень) перевіряються на безпеку: це і дослідження якості та безпечності  води, і упорядкування їх території, адже на території офіційних пляжів повинні бути встановлені роздягальні, душові, питні фонтанчики, громадські вбиральні, урни для збору сміття та відходів. Власники чи балансоутримувачі пляжів у процесі їх експлуатації повинні забезпечити прибирання берега, роздягалень, зеленої зони, прибирання і дезінфекцію вбиралень, а також щоденне вивезення зібраних відходів. Крім цього, щорічно пляж необхідно підсипати чистим піском або галькою.

Дуже важливо знати:

  • там де багато людей, високе рекреаційне навантаження на водний об’єкт, є їжа та процес її приготування, вкрай необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, а також правил приготування та вживання їжі;
  • не беріть із собою продукти харчування які можуть швидко зіпсуватися, заздалегідь підготуйте овочі та фрукти до вживання, використовуйте для транспортування та зберігання продуктів сумки-холодильники;
  • ні в якому разі не використовуйте воду поверхневих водойм для миття продуктів, посуду, рук перед вживанням їжі;
  • потурбуйтесь про воду для пиття та миття рук, якщо місце відпочинку не забезпечене водопровідною водою;
  • під час купання слідкуйте за тим, щоб вода не потрапляли на слизові оболонки і у рот.

Звертайте увагу на колір сигнальних знаків (прапорців, табличок), що повідомляють про забруднення водойми. Якщо водойма розташована за межами населеного пункту (ставки, озера, річки), відсутні будь-які попереджувальні знаки про заборону купання, існують ознаки небезпеки: присутність водоплавних птахів,  водопої великої рогатої худоби, змінений колір води, плівка на її поверхні, засміченість, купатися в такій водоймі теж не варто.

Остерігатися водойм зі стоячою та малопротічною водою, адже вологість, забрудненість і висока температура сприяють розвитку бактеріологічної флори, розвитку комарів, в тому числі малярійних.

Дотримуючись цих простих правил ви зможете захистити себе та своїх близьких від цілого ряду інфекційних та паразитарних хвороб, пов’язаних з водним та іншими факторами передачі.

 

Для того, щоб знати про безпечність і якість води там, де Ви купаєтесь- звертайтесь до нас. Вартість таких досліджень не висока, а дасть Вам змогу впевнено насолоджуватися літнім відпочинком.

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».