28 серпня 2017 року  в.о. директора  ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталія Янко прийняла участь в нараді у  голови Волинської обласної державної адміністрації (у відео селекторному  режимі) з доповіддю «Про санітарно-епідеміологічну ситуацію в області».

На нараду запрошені голови райдержадміністрацій, міські (міст обласного значення) голови, керівники виконавчих комітетів міських рад, територіальних органів міністерств та інших  центральних органів виконавчої влади, підприємств,  установ та організацій.

У  доповіді  висвітлені   питання  щодо епідемічної ситуації з інфекційних хвороб в державі та  області,  вказано на  епідемічні ризики, необхідність вжиття профілактичних та протиепідемічних  заходів, що потребують  посиленої уваги органів влади, керівників, власників підприємств, закладів, установ та організацій в частині  запобігання  інфекційних хвороб, збереження  здоров’я громадян.

Текст доповіді додається.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови  посилання на ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр  МОЗ України».

Про санітарно-епідеміологічну ситуацію в області

Відповідно до Постанови  Кабінету Міністрів України від  10.09.2014 р. №442 функції з реалізації державної політики у сфері  здійснення  епідеміологічного нагляду (спостереження), проведення епідеміологічного розслідування  спалахів інфекційних захворювань покладено на Міністерство охорони здоров’я та відповідні лабораторні центри в регіонах.

На виконання  Закону України  від 16.09.2014 року № 1678-V11 «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони та ЄС, з іншої сторони», 18 серпня 2017 року  розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджений план заходів щодо реалізації  Концепції розвитку  системи громадського здоров’я. Реалізація передбачена на 2017-2020 роки.

На завершальній стадії знаходиться створення центру з контролю та моніторингу захворювань, котрий,  як заклад охорони здоров’я,  має ліцензію на медичну практику та, відповідно до  повноважень, має право  на проведення обстежень об’єктів епідемічного ризику, розробляти та надавати  місцевим органам влади, підприємствам, установам та організаціям  пропозиції щодо необхідності здійснення пріоритетних заходів профілактики захворювань.

Певна розбалансованість системи  державного нагляду (контролю) внаслідок реформування  ряду контролюючих органів (зокрема і Держсанепідслужби), часткова законодавча неврегульованість, скасування більшості санітарно-гігієнічних  норм та правил призвели до нестійкої епідемічної ситуації в Україні та області.

За пройдений період в області зареєстровано понад 2 тисячі інфекційних захворювань. Поряд з тим відмічається тенденція до  росту захворювань діарейної  групи захворювань, зооантропонозних інфекцій, інфекцій, що керуються засобами імунопрофілактики.

 До інфекцій, що керуються засобами специфічної імунопрофілактики, відносяться: дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха, паротит, вірусний гепатит В та туберкульоз.

Епідемічний прогноз щодо цих інфекцій неблагополучний, що значною мірою пов’язано з різким падінням рівня колективного імунітету до 50-60% (при нормативному 95%). Така ситуація є загрозливою і сприяє виникненню та поширенню цих інфекцій.

Підтвердженням цього є виникнення захворювань, котрі не реєструвались серед дітей протягом десятиліть.  Так, від працю на Сумщині померла 5-річна дитина, котра не була щеплена у зв’язку із відмовою батьків. Це вже сьомий випадок захворювання в Україні, жодна дитина не  була щеплена. На Волині відсоток виконання плану профщеплень дитячого населення віком до 1 року вакциною АКДП (проти дифтерії, кашлюку, правцю) становить лише – 16,6%, у дітей віком 18 місяців – 21,5%. Проти поліомієліту  до 1 року вакциновано 16,1%, у 18 міс. – 25,8%. Нормативний показник – до 60%.

Із керованих крапельних інфекцій викликає занепокоєння рівень захворюваності на кашлюк. На минулому тижні кашлюк забрав життя двохмісячного немовляти у Львові. Показник захворюваності у Волинській області  вищий від середнього по Україні у понад 2 рази. Відсоток не щеплених проти кашлюку серед захворілих склав близько 90%, тому охоплення щепленнями цієї вікової групи проти кашлюку є надзвичайно важливим в даній ситуації.

Сьогодні в Україні спостерігається черговий епідемічний підйом захворюваності на кір, котрий також пов’язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями. Захворювання дитячого населення на цю недугу  стрімко зростають. Зафіксовано вже понад тисячу випадків кору, захворюваність збільшилась у 100 разів в порівнянні з минулим роком, 60 % – це діти від 1 до 9 років. Епідпроцесом охоплено 17 областей України,  в тому числі  в сусідніх Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській областях. На сьогодні випадків кору в області не зареєстровано, проте, лікарі-епідеміологи прогнозують  захворюваність  вже з початком нового навчального року при формуванні колективів та поверненні дітей з літнього відпочинку.

ВООЗ стурбовано тим, що за наявності безпечної і доступної вакцини від кору, ця хвороба лишається головною причиною дитячої смертності.

Міністерством охорони здоров’я створено оперативний штаб з реагування на ситуацію з поширення кору в Україні. Спільно із Управлінням охорони здоров’я, розроблено «План заходів щодо недопущення розповсюдження поширення кору серед населення області», яким передбачено створення штабу в області у разі високого рівня захворюваності (понад 10 випадків на 100 тис. населення).

Оскільки епідемічне благополуччя з кору потребує уваги перш за все у питаннях досягнення стабільно високих показників щеплень, нами проводяться заходи щодо популяризації імунопрофілактики:  конференції, тренінги, засідання круглого столу, питання висвітлювалось в засобах масової інформації, на сайті, радіо та телебаченні. В поточному році виконання плану щеплень проти кору в області поліпшилось, вакцинацію в 1 рік отримало 55,7% дітей, ревакцинацію в 6 років — 54,6% (при нормативному – 60%), а до кінця року – не менше 95%.

Хочу нагадати, що з початку жовтня  розпочинається епідемічний сезон захворювань на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в цьому сезоні в Україні будуть циркулювати штам грипу A/Мічіган/, A/Гонг-Конг/ та вірус B/Брізбен/. Ґрунтуючись на багаторічному досвіді спостереження за грипом, за оцінкою експертів ВООЗ в новому сезоні можна очікувати збільшення кількості захворілих на 14 %. Хочу нагадати, що в минулому сезоні в Україні  померли від грипу  31 особа, в т.ч. 7 дітей  віком до 17 років., перехворіло 6,2 млн населення (до 15%), на Волині – до 17% населення.

З метою підготовки до можливих епідеміологічних ускладнень в епідсезоні 2017 – 2018 років необхідно забезпечити готовність закладів охорони здоров’я до роботи в осінньо-зимовий період, провести коригування планів роботи щодо своєчасної організації та впровадження профілактичних протиепідемічних заходів, направлених на попередження можливих епідемічних ускладнень від грипу та ГРВІ.

Найефективнішим способом запобігти захворюванню залишається вакцинація. З метою уникнення ускладнень від хвороби та можливих летальних випадків щеплення проти сезонного грипу слід розпочати вже у вересні – жовтні поточного року, забезпечивши 75 % обсягу осіб із груп медичного, епідемічного та професійного ризику.

Діарейні захворювання зросли в області на 17%. За результатами  епідеміологічних розслідувань, з анамнезу захворювань, у 90% випадків встановлено ймовірні фактори передачі. При цьому  52% випадків пов’язані із вживанням харчових продуктів, 38% — із контактно-побутовим шляхом. На м’ясну продукцію припадає 26%, на молочну продукцію придбану на ринках – 23%, на кулінарні вироби — 10,5%.

Цьогоріч кількість спалахів інфекційних хвороб в Україні зросла в 2 рази, основна  частина з них – це діарейні захворювання.

В області за 7 міс зареєстровано  5 епідемічних  спалахів (за 12 міс. 2016 рік -6),  4 з яких  пов’язані з сальмонельозом,  всього захворіло  70 осіб, з них 28 дітей.

На даний час триває  епідрозслідування спалаху сальмонельозу, котрий виник після святкування весілля в  кафе «Гопачок» в м. Ківерці. Всього захворіло 37  осіб, в тому  числі 7 дітей,  у 30 хворих виділено сальмонелу ентерітідіс.

З метою встановлення причин виникнення спалаху та його ліквідації, Ківерцівським районним лабораторним відділенням проведено   комплекс протиепідемічних заходів з локалізації та ліквідації спалаху.

При встановленні фактору передачі інфекції виявлено, що всі захворілі споживали  страви з курятини (салати, відбивну, рулет – всього 4 страви) та страви з використанням  яєць (всього 6 страв). В зв’язку з цим лабораторним центром   проводиться лабораторний контроль за  підприємствами постачальниками  вказаної продукції.

Крім страв, приготовлених у кафе, на весіллі були готові страви принесені замовниками: Зрозуміло, що на ці продукти не було жодних супровідних документів.

За рекомендацією лікаря — епідеміолога заклад добровільно припинив діяльність на період  розслідування.

Епідеміологічне розслідування триває.

Епідрозслідування  інфекційних захворювань людей відноситься виключно до компетенції МОЗ України. При необхідності можуть залучатися інші контролюючі служби.

Різко загострилась в Україні  епідемічна ситуація щодо ботулізму, в поточному році  захворіло понад 90  людей, з них 9 осіб померло.  Вперше за 30 років  зареєстровано спалах ботулізму пов’язаний із вживанням продукції  промислового виробництва (в’яленої риби) та придбаній в торговельній мережі.

В області  зареєстровано 2 випадки  ботулізму в Камінь-Каширському та Ратнівському районах. Як показало епідрозслідування  захворювання в Камінь-Каширському районі  пов’язане з  вживанням м’ясної консерви домашнього приготування, а в  Ратнівському лікарем епідеміологом  встановлено ймовірний  зв’язок  із продукцією промислового виробництва —  копченої риби, придбаної в місцевому магазині. Під час епідрозслідування лікарем-епідеміологом та лікарем-інфекціоністом в осередку  не  виявлені  залишки будь-яких підозрілих продуктів домашнього виготовлення (грибні, м’ясні консерви, ковбасні вироби, тощо), котрі могли призвести до захворювання  на ботулізм.

Аналіз  захворюваності на вірусні гепатити В, С свідчить про високий рівень  хронічних форм  хвороби та  про тенденцію до  росту гострих форм, особливо вірусного гепатиту В. Дані епідемічного розслідування  гострих гепатитів В,С  показали, що  причиною більшості випадків зараження стали косметологічні послуги, медичні та стоматологічні втручання. Принагідно зазначу, що на даний час  власниками всіх салонів краси, перукарень області  не забезпечено контроль  дотримання  дезінфекційного та протиепідемічного режиму в закладах. Тому ризики подальшого поширення вказаних інфекцій залишаються.

Спостерігається активізація природно-осередкових інфекцій, зокрема – лептоспірозу, який на сьогодні залишається однією з найбільш розповсюджених зоонозних хвороб у світі та Україні: в Києві в 2017р. виявлено летальний випадок лептоспірозу, що спричинений пізнім зверненням за меддопомогою (на 7 добу).

Незадовільне проведення дератизаційних заходів та значний відсоток інфікування гризунів у природі, можуть створити передумови активізації осередків лептоспірозу (за 2 останні роки  в області на лептоспіроз захворіло 13 осіб, у поточному році випадки хвороби не реєструються). Але моніторинг досліджень об’єктів довкілля засвідчив високий відсоток інфікування дрібних ссавців у природі: виявлено збудники лептоспірозу – у 31%, туляремії – 3,6%, ієрсініозів  — 6%.

Щороку в Україні реєструються захворювання, що спричинені укусами кліщів —  кліщовий вірусний енцефаліт та лаймбореліоз.

Хочу ще раз наголосити, що невиконання Доручення голови обласної держадміністрації (від 3 липня 2017р.) в частині санітарних очисток територій відпочинку людей, в т.ч. проведення акарицидних та анафелогенних обробок, створюють небезпеку для населення: на сьогодні в області зареєстровано випадок  захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт (у Ківерцівському районі, у 2016р – 5 випадків у Ратнівському та Ківерцівському районах) та зросла захворюваність на кліщовий лаймбореліоз (16 проти 14 випадків у минулому році).

Крім того, мікроскопією знятих з людей  кліщів, — в третині випадків виявлені борелії, що підтверджує активність процесу в природі та створює реальну небезпеку для здоровя людей.

В поточному році в Україні загострилась ситуація із захворюваннями на особливо небезпечні інфекції, зокрема  холеру. Виділено холерний вібріон у річці  Інгул (м. Миколаїв) та виявлено не аглютинуючий вібріон у хворої гастроентероколітом в м. Запоріжжі.

Відповідно Центр з контролю та моніторингу МОЗ України продовжує моніторинг обстеження води відкритих водойм  на наявність збудників холери. В області ситуація контрольована, збудник холери не виявляється.

З досліджених майже 400 проб води поверхневих водоймищ в місцях купання і відпочинку на наявність збудників холероподібних діарей, в деяких місцях виділені не аглютинуючі холероподібні вібріони (у 12 пробах: м. Нововолинськ (дамба), К. Каширський район (оз. Грудківське та річка Цир), Луцький район (оз. Гаразджа та Сирники) та смт. Ратне (шлюз). Такі результати можуть свідчити про ймовірність забруднення вказаних вище водойм.

На виконання Доручення голови  облдержадміністрації у липні-серпні проводились вибіркові обстеження оздоровчих закладів на предмет  дотримання санітарно-протиепідемічного режиму. Всі заклади, в тому числі «Парасолька» приватного підприємця Третьякова В.А. (с.Дольськ Турійського району), «Оберіг» відділу освіти Ковельської райдержадміністрації (с. Уховецьк Ковельського району) забезпечили лабораторний контроль безпечності перебування дітей. На жаль, так і не налагоджена ця робота в оздоровчому  закладі «Веселка»  райкому профспілки працівників агропромислового комплексу (с. Терешківці Горохівського району), на що звертаю увагу  голови федерації профспілок області.

На завершальному етапі  знаходиться  підготовка  навчально-виховних закладів до нового навчального року.

Фахівці  громадського здоров’я, лікарі — епідеміологи у більшості міст та районів області залучались до організації робіт по підготовці  до навчального року, в тому числі до комісійних обстежень загальноосвітніх навчальних закладів. Однак, не налагоджена співпраця відділами  освіти  Горохівської, Любешівської, Ратнівської райдержадміністрацій.

Така ситуація створює додаткові ризики ймовірного ускладнення епідемічної ситуації особливо в організованих колективах.

З метою забезпечення стабільної епідемічної ситуації в області   необхідно забезпечити виконання Доручення голови облдержадміністрації від  3 липня 2017 року щодо попередження  інфекційних захворювань всіма зацікавленими службами та відомствами.