Кліщі побутового пилу є основним джерелом алергенів у наших оселях та фактором ризику виникнення респіраторних алергічних захворювань, таких як алергічний риніт та бронхіальна астма. Алергенами є не лише кліщі, а й їх фрагменти та продукти життєдіяльності і такому впливу ми піддаємось не сезонно, а протягом цілого року.

Комфортне облаштування будинку, наповнене елементами інтер’єру – це все те, що люблять кліщі домашнього пилу

Нечисті меблі — притулок пилового кліща.

Підвищення температури в будинку до 25 градусів і вологості вище 70% прискорює розмноження кліщів. В таких умовах концентрація кліща за короткий термін сягає 10 тисяч особин на 1 грам пилу, що в 100 разів більше допустимого показника. У людей, схильних до гострих реакцій, симптоми алергії проявляються вже при наявності 500 кліщів.

Пиловий  кліщ обожнює створювати колонії у важкодоступних місцях:

 • м’яких меблів;
 • ортопедичних виробах;
 • на книжкових полицях;
 • в пледах і килимах;
 • затишних куточках квартир.

Пил і бруд – відмінне середовище пилових кліщів, що сприяє швидкому розмноженню паразитів. Вони харчуються відмерлими частками шкіри та шерсті тварин.

Ключовий подразник алергії на пилових кліщів – мікроскопічні фекалії комах, які поширюються по поверхні, чіпляючись за ноги або руки під час діяльності людини.

Різні реакції на пилові кліщі — укуси, особливо небезпечні для дітей.

Пиловий кліщ лідирує в списку причин таких захворювань, як:

 • риніт;
 • кон’юнктивіт;
 • респіраторний алергоз;
 • дерматити;
 • астма;
 • набряк Квінке.

Якщо Ви або близькі люди страждають нападами кашлю, нежиті або сльозотечею очей, зверніться за консультацією до найближчого алерголога. Можливо, причина нездужання – алергія на кліща домашнього пилу, яка може закінчиться летальним результатом.

Для повного знищення кліщів досить перебування їх упродовж 24 годин при температурі 40 ْ С, 8 годин – при 45 ْ С, 2 години –при 50 ْ С, 10 хвилин – при 60 ْ С.

Температурний вплив убиває живих кліщів, але не знищує їхньої алергічної дії, яка зберігається і після їхньої смерті. Тому необхідне сухе (щоб не створювати додаткової вологості) збирання пилососом, яке збирає трупи і продукти життєдіяльності.

Особливо необхідна щотижнева обробка пилососом постільної білизни і м’яких меблів.

Традиційні методи боротьби з пиловими кліщами – це мороз (дія низьких температур); сонце (ультрафіолетове випромінювання впродовж 2-х годин); регулярне вологе прибирання за допомогою 20%-ного розчину кухонної солі; своєчасна заміна матраців, ковдр, подушок; прання постільної білизни при температурі не нижче 65° C.

Сучасні методи боротьби з пиловими кліщами: спеціальні пилососи; пароочищувачі, очищувачі повітря; засоби для антикліщової обробки; протиалергенні добавки для прання білизни.

Щоб полегшити стан хворого на алергію рекомендується не влаштовувати склади під ліжками, засклити книжкові полиці, шерстяні речі зберігати в закритих пакетах, кожного дня проводити вологе прибирання з 10-20 відсотковим розчином кухонної солі. Застосовувати хімічні засоби, що знищують кліщів у квартирах не варто – ефект від них триватиме недовго, до того ж, вони шкідливі для здоров’я.

 Для того, щоб впевнитись, що Ваші оселі є вільними від таких небажаних «співмешканців», доцільно дослідити зразки побутового пилу на наявність алергенних кліщів в паразитологічній лабораторії ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (м. Луцьк, пр.Волі,55,  контактні телефони: (0362) 75 77 80, 050-139-18-11).

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та сайт МОЗ України.