Протягом останніх десятиліть  в світі спостерігається ріст алергічних захворювань, що за розповсюдженістю поступаються лише серцево-судинним та онкологічним хворобам. А мікроскопічні кліщі побутового пилу, що «живуть» в наших оселях, є однією з найпоширеніших причин алергій різного типу. Вчені вважають, що у 50 — 80% випадків захворювання на бронхіальну астму, алергічний бронхіт та риніт, дерматит, екзему тощо спричинені саме реакцією людини на продукти життєдіяльності алергічних кліщів побутового пилу.

Такі кліщі полюбляють приміщення з підвищеною температурою (від 20о С) та високою відносною вологістю (від70%) і наявністю харчового субстрату (злущені лусочки шкіри та існуюча на ній мікрофлора). В квартирі у цих кліщів найулюбленіше місце – ліжко господаря, диван, м’які  крісла тощо.

Для того, щоб наші волиняни комфортно та головне, без шкоди для свого здоров`я, відпочивали у своїх домівках, необхідно проводити дослідження забрудненості житлових приміщень, особливо на наявність алергенних кліщів.

До речі, нашою паразитолонічною лабораторією протягом останніх трьох років  досліджено понад 800 змивів на кліщі пилу, доставлених з районів області, при  цьому виявлено до 5 % позитивних результатів. Найчастіше позитивні знахідки виявляються при дослідженні матеріалу з готелів, перукарень, лікувальних установ та дитячих закладів.

У більшості випадків алергенні кліщі виявляються в постільних речах – подушках, ковдрах і особливо в матрацах, які є ідеальним місцем для розмноження, росту і розвитку цих членистоногих «алергенів». А людське тіло даючи тепло і вологість, створює  «комфортні» умови для їх виживання, створюючи ніби курорт з безкоштовним харчуванням.

Симптоми нежиті (закладеність та серозні виділення з носа, різі в очах тощо), які за звичай проявляється вночі та вранці. А на свіжому повітрі симптоматика «відпускає». Так, кліщі пилу  можуть давати знати про себе впродовж декількох років. Якщо причини не ліквідувати, може розвинутись ряд неприємних алергічних захворювань, наприклад бронхіальна астма, дерматит тощо. Таким чином, перед тим, як розпочати лікування алергії, необхідно визначити численність кліщів в хатньому пилу, де проживає хворий. Якщо вона перевищує 100 екземплярів на грам пилу, слід провести інтенсивну санітарно- гігієнічну обробку приміщення. Та головне – утримувати будинок в чистоті.

У приміщенні  буде менше пилу, якщо двері шаф та кладових будуть завжди зачинені. Книжки на полицях слід регулярно протирати вологою серветкою. Теплий одяг необхідно провітрювати, а взуття не по сезону — запаковувати в герметичні пакети. Дитячі іграшки рекомендується зберігати на полицях, які зачиняються. Килимове покриття краще зняти з підлоги та не використовувати як «збирач» пилу. Подушки та ковдри з пір`ям замінити синтипоном, а в зимовий період — виносити їх провітрювати на декілька годин, оскільки низька температура (від – 5 град С) вбиває кліщів. Влітку варто подушку просушити на сонці. Важливо двічі на день провітрювати приміщення, а перед сном — не завадить зробити вологе прибирання.

Наголошуємо, якщо у Вас є прояви згаданої вище симптоматики та  підозра на «сусідство» з кліщами пилу – ми допоможемо провести необхідні лабораторні  дослідження, які здійснює паразитологічна лабораторія  ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України», що розташована за адресою: м. Луцьк, проспект Волі, 55.

Тож пам’ятайте,  дотримання наших рекомендацій допоможе уникнути захворювань, в тому числі викликаних алергенними кліщами.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».