У зв’язку із погіршенням епідемічної ситуації в області з інфекційних захворювань, котрі мають осінньо-зимову сезонність, 15 січня 2018 року на відеоселекторній нараді у голови Волинської обласної державної адміністрації в. о. директора  ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталія Янко проінформувала про стан інфекційної захворюваності та заходи щодо недопущення її поширення на території області.

На нараду запрошені голови райдержадміністрацій, міські (міст обласного значення) голови, керівники виконавчих комітетів міських рад, територіальних органів міністерств та інших  центральних органів виконавчої влади, підприємств,  установ та організацій.

У  доповіді зазначено, що в Україні триває епідемічний підйом  захворюваності на кір. Вже захворіло близько  3,4 тис. осіб. Це у 43 рази більше, ніж минулого року. Хвороба охопила 24 регіони. Питома вага захворілих дітей складає близько 76%. Зареєстровано 6 летальних випадків цього захворювання, серед них четверо дітей, усі в Одеській області. З початку року зареєстровано понад 100 спалахів кору, в тому числі 2 у Волинській області. В зв’язку із складною епідемічною ситуацією в одеських школах продовжено канікули, крім того, в Одесі та Києві не щепленим проти кору дітям заборонили відвідувати школи і дитячі садки оскільки це є одним із основних заходів попередити поширення спалаху інфекції. Такий захід передбачено чинним законодавством, зокрема ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». 

У Волинській області в кінці минулого року розпочався періодичний прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір, котрий відбувається з періодичністю кожні 5-6 років. (Попередній підйом мав місце у 2012 році, коли захворіло близько 560 волинян).

На сьогодні зареєстровано 43 випадки кору в 6 районах області та м. Луцьку (Луцькому районі — 6, Ківерцівському районі – 5, Любомльському — 3, по одному випадку в Іваничівському, Ковельському та Локачинському районах в м. Луцьку – 26). У 65% хворих діагноз вже підтверджено вірусологічно. Здебільшого на кір хворіють діти – 77% від усіх захворілих (33 особи). Однак реєструється захворювання і серед дорослих 23% (10 осіб). Питома вага не щеплених складає 72%.

До епідпроцесу кору залучені організовані колективи: школи та лікувальні заклади. Оскільки прояви гострих респіраторних вірусних інфекцій є першими ознаками захворювання на кір, існує ризик внутрішньолікарняного інфікування.  

На Волині зареєстровано 2 спалахи кору. Головна причина їх виникнення —  низький рівень охоплення щепленнями проти кору. В загальноосвітній школі № 25 м. Луцька захворіло 15 учнів початкових класів, з них 11 осіб (73%) не отримали щеплення згідно календаря. У сімейному вогнищі в с. Небіжка Ківерцівського району захворіла жінка та її четверо дітей, усі не щеплені. 

У не щеплених осіб кір небезпечний  важкими ускладненнями у вигляді пневмоній, менінгоенцефалітів, отитів. Відповідно до рекомендацій ВООЗ колективний імунітет  сформований при досягненні показника охоплення щепленнями не менше 95%.

В області є достатня кількість вакцини проти кору (трикомпонентна бельгійська вакцина пріорікс), на даний час проводиться  посилена імунізація дітей  віком від 1 до 9 років, котрі вчасно не отримали щеплення. В 2017 році вакцинацію проти кору в області у віці 1 року отримало 87% дітей, ревакцинацію в 6 років 82,3%, проте, діти старші 2 років вакциновані на лише на 62% від плану, старші 7 років на 44%.

Після закінчення канікул існує реальна загроза заносу та поширення  кору в організованих колективах.

Що стосується гострих респіраторних вірусних інфекцій то в даний час по Україні в цілому, та в області зокрема, спостерігається незначне зниження захворюваності, що пов’язано зі шкільними канікулами. За оперативними даними з початку епідемічного сезону (02.10.2017) в області  зареєстровано понад 72 тис. хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції, перехворіло близько 7% населення, госпіталізовано понад 2 тис. хворих. (За аналогічний період минулого року захворіло 90 тис. населення).  Із загальної кількості захворілих понад 63% становлять діти.

За останній тиждень в області  захворіло близько 4 тис. осіб, що на 6% менше від попереднього тижня. Показник захворюваності нижчий від розрахункового епідемічного порогу на 35,6%. Перевищення епідемічного порогу не зафіксовано в жодному з районів та міст області.

Нагадуємо, що в епідемічному сезоні 2017-2018 рр. прогнозується циркуляція трьох вірусів грипу: A/Гонгконг/, B/Брізбен/ та A/Miчіган/ з котрим пов’язують виникнення ускладнень (стрімкий початок, викликає менінгіти, енцефаліти та пневмонії). За останніх два місяці у Франції померла 31 особа, епідемії грипу зареєстровані у Швейцарії, Іспанії, Нідерландах та Туреччині. Вірус поширюється і у Великобританії, число жертв – 48 осіб.

З метою встановлення збудника, котрий циркулює на Волині, нами проводиться вірусологічний моніторинг. В області віруси грипу з початку цього епідемічного сезону від хворих не виділялися, циркулюють збудники інших респіраторних інфекцій (респіраторно-синцитіальний вірус, риновірус, аденовірус, вірус парагрипу). В Україні за останній тиждень від пацієнтів із підозрою на грип визначено віруси грипу типу В сезонного.

З початку епідемічного сезону проти грипу на Волині щеплено до 3000 осіб (понад 85% від запланованого обсягу). Для порівняння, в минулому році за весь епідсезон щеплено лише 1690 осіб. Найбільшу кількість осіб прищеплено у В. Волинському, Луцькому, Горохівському, Ківерцівському районах та м. Луцьку. Найменша кількість прищеплених у Ст. Вижівському, К. Каширському, Ковельському районах та м. Нововолинськ.

        Спостерігається  загострення епідемічної ситуації з  вірусного гепатиту А. За  2017 рік в Україні  (за даними Міністерства охорони здоров’я)  зареєстровано 29 спалахів вірусного гепатиту А.

Спалах  захворювання зареєстровано в м. Миколаєві  , потерпіло понад 70 осіб, з них 15 дітей.  У 8 осіб, з них 1 дитина, захворювання протікає у важкій формі.

       CDC   зафіксовано значне зростання рівня захворюваності на гепатит типу А у сусідній Польщі у 80 разів. Кількість захворювань зросла і в усій Європі. 

Зареєстровано спалах вірусного гепатиту А  в с. Піща  Шацького району, захворіло 6 осіб, в т.ч. 2 дітей. На сьогодні є пряма загроза поширення  інфекції серед мешканців села та в місцевій школі.

Проведено епідеміологічне розслідування випадку, розроблено комплекс протиепідемічних заходів щодо локалізації та ліквідації спалаху.  Проведено необхідні  лабораторно-інструментальні дослідження, відбір проб та матеріалу від хворих для вірусологічних досліджень. Організовано огляд та  спостереження за контактними особами.

Слід зазначити, що усі лабораторні центри отримали ліцензію МОЗ України на здійснення медичної практики.

З метою недопущення поширення інфекційних хвороб проводяться  лабораторно-інструментальні дослідження, моніторинг в лабораторіях обласного та районного рівнів, котрі, як і всі лабораторії лікувально-профілактичних закладів, акредитовані  в установленому законодавством порядку.

          За результатами заслуховування підготовлено доручення голови Волинської обласної державної адміністрації «Про недопущення поширення інфекційних хвороб».  

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови  посилання на ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр  МОЗ України».