Щоб привернути увагу до колективних дій, необхідних для захисту кожної людини від вакцинокерованих хвороб, в Україні щорічно проводиться тиждень імунізації. Цей захід здійснюється на підтримку Всесвітнього тижня імунізації ВООЗ.

Вакцинація вважається одним із найбільших досягнень медицини, котре щорічно дає можливість попередити 3 мільйони смертей і 750 тис. випадків дитячої інвалідізації. На даний час за допомогою вакцин людство здатне попередити 30 інфекційних захворювань. Чому ж зараз, коли завдяки вакцинам, ці і багато інших важких хвороб, залишились в історії, багато людей вважають, що щеплення не потрібні? Адже, без вакцинації хвороби, від яких ми захищаємо своїх дітей можуть повернутися! А ті інфекції, котрі ще й досі не подолані і вважаються безпечними дитячими хворобами, насправді дуже небезпечні своїми ускладненнями. Наприклад, смертність від кашлюку серед маленьких дітей в декілька сотень разів перевищує смертність після введення вакцини, що захищає від захворювання на цю хворобу. Своєчасно не зроблене щеплення від краснухи у дівчаток, може призвести до захворювання на цю хворобу під час вагітності, що майже в 100% випадків веде до важких вроджених вад плоду. Перенесене захворювання на паротит у хлопчиків часто загрожує безпліддям, а кір, особливо в дорослому віці, дуже небезпечний своїми ускладненнями, котрі часто закінчуються смертельно. Вірусний гепатит, менінгіт, туберкульоз — інфекційні хвороби, котрі лишають по собі важкі наслідки на все життя, і лише вакцинація дає шанс уникнути їх.

Імунізація дітей та дорослих у всьому світі відбувається відповідно до національних календарів профілактичних щеплень. І Україна – не виключення. Захворювання, вакцинація проти котрих включена в Календар щеплень, кількість доз та періодичність щеплень – це не чиясь забаганка, а спільний висновок спеціальної комісії педіатрів та провідних спеціалістів. Виходячи з епідеміологічної ситуації в країні та світі, з урахуванням останніх наукових даних та фінансових можливостей держави вони вирішують, від яких хвороб та в якому віці потрібні щеплення, щоб якнайкраще захистити населення. Усі щеплення, котрі внесені в Національний календар щеплень в Україні є безкоштовними.

Попри наявність вакцин, багато дітей в Україні не отримують імунізації. В нашій країні рівень охоплення щепленнями залишається найнижчим в Європі та одним з найнижчих в світі. Розповсюдженими причинами відмови від щеплень є міфи навколо вакцинації та сумніви у якості вакцини.

Протипоказання до проведення щеплень є, але їх небагато. Не рекомендується вакцинація, якщо у дитини гостре захворювання або загострення хронічного захворювання. В цьому випадку щеплення проводять після одужання (через 2 тижні після гострої хвороби і через місяць після загострення хронічної інфекції). Протипоказанням до вакцинації є також важка алергія на один з компонентів вакцини, важка реакція на попередню дозу вакцини. Існують і індивідуальні протипоказання до вакцин.

Спеціально готувати дитину до щеплення не треба. Для дітей з алергією важливо  дотримуватися режиму дня і харчування, тобто щоб на момент вакцинації не отримувала нових продуктів або продуктів, на які у неї є алергія. Якщо з якихось причин щеплення не зроблені в терміни, вказані в календарі, їх можна зробити пізніше в будь-якому віці. Дітям з хронічними захворюваннями, алергією, ураженням нервової системи і іншими патологіями рекомендується проведення щеплень в першу чергу, оскільки вони важче переносять інфекції, у них частіше можливі ускладнення.

Вакцинація в нашій країні здійснюється виключно на добровільній основі. Цей принцип покладає відповідальність за здоров`я малюка на його найближчих людей — батьків. Сподіваємося, що все сказане про щеплення допоможе батькам проаналізувати ситуацію і ухвалити те рішення, завдяки котрому їх дитина виросте здоровою.