Центр громадського здоров’я України інформує, що незважаючи на виклики пандемії COVID-19, в країні вдалося досягти стабільного охоплення щепленнями на рівні 80%. Проте залишається значний спад у вакцинації проти дифтерії серед дітей віком 6 та 16 років, а також дорослих. А саме, у 2020 році кожен другий дорослий громадянин не зробив необхідного щеплення, а рівень вакцинації дітей 6 років становить лише 59,7%.

В області щеплення від дифтерії отримали 56% дітей у віці 6 років, 88% дітей у віці 16 років  та  лише 40% дорослого населення.

За таких умов експерти прогнозують можливий ризик виникнення спалаху. Єдиний спосіб захиститися — зробити щеплення. Вакцинація під час пандемії COVID-19 є безпечною. Будь-які переривання планової імунізації навіть на короткий період призведуть до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій.

Щоби захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця. Якщо серед немовлят рівень вакцинації щороку зростає, то дорослі — дуже часто не роблять ревакцинацію вчасно. Нагадаємо, що дорослим необхідна ревакцинація від дифтерії і правця кожні десять років! Для формування колективного імунітету необхідно досягти 95% охоплення щепленнями.

Волинським обласним лабораторним центром у 2020р. проводилися моніторингові дослідження на визначення напруженості імунітету до дифтерії. За даними результатів дослідження визначено, що особи котрі отримали щеплення від дифтерії згідно календаря щеплень, мають захист від даного захворювання.

  • До відома:  Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, що передається переважно повітряно-крапельним шляхом, факторами передачі також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки).
  • Коли дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, у результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.
  • Інфекція проявляється інтоксикацією й утворенням характерних плівок на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів (рідше — на кон’юнктивах, у ранах, статевих органах та інше), ураженням нервової та серцево-судинної систем.
  • Ускладнення: міокардит (запалення серцевого м’яза), поліневрит (множинне запалення нервів), паралічі, порушення зору (двоїння), ураження нирок.

Під час останньої епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.  На Волині дифтерія реєструвалась поодинокими випадками до 1990 року. В роки епідемії (з 1991 року) захворіло на дифтерію понад 200 волинян, 14 з них померло.

На спорадичному рівні дифтерія  реєструється майже щорічно в різних регіонах. Проте, низький рівень охоплення щепленнями проти цієї інфекції, котрий сформувався в останні роки, може призвести до ускладнення епідемічної ситуації з дифтерії найближчим часом. Захворювання має високу смертність (до 50%) при відсутності щеплень у хворого та не введенні протидифтерійної сироватки на ранніх стадіях,  через ураження токсином серця.

Пам’ятайте ! Відмовляючись від вакцинації, ви ставите під загрозу свої життя і здоров’я! Зверніться до свого сімейного лікаря та перевірте, коли ви востаннє вакцинувалися й за потреби — зробіть щеплення.