Травень – період активності кліщів, котрі живуть у ґрунті й можуть атакувати людей під час перебування на природі. Кліщі можуть переносити десятки патогенів, що викликають, зокрема, бореліоз, відомий також як хвороба Лайма.

     Не всі кліщі небезпечні й не кожен укус призводить до хвороби. До того ж, для передання патогена хвороби Лайма кліщ має контактувати з кров’ю людини не менше доби.

     Однак, якщо він вас уже вкусив, то слід спостерігати за симптомами. На місці укусу кліща-переносника часто (але не завжди) виникає червона пляма, котра збільшується — еритема. Інші симптоми схожі на застудні — гарячка, ломота, біль у лімфовузлах.

     Якщо відчуваєте, що заразилися, МОЗ рекомендує профілактику антибіотиком: однократний прийом 200 мг доксицикліну (для дітей, старших 8 років — 4 мг/кг, не більше 200 мг).

     Коли варто приймати антибіотик:

  • наповнений кров’ю кліщ, видалений, щонайменше, через 36 годин після прикріплення;
  • минуло не більше 72 годин після видалення кліща;
  • немає протипоказань (вік менше 8 років, вагітність, період лактації) до застосування доксицикліну.

     Не рекомендується рутинна антибіотикопрофілактика хвороби Лайма, тобто вживання антибіотика без перелічених причин та “про всяк випадок” перед походом у місця, де можуть бути кліщі.

     Щоб запобігти укусам, потрібно:

  • у парках і лісах носити закритий, заправлений одяг та обробляти його репелентом;
  • після повернення ретельно оглядати одяг та шкіру;
  • якщо виявили кліща, обережно витягнути його пінцетом, захопивши якомога ближче до шкіри, не прокручуючи та не обробляючи спиртом чи маслянистими речовинами;

     За необхідності зверніться до медичних працівників.

Джерело – фейсбук-сторінка НСЗУ для пацієнта https://www.facebook.com/nszu.care/posts/534031238237006

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та МОЗ України.