Відповідно до Дорожньої карти з проведення вакцинації від COVID-19, першочергово щеплюють медичних працівників, котрі беруть безпосередню участь у заходах з протидії пандемії коронавірусної хвороби. Серед групи пріоритетної вакцинації – лікарі-епідеміологи, помічники лікарів-епідеміологів ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».

Так, 18 березня, щеплення проти COVID-19 отримали 6 працівників Любешівського районного лабораторного відділення Маневицького міжрайонного відділу. Щеплення проводилось вакциною виробництва AstraZeneca (Covishield). Для повної імунізації потрібні дві дози вакцини.

AstraZeneca/Oxford — це векторна вакцина, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведської компанією AstraZeneca. Вакцина, яка виробляється на потужностях Serum Institute (Індія), має локальну (торговельну) назву Covishield, схвалена ВООЗ для екстреного застосування Дозвіл на її використання дали Велика Британія, Європейський Союз та Індія.

Центр громадського здоров’я нагадує, що лише антитіла, які виробляються після вакцинації, можуть захистити від важкого перебігу COVID-19 та госпіталізації. Про це наголосили під час пресконференції «Антитіла до COVID-19: чи варто розслаблятися?» 18 березня 2021 року https://phc.org.ua/news/nayavnist-antitil-vid-covid-19-ne-e-privodom-vidmovlyatisya-vid-vakcinacii?fbclid=IwAR2G5Nx_cwsqWbuos43BSAYcRUVM7DroOd0JaJuB1uzfMsSMuJCRhLqMnW0

Наявність антитіл не є приводом відмовлятися від вакцинації.

«Наявність антитіл після хвороби, не є гарантією того, що людина не захворіє повторно. За даними лабцентрів станом на 16 березня зафіксовано 1362 людини, які знову захворіли на COVID-19 після одужання», — говорить Роман Родина, генеральний директор Центру громадського здоров’я.

У більшості пацієнтів з COVID-19 вірус-специфічні антитіла IgM, IgA та IgG починали вироблятися через декілька днів після інфікування.

Проте, це не ті антитіла, до яких формується імунна відповідь при вакцинації. Антитіла після вакцинації виробляються до конкретного фрагменту вірусу — у випадку SARS-CoV-2 до спайк-протеїну.

Ті хто мають антитіла після хвороби, однаково повторно хворіють. Проте на 12–14 день після вакцинації рівень захворюваності серед вакцинованих практично не зростає, а якщо і є випадки захворювань — то вони не тяжкі.

«Поняття “захисний рівень антитіл до COVID-19”, який убезпечить від повторного інфікування, — не існує. НТГЕІ не рекомендує визначати рівень антитіл ні до, ні після вакцинації», — говорить Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.