toksokary5Токсокароз – поширене паразитарне захворювання людини, яке спричиняють личинки (гельмінти) родини собачих — токсокари.

За даними МОЗ України за останні 10 років захворюваність токсокарозом  в державі різко збільшилась: від одиничних випадків (на початку 2000 років) до понад 100 випадків (за період 2013-2015 років).

 У Волинській області відмічена тенденція до зростання захворюваності на токсокароз: в 2013 та 2014роках – відповідно 2 та 3 випадки; в 2015 – 10 випадків.  За  9 місяців 2016 року зареєстровано 10 випадків токсокарозу: в м. Луцьку та Луцькому районі, а також м. Нововолинську, К.Каширському та Любомльському районах.

Проведений фахівцями лабораторного центру аналіз розслідування випадків захворювання підтвердив безпосередній контакт захворілих людей з тваринами (в основному собаками).

Токсокароз — геогельмінтоз, основним джерелом хвороби є собаки (рідше коти), які забруднюють ґрунт яйцями токсокар. Значна чисельність собак у містах, а також порушення власниками правил їх утримання та відсутність заходів знезараження екскрементів тварин призводить до масової циркуляції збудника у навколишньому середовищі.

Результати санітарно-гельмінтологічних досліджень ґрунту та змивів на яйця гельмінтів на території області свідчать про значний ризик зараження людей токсокарозом (рівень забрудненості яйцями геогельмінтів коливається щорічно від 3 – 5 %).

Період розвитку яєць токсокар у ґрунті триває до 5 місяців (в основному з травня по вересень), однак зберігають яйця свою життєздатність до 10 років.

Найчастіше заражаються діти (віком до 3-5 років) під час ігор в піску  (або контакту із собакою). Зараження відбувається внаслідок заковтування яєць токсокар, які в подальшому через кров осідають у внутрішніх органах (в печінці, легенях, нирках, головному мозку, очах, підшлунковій залозі, щитоподібній залозі тощо) та м’язовій тканині, викликаючи їх ураження.

Профілактика токсокарозу є комплексною медико-ветеринарною проблемою, яка передбачає дотримання елементарних правил особистої гігієни при контакті із будь-якими тваринами, надто собаками та обов’язкове обстеження (1 раз на рік) і дегельмінтизацію власних собак.

Тому, радимо громадянам: вчасно лікувати домашніх улюбленців (починаючи з 4-5 тижнів); домагатися обмеження кількості бездомних і бродячих собак та влаштування спеціальних майданчиків для вигулювання собак. Особливої уваги потребують діти та особи, які за фахом можуть контактувати з джерелами інвазії (ветеринарні фахівці, садівники, автослюсарі, робітники комунальних господарств, продавці овочевих магазинів тощо).

Діагностичні дослідження на зазначені вище гельмінтози (в т.ч. токсокароз) проводить паразитологічна лабораторія ДУ «Волинський обласний  лабораторний центр МОЗ України».