На Волині продовжуються реєструватися випадки дирофіляріозу. Головним чинником, який впливає на виникнення і розповсюдження захворювання є зміна екологічних умов (потепління клімату) та збільшення чисельності комарів, які є активними переносниками збудника.

         Нещодавно  зареєстровано випадок  дирофіляріозу  у мешканки Камінь-Каширського району і пацієнтку прооперовано. Видалений гельмінт доставлено в паразитологічну лабораторію  ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України», де проведено  морфологічне дослідження та підтверджено діагноз.

   Дирофіляріоз – небезпечне природно-осередкове, гельмінтозне захворювання. Зараження людини відбувається тільки через укуси кровосисних комах, в основному комарів, заражених личинками дирофілярій. Джереdirofilyarioz07лом зараження комарів зазвичай є інфіковані домашні собаки і коти, рідше дикі тварини.

         Клінічні прояви залежать від реакції організму та швидкості росту паразита і становлять від одного місяця до кількох років. Для хвороби характерне утворення підшкірного вузла, який може не турбувати хворого або супроводжуватись больовим синдромом, свербіжем, відчуттям повзання або переміщення пухлини. Найчастіше такі утворення розміщені в області голови, шиї, рідше – тулуба, рук, ніг. Близько 50% всіх зареєстрованих випадків припадає на дирофіляріоз органів зору. Особливістю даного паразита є здатність до міграції. За  дві доби дирофілярія може мігрувати по організму на відстань до 30 см.

          Загальне самопочуття хворих, у більшості випадків, задовільне. Тому люди зволікають зі зверненням до лікарів.

        Лікування дирофіляріозу – хірургічне – повне видалення паразита. Хоча іноді рекомендується прийом певних протигельмінтозних препаратів.

       Збільшення числа бродячих тварин, масова їх міграція в природі і населених пунктах, процес потепління клімату сприяють зростанню передачі дирофіляріозу від диких м’ясоїдних до домашніх тварин і людей.

З метою профілактики зараження людей і тварин дирофіляріями необхідно:

  • своєчасне лікування тварин як джерела хвороби ;
  • дезинсекційні заходи боротьби з переносником-винещення комарів;
  • лікування та диспансерний нагляд (до 3 місяців) за хворим.

Гостро постає питання щодо  профілактики дирофіляріозу як у людей, так і в тварин. У зв’язку з цим власники собак і котів  нерідко запитують, що для цього треба робити?

Перш за все для собак і котів рекомендуємо носіння нашийників, що  захищають від бліх і кліщів, що також є переносниками збудників багатьох захворювань, у тому числі і дирофіляріозу.

При прогулянках в лісопаркових зонах під час  весняно-літнього сезону ( в  період пікового виплоду комарів), необхідно захищати себе і своїх домашніх тварин від комарів за допомогою  репелентів – препаратів, що відлякують комарів і мошкару. Рекомендуємо носіння  спеціального одягу, встановлення  протимоскітних сіток на вікна та двері.