За інформацією МОЗ України, у Миколаївській області у січні 2020 року зареєстровано випадок смерті людини від сказу. Симптоми  захворювання у чоловіка проявились через 3 місяці після укусу собаки та відмови постраждалого від екстреної профілактики (щеплень проти сказу), що було єдиним шансом на порятунок.

Незадовільне утримання домашніх тварин та відсутність їх щеплень, створює небезпеку для людей. На Волині, після 30-ти річної перерви, у 2014 році від сказу померла чотирирічна дитина. Епідеміологічним розслідуваннями встановлено контакт хлопчика з бродячою собакою, про що не були інформовані батьки. Діагноз  сказу підтверджено лабораторно.

Сказ характеризується абсолютною летальністю: щорічно у світі гине від сказу понад 55 тисяч людей. Характерно, що вірус сказу у слині хворої тварини зберігається 1 добу, в замороженому стані — до 75 днів. Вірус  чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів та гине при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, дії мильного розчину, 70% спирту та  5% спиртового розчину йоду.

В нашій області щорічно реєструються випадки сказу серед тварин. За даними Держпродспоживслужби у минулому році на території Волині лабораторно підтверджено 20 випадків сказу серед тварин, з яких 75% становили домашні тварини. Найбільше хворих тварин реєструвалось у Ківерцівському і Рожищанському районах (по 4 випадки). Вже у 2020 році лабораторно підтверджено сказ собаки у Ковельському районі.

Епідеміологи наголошують — людина заражається на сказ під час укусу (чи ослюненні шкіри) хворою твариною. Термін інкубаційного періоду та ймовірність летального кінця залежить від місця укусу і  складає: від 90%     (при укусах в обличчя), до 65% (кисті рук) та до 25%  (у нижні кінцівки). В середньому, інкубаційний період  становить від 2 тижнів до 3 місяців, іноді  -до 1 року і більше.

Враховуючи ситуацію в Україні та області, епідеміологи лабораторного центру радять при укусах, подряпинах будь-якими тваринами (чи ослюненні шкіри) — терміново звернутись до лікувальної установи для надання першої медичної допомоги. А у разі потреби, отримати курс лікувально-профілактичної імунізації проти сказу.

Отож, наголошуємо, щоб не заразитись на сказ, слід дотримуватись:

  • виконання правил та норм утримання домашніх тварин;
  • щорічного проводення щеплення проти сказу всіх домашніх тварин  та сторожових собак;
  • утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;
  • а в разі укусу, чи ослюнення шкіри — не вбивати здорових на вигляд тварин, та з’ясуати: ім’я господаря тварини, його адресу і телефон. Це допоможе уникнути зайвих щеплень, адже за твариною можна буде встановити ветеринарний нагляд;
  • превентивним заходом є місцева обробка рани: місце укусу негайно ретельно промити розчином мила з високим вмістом лугу. Глибокі укушені рани — промивають струменем мильної води;
  • після промивання — краї рани обробити 70% спиртом (чи 5% настоянкою йоду) та накласти стерильну пов’язку;
  • всі собаки, коти та інші тварини, які покусали людей, підлягають негайній доставці в найближчий ветеринарний заклад для огляду і карантину під наглядом фахівців ( мінімум протягом 10 днів).

Завжди будьте уважні на вулиці, надто у дикій природі та дотримуйтесь правил поведінки з тваринами. Це убереже Вас від небезпеки захворіти на смертельно небезпечний сказ.

        Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».