Щороку в останній день травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. Ще у далекому 1987 р. це свято було засноване усіма державами — членами Всесвітньої організації охорони здоров’я, а у 1977 році Американським онкологічним товариством встановлено Міжнародний день відмови від паління, що відзначається у кінці листопада щорічно.

Згідно статистики, у світі налічується понад 1 млрд. курців, серед них майже 200 млн. жінок. За останні 5 років кількість жінок-курців в Україні збільшилася втричі. Нерідко можна бачити курців серед вагітних. Не всі до кінця розуміють, що їх куріння робить малюка пасивним курцем та істотно ускладнює розвиток дитини, погіршує її здоров’я та часто призводить до мертвонародження. Слід відзначити, що куріння є однією з причин безпліддя у жінок і статевого безсилля – у чоловіків.

Від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей, з  них 120 тис.  — наших українців. Прикро, що Україна — серед перших за кількістю викурених цигарок на людину, тобто, в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії  (в Україні палять понад 40% громадян  старших за 15 років).

Небезпечно, що до 17% курців – школярі, а це майже 19 млн. осіб. Підраховано, що через 3 роки кожні 3 секунди помиратиме один затятий курець.

На Волині, згідно соціологічного опитування, курять понад 143 тис. волинян з 12 років і старші. Характерно, що з 20 волинян до 5 років почали курити троє, а у віці 16-20 років кожен 4-й волинянин є курцем.

Встановлено, що тютюновий дим містить до 4000 хімічних речовин, серед яких нікотин — є найсильнішою отрутою. Відомо, що крапля нікотину вбиває коня, а для людини смертельною є доза в 50 — 100 міліграм.

Встановлено більш ніж 25 захворювань, перебіг яких погіршується під впливом куріння (серцево-судинні, легеневі та онкологічні захворювання:  98 % летальних випадків – від раку гортані, близько 96% – від раку легень, 30% – від усієї онкології). Смертність від раку легенів у курців у 20 разів вище, ніж у некурящих. Курці повинні пам’ятати, що свідомо втрачають  у середньому до 19 років свого життя. Крім того, куріння віднімає до 10% робочого часу. За підрахунками медиків, при викурюванні в день пачки сигарет за 30 років курець пропускає через свої легені до 150кг тютюну і не помирає лише через «дробне» введення отрути.

«З димом проходить  життя»   у значної частини населення земної кулі. Це глобальна тютюнова епідемія, яка стоїть поряд з алкоголізмом та наркоманією

16 грудня 2012 року прийнятий Закон (№ 4844-VІ), яким забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів  у приміщеннях закладів ресторанного господарства, на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів, у під’їздах житлових будинків, у ліфтах та на території закладів охорони здоров’я, навчальних закладів, на вокзалах, на дитячих майданчиках тощо.

В багатьох країнах ЄС зараз майже не курять люди, які працюють на добре оплачуваних роботах. І це не лише регулюється державою і законодавством – це також повага людей і до себе і до оточення.

Тому, Всесвітній  день  боротьби з тютюнопалінням – це привід задуматись кожному,  що важливіше: здоров’я чи сумнівне задоволення.