14 вересня 2017року ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань МОЗ України» за підтримки ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» проводив телеконференцію з питань організації дозорного епідеміологічного нагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями в Україні. Захід відбувся на базі Волинського обласного лабораторного центру МОЗ України. До участі запрошувались особи, котрі визначають політику з питань охорони здоров’я  усіх регіонів країни з метою підвищення знань щодо дозорного епідеміологічного нагляду для прийняття управлінських рішень по забезпеченню епідеміологічного благополуччя територій, розробки ефективних заходів щодо попередження та поширення грипу серед населення країни, зниження інвалідизації та смертності внаслідок важкого перебігу захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції.

Програма телеконференції включала питання впровадження дозорного епідеміологічного нагляду, основними завданнями котрого є епідеміологічний та вірусологічний моніторинг грипоподібних захворювань та тяжких гострих респіраторних інфекцій серед певних груп населення. Розглянуті питання вибору закладів охорони здоров’я, що передбачається задіяти в проведенні дозорного нагляду, організації дій медичного персоналу безпосередньо на робочих місцях. Також відбулась презентація програмного забезпечення дозорного епідеміологічного нагляду.

Довідково. Дозорний епідеміологічний нагляд — система отримання якісних даних щодо захворюваності певних груп населення, котрі надають фахівці закладів, визначених органами охорони здоров’я обласних та міських державних адміністрацій, при відборі пацієнтів із захворюванням, що відповідає визначенню випадку грипоподібного захворювання та тяжкої гострої респіраторної інфекції, з метою систематичного збору зразків для лабораторного підтвердження діагнозу.

Дозорний епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Керівництва Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Нагадуємо, що з початку жовтня 2017 року розпочинається епідсезон з грипу та ГРВІ 2017-2018 років.

На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що циркулюватимуть у Північній півкулі в сезоні 2017 – 2018 років:

          – A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 — подібний вірус,

          – A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,

          – вірус B/Brisbane/60/2008.

Ґрунтуючись на багаторічному досвіді спостереження за грипом, дуже низькому охопленні вакцинацією серед населення в попередні сезони, погіршенні соціально-економічної ситуації в Україні та  враховуючи дані  ВООЗ  щодо штамів вірусів грипу, котрі ймовірно циркулюватимуть у новому сезоні  2017 – 2018 років, можна очікувати збільшення кількості захворілих на 14 %.