З настанням вихідних та святкових днів люди масово виходять на природу. Але крім відпочинку існує реальна загроза нападу на людину різних кровососних комах: комарів та особливо кліщів, які є переносниками збудників багатьох особливо — небезпечних інфекційних хвороб, в т.ч. поширених на території Волині. Тому, фахівці ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» застерігають людей, які перебувають на природі щодо небезпеки укусів кліщів та необхідності захисту від нападу небезпечних комах.

До групи ризику щодо нападу комарів і кліщів відносять перш за все любителів пікніків чи відпочинку на природі; відвідувачів міських парків чи скверів, або працюючих на дачному масиві. Також до груп ризику відносять осіб, які за фахом вимушені перебувати у лісі (працівники лісового господарства, мисливці тощо). А з настанням сезону збору лікарських рослин, ягід та грибів, до групи ризику приєднуються всі, хто займається цим промислом.

Слід нагадати, що на території області існує активнодіючий природний осередок кліщового вірусного енцефаліту в Ратнівському районі, а за останні 10 років реєструвались поодинокі випадки кліщового енцефаліту в інших районах (Старовижівському,  К.Каширському,  Ківерцівському і  Шацькому).

Ефективним заходом профілактики завжди були щеплення, однак через відсутність в Україні сертифікованої вакцини проти кліщового енцефаліту, щеплення населення не проводились з 2009 року.

На сьогодні в області встановлено понад 90 населених пунктів, де виявляється кліщовий лаймбореліоз. Хвороба реєструється  у всіх районах, в т.ч. відмічаються  завізні  випадки з інших областей.

Характерним для цих двох інфекційних хвороб є перебування захворілих людей на лоні природи (при зборі ягід, грибів, відпочинку у лісі чи парку тощо) та, як правило, у 100% спричинено укусами людей кліщами.

Профілактичні заходи зводяться до забезпечення захисту людей від укусів кровососних комах. Для чого при виході у ліс (або паркову зону) слід відповідно одягатись, при можливості, використовувати різні репеленти (відлякуючі комах засоби). А при повернені з прогулянки, обов’язково проводити само — і взаємоогляд відкритих ділянок тіла і особливо одягу. Адже кліщів з лісу можливо занести,  як на одязі, так і з букетом лісових квітів та ягід, чи будь-якими іншими речами.

В разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчий медпункт для якісного його видалення та отримання кваліфікованої медичної допомоги.

До речі, для лабораторних обстежень видаленого кліща, не завжди варто звертатись до приватних установ. В разі видалення кліща з тіла людини, його можливо дослідити на наявність небезпечних збудників  (в т.ч. борелій) у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України», яка в змозі безкоштовно провести мікроскопію кліща на наявність небезпечних борелій. Однак важливо нагадати, що дослідженню підлягають лише видалені «свіжі» кліщі (не в засушеному вигляді), загорнуті у зволожений бинт чи вату.

Враховуючи можливий шлях передачі збудників лаймбореліозу через сире молоко (в основному козяче) та вживаючи молокопродукти без термічної обробки — слід відмовитись від їх купівлі на стихійних ринках.

З профілактичною метою фахівці установи до початку оздоровчого сезону звертались до керівників закладів освіти та науки, власників закладів оздоровлення та відпочинку, управління лісового і мисливського господарства щодо проведення акарицидних обробок у місцях відпочинку населення, скошування трави та благоустрою територій, відведених для відпочинку.

Взагалі, фахівці обласного лабораторного центру застерігають: при появі на місці укусу кліща еритеми (почервоніння шкіри), значного підвищення температури тіла, болю у м’язах, неврологічної симптоматики тощо — слід негайно звертатись до медпрацівників за місцем проживання, не займатись самолікуванням. Адже рання діагностика і ефективне лікування — сприяє швидкому одужанню без залишкових явищ (у вигляді парезів, неврологічних ускладнень тощо). Тому, пам’ятайте — природа постійно приховує несподіванки, що не лише порадують, але й можуть бути небезпечними для  вашого здоров’я.