27 березня  2018 року у режимі відеоселекторного зв’язку відбулось засідання обласної міжвідомчої комісії з питань організації і проведення оздоровлення та відпочинку дітей області.

В роботі  комісії прийняла участь в.о.директора ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Н.В.Янко.

У своєму виступі керівник установи зупинилась на актуальних питаннях епідбезпеки  та профілактики  неінфекційних та інфекційних захворювань в дитячих оздоровчих закладах.

Наголосила що, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09. 2014 року №442 функції Держсанепідслужби, котра реформувалась, передані більш як 10 центральним органам виконавчої влади, зокрема, Державній інспекції з праці, Державній інспекції ядерного регулювання, Держпродспоживслужбі та іншим. Функції епідеміологічного нагляду (спостереження) залишились за лабораторними центрами Міністерства охорони здоров’я  України.

Заклади  оздоровлення та відпочинку для дітей є одними з найбільш ризикованих в плані  можливих епідускладнень,  оскільки відбувається формування нових організованих дитячих колективів, діти прибувають з різних населених пунктів, з різного епідоточення.

На протязі 20 років завдяки спільній роботі з організаторами оздоровлення, керівниками (власниками) закладів в області  вдалось уникнути спалахів захворювань в літніх оздоровчих закладах. Хоча, по інших регіонах Україні  такі епідускладнення  реєструвались.

Обласний лабораторний центр здійснює епіднагляд (спостереження)  за літнім оздоровленням дітей, розслідуваня спалахів інфекційних та масових неінфекційних захворювань. Особливе занепокоєння викликають  інфекційні хвороби, котрі керуються засобами специфічної імунопрофілактики, зокрема, кір, краснуха, епідпаротит, кашлюк, дифтерія, правець тощо. .

Черговий епідемічний підйом захворюваності кором розпочався в жовтні минулого року і до кінця року кількість захворілих сягнула 40 осіб, 80% із них – діти. У 2018 році вже перехворіло 28 осіб, із котрих 20 (71%) – діти, уражено 2 школи, 2 ДНЗ та 1 професійне училище. З початку епідускладнення з кору в області виникло 4 спалахи. Причина виникнення спалахів – відсутність щеплень у захворілих, або імунізація з порушенням календаря. У не щеплених осіб кір небезпечний  важкими ускладненнями у вигляді пневмоній, енцефалітів, отитів. Відповідно до рекомендацій ВООЗ колективний імунітет  сформований при досягненні показника охоплення щепленнями не менше 95%.

Лише за останній тиждень на кір в області захворіло чотири особи, із них троє дітей. Хворі виявлялись у Луцькому (ЗОШ с.Піддубці), Ківерцівському (ЗОШ с.Звірів), Камінь-Каширському (ЗОШ с.Клітицк) районах та м.Луцьку (по одному випадку захворювання). В епідемічний процес залучено три  загальноосвітніх навчальних заклади, серед захворілих — вчитель. Керівник нагадала, що в уражених школах, де карантинні обмежувальні заходи не закінчені, створення і функціонування пришкільних таборів не рекомендовано. До  кінця травня  епідситуація з інфекційною захворюваністю змінюватиметься і її необхідно  враховувати при відкритті пришкільних таборів денного перебування.

Зазначила, що зниження рівня охоплення профілактичними щепленнями призвело до накопичення серед населення прошарку сприйнятливих осіб й до інших хвороб, котрі керуються імунопрофілактикою. В першу чергу це стосується дифтерії, смертність при спалаху котрої може досягати 50%. Відсутність  імунітету проти правцю при інфікуванні ран також може призвести до летальних наслідків. Щеплення  повинні мати не лише діти, але і персонал  табору, оскільки відсутній пожиттєвий  імунітет..

В області спостерігається виражена тенденція щодо росту захворюваності інфекційним  гастроентероколітами, ротавірусним  ентеритом,  сальмонельозом. Нестійкою залишається епідситуація  щодо вірусного гепатиту А (ріст у 2 рази на спорадичному рівні).

В минулому  році в області  зареєстровано  7 спалахів інфекційних захворювань (постраждало 90 осіб, з них 47 дітей), в  тому числі 2 — у дитячих  організованих колективах, зокрема спалах кору у школі (захворіло 15 дітей).

Серед загроз, пов’язаних з літнім оздоровленням дітей  є інфекції, котрі передаються через укуси кліщів, зокрема кліщовий лаймбореліоз, або хвороба Лайма. Влітку 2017 року реєструвались випадки цієї хвороби у дітей після оздоровлення та відпочинку в дитячих таборах. Тому питання акарицидних обробок територій оздоровчих закладів у підготовчий період є дуже актуальним.

Щорічно зростає кількість дітей уражених  педикульозом, (за  попередній  рік ріст педикульозу на 14 %, з них  70% складають діти до 17 років).

Важливе значення має укомплектованість закладів кваліфікованим персоналом, з досвідом роботи  в організованих дитячих колективах, з повним  обсягом медичних обстежень та профілактичних щеплень, підготовлених по  програмі гігієнічного навчання.

Враховуючи вимоги Державних санітарних правил і норм «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів», неврегульованість законодавчої бази в перехідний період необхідно забезпечити своєчасне комісійне приймання оздоровчих закладів із залученням контролюючих служб (Держпродспоживслужби, Державної інспекції з праці, Державної служби з надзвичайних ситуацій),  в функції котрих  входить   перевірка виконання наданих раніше планів-завдань, як це передбачено ДСанПіНом.

За обласним лабораторним центром залишаються функції здійснення епіднагляду (спостереження), за літнім оздоровленням дітей, розслідування спалахів та епідускладнень. Це одна зі складових державного нагляду. Тому дуже важливим є залучення до обстеження оздоровчих закладів лікарів-епідеміологів обласного лабораторного центру. Вони можуть надати фахові рекомендації щодо профілактичних заходів та проведення моніторингових лабораторних досліджень з метою недопущення спалахів  інфекційних та масових неінфекційних захворювань серед дітей.

Лабораторії обласного лабораторного центру атестовані  відповідно чинного законодавства, установа має ліцензію МОЗ України  на здійснення  медичної практики. Тому  саме лікарі-гігієністи, епідеміологи з величезним досвідом роботи можуть найбільш об’єктивно оцінити  результати досліджень та надати професійні пропозиції по усуненню  впливу шкідливих факторів середовища життєдіяльності в разі їх виявлення.

На завершення керівник установи  висловила надію, що організатори та керівники літніх оздоровчих закладів забезпечать належну підготовку та умови перебування дітей,  оздоровча кампанія буде успішною  без будь-яких епідускладнень.