Багаторічний досвід з імунопрофілактики свідчить, якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95 %), розповсюдження поліовірусу, що викликає таке захворювання як поліомієліт припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання. 

Влітку 2020 року Європейська регіональна комісія з сертифікації ліквідації поліомієліту визначила Україну як регіон із високим ризиком появи нових випадків поліомієліту через низький рівень вакцинації серед населення. Підтвердженням цього є нещодавній випадок паралічу, який був зафіксований у 1,5 річної дитини з Рівненської області,  викликаний  штамом вакцинного  поліовірусу 2 типу. Розвитку паралічу у дитини посприяла також свідома відмова батьків від вакцинації поліомієліту.

Поліомієліт аба дитячий параліч — це дуже заразне захворювання, спричинене поліовірусом, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліомієліту отримують каліцтва, через це захворювання  5-10% паралізованих хворих помирають через ураження дихальних м’язів. Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали всіх доз вакцини. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.

ЯК РОЗПОВСЮДЖУЄТЬСЯ ВІРУС?

Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Параліч трапляється в 1 з 200 дітей, інфікованих цим вірусом. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини: як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику. Побутові предмети та іграшки, які контактували з калом або слиною, можуть переносити вірус до рук та рота дитини.Вірус може заражати воду та їжу, якщо люди не миють руки.

ЯКИМИ Є СИМПТОМИ ІНФЕКЦІЇ, СПРИЧИНЕНОЇ ВІРУСОМ ПОЛІО?

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

  • Жодних симптомів— без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. В такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, оскільки присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишається непоміченою.
  • Грипоподібні симптоми— лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання, — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
  • Рухові розлади— сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

Ліків від поліомієліту не існує, однак його можна попередити за допомогою імунізації.  Поліовакцина, застосована кілька разів, може захистити дитину на все життя.

ЯКІ ВАКЦИНИ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ТА ЯК ВОНИ ВВОДЯТЬСЯ?

Є два типи безпечних та ефективних вакцин:

  1. Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)— дві краплі в рот. Вона використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, а також для проведення рутинної імунізації.
  2. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ),що вводиться шляхом ін’єкції. Вона використовується для рутинної імунізації дітей.

Шановні батьки! Для захисту дітей від поліомієліту зробіть їм щеплення відповідно до календаря рутинної імунізації.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦПКХ  МОЗ України»  та МОЗ України.