У зв’язку із наближенням епідемічного сезону з грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій, необхідністю підготовки області до роботи в період підйому захворюваності на ці інфекції, 18 вересня 2017 року  в.о. директора  ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Лариса Дудковська прийняла участь в нараді у  голови Волинської обласної державної адміністрації (у відеоселекторному  режимі).

На нараду запрошені голови райдержадміністрацій, міські (міст обласного значення) голови, керівники виконавчих комітетів міських рад, територіальних органів міністерств та інших  центральних органів виконавчої влади, підприємств,  установ та організацій.

У  доповіді  висвітлені   питання  щодо прогнозу до сезону захворюваності на грип та ГРВІ на 2017 – 2018 рр., організації та проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій на території області. Вказано на  епідемічні ризики, котрі потребують  посиленої уваги органів влади, керівників, власників підприємств, закладів, установ та організацій в частині  запобігання  цих інфекцій. Зокрема, це стосується організації найефективнішого на сьогодні заходу профілактики грипу — вакцинації, в першу чергу груп епідемічного ризику, як медичного так і професійного.

Для  мінімізації несприятливих наслідків захворювання та попередження розповсюдження вірусу грипу, ДУ «Волинським ОЛЦ МОЗ України» розроблено і направлено виконавцям  «План заходів з питань захисту населення від захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції в епідемічному сезоні 2017 – 2018 років у Волинській області», котрим передбачено проведення необхідних профілактичних, протиепідемічних заходів усіма службами та відомствами на різних етапах розвитку епідемічного процесу.

Текст доповіді додається.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови  посилання на ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр  МОЗ України».

Виступ на нараді у голови обласної державної адміністрації

18.09.2017р.

Про організацію та проведення санітарно-епідеміологічних заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій на території області. Про прогноз до сезону захворюваності на грип та ГРВІ на 2017 – 2018 рр.

Відповідно до повноважень, ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» проводить епідеміологічний нагляд за грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, займається організацією та проведенням санітарно-епідеміологічних заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню грипу та ГРВІ на території області.

За результатами аналізу отриманих даних в сезоні захворюваності на грип та ГРВІ 2016 – 2017 років в Україні перехворіло 6,2 млн. населення країни, з них 65,6 % становили діти віком до 17 років. Від ускладнень грипу померла 31 особа, в т.ч. 7 дітей. На Волині захворіло близько 177 тисяч осіб (із них – 61% дітей), це на 36% більше ніж попереднього епідсезону. Перехворіло близько 17% населення області. Епідемічний підйом захворюваності на грип та ГРВІ  розпочався з 51 тижня 2016 року і тривав 6 тижнів. Початок та кінець підвищеної реєстрації захворюваності на грип та ГРВІ в епідсезоні 2016-2017років був незвичайно ранній в порівнянні з аналогічними періодами минулих сезонів. Подібна тенденція спостерігалася і в країнах Європейського регіону.

Найефективнішим на сьогодні заходом профілактики грипу є вакцинація, в першу чергу груп епідемічного ризику, як медичного так і професійного.

По області в минулому епідсезоні вакциновано лише 0,16 % від всього населення (середній по Україні 0,3%). Прищеплено 1690 осіб з груп ризику (45% від запланованого обсягу). Такий незначний відсоток щеплених забезпечує індивідуальний імунітет у вакцинованих, проте, не дозволяє створити колективного імунітету, а, відтак, вимагає додаткових заходів щодо запобігання виникненню і поширенню захворювання на грип серед населення, профілактики можливих ускладнень.

З  початку жовтня 2017 року розпочинається епідсезон з грипу та ГРВІ 2017-2018 років.

На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що циркулюватимуть у Північній півкулі в сезоні 2017 – 2018 років:

– A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 — подібний вірус,

– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,

– вірус B/Brisbane/60/2008.

Ґрунтуючись на багаторічному досвіді спостереження за грипом, дуже низькому охопленні вакцинацією серед населення в попередні сезони, погіршенні соціально-економічної ситуації в Україні та  враховуючи дані  ВООЗ  щодо штамів вірусів грипу, котрі ймовірно циркулюватимуть у новому сезоні  2017 – 2018 років, можна очікувати збільшення кількості захворілих на 14 % в зв’язку з відсутністю  імунітету  у більшості населення до  вірусу «Мічіган».

На сьогодні ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» вже розпочав підготовку  до епідсезону з грипу.

Відповідно до Керівництва Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, для своєчасного попередження епідемії, та прийняття відповідних заходів в області запроваджено систему дозорного епідеміологічного нагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями серед населення, котрий проводиться на протязі всього року.

Для  мінімізації несприятливих наслідків захворювання та попередження розповсюдження вірусу грипу, з метою підготовки до можливих епідемічних ускладнень в сезоні захворюваності на грип та ГРВІ 2017 – 2018 років розроблено і направлено виконавцям  «План заходів з питань захисту населення від захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції в епідемічному сезоні 2017 – 2018 років у Волинській області», котрим передбачено проведення необхідних профілактичних, протиепідемічних заходів усіма службами та відомствами на різних етапах розвитку епідемічного процесу.

  З 2 жовтня 2017 року розпочинається щотижневий моніторинг захворюваності гострими респіраторними вірусними інфекціями та грипом на території всієї області.

Єдиною в області лабораторією, яка проводить моніторингові вірусологічні дослідження на грип та входить в національну лабораторну мережу епіднагляду є  вірусологічна  лабораторія ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України». Протягом минулого епідсезону  у вірусологічній лабораторії ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» досліджено матеріал від 82 осіб з підозрою на грип. Отримано 38 % позитивних результатів методом ПЛР. Виявлявся грип А(Н3N2) у 71 % позитивних та інші респіраторні віруси у 29%.