В області радіоактивний фон  є на рівні природного, про що свідчать щоденні моніторингові дослідження проведені фахівцями ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України». Радіаційна ситуація  є стабільною, але в грунті “спочивають” радіонукліди, які потрапили  ще  під час аварії на ЧАЕС і надходять через ланцюжок “грунт-рослина-тварина-людина”.

Особливо актуальною ця проблема настає  з  періодом заготівлі ягід та грибів, адже дикоросла сировина  лісів  Камінь-Каширського, Любешівського і Маневицького районів є найбільш небезпечною по вмісту радіонуклідів. В 2017 році в лабораторії електромагнітних  полів та інших фізичних факторів ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» виявлено п’ятикратне перевищенням норм вмісту цезію-137 в сухих грибах з Камінь-Каширського району. Безконтрольне споживання такої продукції може негативно впливати  на стан здоров’я населення.

Значному зниженню вмісту радіонуклідів в харчовій сировині сприяє правильна технологічна і кулінарна обробка. Починати її доцільно з механічної очистки  харчової сировини від забруднення землею, що містять радіонукліди. Тому гриби, ягоди необхідно добре промивати в проточній воді. Наступний етап обробки – вимочування в чистій воді протягом 2-х годин — це дає змогу зменшити радіоактивне забруднення до 40 відсотків. Єдиним доцільним способом термічної обробки харчової сировини (гриби) в умовах підвищеного радіоактивного забруднення  є  варіння. При варінні значна частина радіонуклідів переходить у відвар. Довівши до кипіння і проваривши сировину протягом 5 – 10 хвилин необхідно злити відвар і продовжувати варити у новій порції води. При значному забрудненні  радіонуклідами  грибів воду доцільно зливати 2 – 3 рази.

Смажити сировину (гриби) в випадку підвищеного забруднення  радіонуклідами —  недоцільно. Під час смаження всі радіонукліди залишаються в сировині, а через випарювання рідини їх концентрація навіть збільшується.

Перевірити вміст радіонуклідів в харчовій продукції та сировині можна в лабораторії ЕМП та інших фізичних факторів ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» в м.Луцьку, відокремлених підрозділах в м.Ковелі, смт.Маневичі.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на http://volindses.com.ua/