Волинським обласним лабораторним центром та його відокремленими структурними підрозділами проводилися лабораторні дослідження якості та безпечності питної води, що подається населенню для споживання.

Для забезпечення стабільної санітарно-епідеміологічної ситуації в області важливе значення має безпечність питної води.

Зношеність існуючих систем водопостачання та водовідведення в області становить від 30 до 70% і тому безумовним є необхідність проведення лабораторного контролю безпечності і якості питної води у відповідності до вимог Державних санітарних правил і норм (ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»).

Згідно аналізу за 6 місяців 2016 року відмічається збільшення питомої ваги невідповідних проб водопровідної води (систем централізованого водопостачання) за показниками безпечності та якості у порівнянні з аналогічним періодом 2015р. Питома вага невідповідних проб за бактеріологічними показниками становить 1,9% (за аналогічний період 2015р. – 1,15%). За санітарно-хімічними показниками питома вага невідповідних проб водопровідної води становить 9,3% (у 2015р. – 7,9%).

За результатами вірусологічних, радіологічних досліджень питної водопровідної води відхилень від гігієнічних нормативів не встановлено.

Крім того, за результатами лабораторних досліджень питної водопровідної води, проведених відомчими лабораторіями Ковельського та Володимир-Волинського УВКГ всі дослідження відповідають гігієнічним нормативам.

За даними відомчого лабораторного контролю питної води підприємством «Нововолинськводоканал» з досліджених понад 800 проб за бактеріологічними показниками невідповідних не встановлено, за санітарно-хімічними показниками не відповідали вимогам 2,7% з досліджених проб (22 з мережі) за перевищенням вмісту заліза та обумовленою цим каламутністю.

З досліджених понад 1300 проб питної води КП «Луцькводоканал» не відповідали за бактеріологічними показниками 0,2% (3 — з водопровідної мережі). Проведені ремонтні, профілактичні заходи; повторні дослідження відповідають гігієнічним нормативам.

Показники невідповідних проб питної водопровідної води в області обумовлюються високим природним вмістом заліза, нітратів у підземних водоносних горизонтах, які є джерелами централізованого водопостачання; відсутністю станцій водопідготовки або їх неефективною роботою; зношеністю мереж водопостачання.

Контроль за якістю і безпечністю питної води, що надається для споживання населенню повинен бути забезпечений власниками водопроводів у відповідності до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10, яким передбачено перелік показників, точки відбору проб та кратність досліджень.

 

Щодо безпечності та якості питної води децентралізованого водопостачання, то питома вага невідповідних проб води локальних артсвердловин за бактеріологічними показниками становить 2,3% (у 2015р. — 5,1%), за санітарно-хімічними показниками – 26,7% (у 2015р. — 27,3%), в т.ч. нітратах – 5,8% (у 2015р. -1,6%). Залишається високим показник перевищення нормативного вмісту заліза – 25,2% (у 2015р.- 30,3%).

Крім того, зменшилась питома вага невідповідних проб колодязної води за бактеріологічними показниками і становить 6,5% (у 2015р. – 11,7%), за санітарно-хімічними показниками – 14,1% (у 2015р. – 22,4%), в т.ч. по нітратах 13,4% (у 2015р.- 21,9%). Значний відсоток невідповідних проб з перевищеним вмістом нітратів є ризиком виникнення метгемоглобінеміїї у дітей, що підтверджується госпіталізацією у реанімаційне відділення обласної дитячої лікарні двох малюків. З даних питань повідомлено управління Держпродспоживслужби у Волинській області.

Невідповідні проби за показниками якості і безпечності питної води джерел децентралізованого водопостачання встановлено за рахунок низки населених пунктів Володимир-Волинського, Камінь-Каширського, Ковельського, Локачинського, Луцького, Любешівського, Любомльського, Маневицького, Шацького, Ратнівського, Рожищенського, Старовижівського районів.

За виявленими невідповідними гігієнічним нормативам пробами питної води відповідальних осіб повідомлено про заборону її вживання, надані рекомендації щодо проведення очистки та дезінфекції колодязів, локальних артсвердловин, водопровідної мережі, забезпечення контролю якості і безпечності питної води згідно вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Інформація з даних питань надана в райдержадміністрації, міськвиконкоми для розгляду, заслуховування на комісіях техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, в т.ч. регіональної комісії облдержадміністрації, засідання якої відбулося 30.06.2016р., Держпродспоживслужбі для вжиття відповідних заходів в частині покращання якості та безпечності питної води, що подається населенню для споживання. Доведена до відома головних лікарів лікувально-профілактичних закладів області на колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

Проводиться відповідна санітарно-освітня робота серед батьків, населення, закладів освіти, в т.ч. через засоби масової інформації.