7 травня 2018 року на відеоселекторній нараді у голови Волинської обласної державної адміністрації в.о. директора ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталія Янко проінформувала  про стан інфекційної захворюваності та заходи щодо її стабілізації та недопущення поширення  в області.

На нараду запрошені  голови райдержадміністрацій, міські (міст  обласного значення) голови, керівники виконавчих комітетів міських рад,  територіальних органів міністерств та інших  центральних органів  виконавчої влади, підприємств,  установ та організацій.

В доповіді зазначено, що епідемічна ситуація з інфекційних захворювань  в області, як і в Україні в цілому,  на даний час є напруженою. З початку року на інфекційні хвороби  перехворіло понад 57 тисяч  волинян, або 6% населення області. Враховуючи епідемічний сезон, найбільш  пріоритетними на даний час інфекційними хворобами  є  кір, гострі кишкові інфекції,  вірусний гепатит А, природно-вогнищеві інфекції.

Утримується тенденція до росту захворюваності  на кір. На сьогодні  інтенсивність епідемічного процесу із середнього рівня досягла високого і становить 39 на 100 тис населення, що вище від середнього по державі. Найвищі показники захворюваеності реєструються в Турійському,  містах  Ковелі та  Володимир – Волинському, Камінь-Каширському,  Іваничівському районах. В епідемічний процес залучено 15 адміністративних територій області. Не зареєстрована захворюваність лише в 3 районах (Ратнівському, Любешівському районах та м. Нововолинськ).

За оперативними даними з початку року на кір в області захворіло понад 450 осіб.  Діти до 17 років становлять 70%. Наймолодшому хворому 10 днів. Найбільш ураженою групою є школярі віком від 6 до 14 років (понад 60% від усіх захворілих дітей). Серед постраждалих дорослих переважає вікова категорія 21-35 роки, найстаршому – 54 роки. Реєструється  захворюваність серед освітян медиків, працівників сфери обслуговування. Понад 60% хворих не щеплені проти кору взагалі або не мають чергового щеплення.

З початку року зареєстровано 24 спалахи кору, з них 10 в загальноосвітніх школах (42%), 2 в вищих навчальних закладах І-ІІ ступеня акредитації (8%) та 12 в побуті (50%).  Найбільшу кількість спалахів зареєстровано в м. Ковелі та Турійському районі по 6, м. Володимир-Волинський та Камінь-Каширському районі по 3, в Іваничівському районі – 2, Ківерцівському, Луцькому, Любомльському районах та м. Луцьку по 1 спалаху.

Станом на сьогодні в епідемічний процес залучено 57 навчально -виховних закладів у 9 районах області: 6 ДНЗ, 21 шкіл та 6 середніх навчальних заклади у 8 районах області, де реєструється спорадична захворюваність (по 1 – 2 випадки). В установах проводяться профілактичні та протиепідемічні заходи для локалізації та ліквідації цих вогнищ.

З початком оздоровчого періоду та формуванням нових організованих дитячих колективів зростають ризики поширення  інфекцій. Тому першочерговим заходом профілактики є недопущення до  оздоровчих закладів нещеплених дітей  та без довідок про епідоточення.

Охоплення щепленнями в області  у порівнянні з  минулим роком, значно   збільшилось, однак є  недостатнім. За І квартал 2018 року вакцинація в 1 рік виконана на 17%, ревакцинація в 6 років – на 19% (нормативний показник 25%). Нижчі від середньообласних показники у Шацькому, Любешівському, Локачинському, Любомльському, Іваничівському районах, м. Луцьку.  

Занепокоєння викликає і те, що близько 18 тисяч дітей області не отримали щеплення за віком в минулі роки.

Загрозу епідблагополуччю населення області становлять і інші інфекції, котрі керуються засобами імунопрофілактики, зокрема дифтерія та правець. Відсоток виконання плану щеплень проти них у 2018 році дорослого та дитячого населення незадовільне: вакцинація дітей до 1 року – 10%, ревакцинація в 1,5 року – 11%, ревакцинація в 6 років – 14%, ревакцинація в 16 років – 14%, ревакцинація дорослих — 10% (розрахунковий – 25%).

В області достатня кількість вакцини проти дифтерії та правцю для дорослих та дітей (АКДП, АДП, АДП-м).  Безкоштовно прищепитися можна в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання.

Аналіз  інфекційної захворюваності свідчить про нестійку епідемічну ситуацію з гострих кишкових інфекцій. Спостерігається виражена тенденція щодо росту захворюваності інфекційними  гастроентероколітами (+20%), ротавірусним  ентерітом (+72%),  сальмонельозом (+13%), нестійкою залишається епідситуація  щодо вірусного гепатиту А (ріст втричі, на спорадичному рівні).

Щомісячно проводиться факторний  аналіз захворювань населення  цими інфекціями. Встановлено, що  кожне четверте захворювання  пов’язане із вживанням  м’ясної та молочної продукції придбаної на ринках області.

Серед хворих діти становлять 75%. Найвищий показник захворюваності у віков ій групі 5-9 років (26% від усіх хворих), тобто великий ризик заносу інфекції в дитячі навчальні заклади, а отже, і в дитячі оздоровчі заклади.

За останні 3 роки на Волині зареєстровано 16  спалахів гострих кишкових інфекцій  під час яких потраждало 240 осіб, з них 96 дітей. 5 спалахів повязані з порушенням протиепідемічного режиму в навчально-виховних закладах, 7- в  закладах харчування -7, 4 — в побуті.

Слід  виокремити водний фактор у виникненні  спалахів та епідемій і  особливо вірусної етіології. Так, за останні три роки в Україні виникло 6  водних спалахів  при яких постраждало понад 1200 осіб, з них 755 дітей. За етіологічним  фактором  3 — пов’язані з ротавірусом (наймасовіший — водозабір Бортничі, Київ),  2 – з вірусом гепатиту А (наймасовіший пов’язаний з   централізованим  водопостачанням в Дніпропетровській області).

Понад 20 років в області не реєструвались  спалахи в дитячих оздоровчих закладах, а також пов’язані з водним фактором.

З початку року в Україні зареєстровано 275 спалахів інфекційних захворювань, за аналогічний період минулого року – 56 (ріст в 5 разів). Постраждало близько 2600 осіб, з них близько 1800 дітей. В тому числі спалахів кору – 216, краснухи – 1,  ротавірусного ентериту – 18, вірусного гепатиту А – 12, сальмонельозу – 9, інших кишкових інфекцій  — 19.

Враховуючи  активне перебування громадян  в місцях масового відпочинку на природі в рекреаційених зонах слід звернути увагу на небезпеку природно-вогнищевих інфекцій, котрі передаються через укуси кліщів. Зокрема  це кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма. За  останні 3 роки зареєстровано  90 випадків хвороби Лайма. Протягом 2017 року  захворюваність зросла на 25%. Уже в цьому році зареєстровано 2 випадки  захворювань на хворобу Лайма. В медичні заклади щорічно звертається  до 500 волинян з укусами кліщів.

Є небезпека  захворюваності на туляремію та  лептоспіроз, враховуючи значне інфікування гризунів  збудниками цих захворювань та скорочення  об’ємів дератизаційних заходів, відсутність  анафелогенних та акарицидних обробок. Щорічно  лабораторним центром досліджується  до 11 тисяч проб біоматеріалу гризунів,  птахів, кліщів. За результатами  досліджень  гризунів збудники  лептоспірозу виявлен6і  в 35%  досліджень, туляремії – 3,6%, ієрсініозів -10%, борелії в кліщах  – 6%.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови  посилання на ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр  МОЗ України».