Травень – період активності кліщів, котрі живуть у ґрунті й можуть атакувати людей під час перебування на природі. Кліщі можуть переносити десятки патогенів, що викликають, зокрема, бореліоз, відомий також як хвороба Лайма.
Не всі кліщі небезпечні й не кожен укус призводить до хвороби. До того ж, для передання патогена хвороби Лайма кліщ має контактувати з кров’ю людини не менше доби.
Однак, якщо він вас уже вкусив, то слід спостерігати за симптомами. На місці укусу кліща-переносника часто (але не завжди) виникає червона пляма, котра збільшується — еритема. Інші симптоми схожі на застудні — гарячка, ломота, біль у лімфовузлах.
Якщо відчуваєте, що заразилися, МОЗ рекомендує профілактику антибіотиком: однократний прийом 200 мг доксицикліну (для дітей, старших 8 років — 4 мг/кг, не більше 200 мг).
Коли варто приймати антибіотик:
- наповнений кров’ю кліщ, видалений, щонайменше, через 36 годин після прикріплення;
- минуло не більше 72 годин після видалення кліща;
- немає протипоказань (вік менше 8 років, вагітність, період лактації) до застосування доксицикліну.
Не рекомендується рутинна антибіотикопрофілактика хвороби Лайма, тобто вживання антибіотика без перелічених причин та “про всяк випадок” перед походом у місця, де можуть бути кліщі.
Щоб запобігти укусам, потрібно:
- у парках і лісах носити закритий, заправлений одяг та обробляти його репелентом;
- після повернення ретельно оглядати одяг та шкіру;
- якщо виявили кліща, обережно витягнути його пінцетом, захопивши якомога ближче до шкіри, не прокручуючи та не обробляючи спиртом чи маслянистими речовинами;
За необхідності зверніться до медичних працівників.
Джерело – фейсбук-сторінка НСЗУ для пацієнта https://www.facebook.com/nszu.care/posts/534031238237006
Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» та МОЗ України.