Після родинного обіду в с. Ратнів Луцького району   виникло харчове отруєння  під час якого постраждало 2 сім’ї – двоє дорослих та 5 дітей у віці від 2х до 18 років. Всі лікуються у інфекційному відділенні, за результатами  лабораторного обстеження у хворих  є підозра на сальмонельоз.

        Даний випадок є  вже другим за останній місяць. Попередній випадок побутового сальмонельозу виник в Горохівському районі після родинного  святкового обіду. Встановлено, що причиною захворювань став приготовлений  в домашніх умовах майонез з використанням  сирих курячих яєць. До речі, сальмонела  виділена  з сирих яєць при  лабораторному   їх  дослідженні.

          Захворювання на сальмонельоз, рівень якого   в області зростає,  стало  серйозною  загрозою епідблагополуччя населення. За даними факторного аналізу проведеного фахівцями  лабораторного центру, лише в 2016 році на цю недугу в області захворіло 274 особи, 21%  з них пов’язують  захворювання  з вживанням   м’ясних продуктів,  40% — з вживанням  яєць.

          Для довідки: сальмонельоз — це кишкова інфекція, яка передається в більшості випадків з їжею. Викликають її мікроби роду сальмонел. Ці мікроорганізми дуже довго можуть жити у зовнішньому середовищі. Широкої поширеності сальмонел і високій частоті спалахів викликаних ними захворювань сприяє живучість цих мікроорганізмів. Наприклад, у воді зберігаються до 5 місяців, у м’ясі — близько 2-4 місяців (у замороженому м’ясі — 6 місяців), у пиві — до 2 місяців, у грунті — до 18 місяців. У молочних продуктах сальмонели живуть теж тривало (молоко — 20 днів, кефір — до 2 місяців, вершкове масло — до 4 місяців, сир — до 1 року). Солення та копчення на цього збудника впливають незначно, а заморозка навіть збільшує терміни виживання мікроорганізмів у продуктах.

        Сальмонельоз поширений повсюдно, більше того, у світі спостерігається зростання захворюваності цією небезпечною інфекцією. Основними її джерелами є сільськогосподарські тварини, а також дикі пернаті, бродячі собаки і кішки, гризуни і навіть холоднокровні хребетні, здатні заражати продукти харчування та місця їх зберігання. Передача збудника від інфікованої людини до здорової має набагато менше значення, крім випадків, коли бактеріовиділювач займається продажем або приготуванням їжі.

           У деяких продуктах (молоко, м’ясо) сальмонели можуть не лише виживати,  але і розмножуватися, не змінюючи при цьому зовнішній вигляд і смак продуктів харчування.            

           Основна причина інфікування сальмонелами — вживання їжі, що містить значну кількість бактерій. Найчастіше це яйця і м’ясо птахів, а також інші  продукти, неправильно оброблені або зберігалися в умовах, що сприяють розмноженню мікроорганізмів..

                             Профілактика захворювань на побутовому рівні.

  Спеціальної вакцини від сальмонельозу не існує. Профілактичні  заходи передбачають:

— кип’ятіння молока;

-достатню  термічну обробку м’яса, риби, птиці;

-відмову від пиття сирих яєць, вживання яєчні- «глазуньї», відмову від   домашнього майонезу з сирими яйцями;

-використання  гусячих, качиних яєць  тільки в тісто;

-для готових та сирих продуктів необхідно використовувати окремий посуд, ножі, обробні дошки;

-продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках при температурі не вище 8°С;

-дотримуватись правил особистої гігієни, уважно стежити за гігієною маленьких дітей, мити руки з милом перед приготуванням їжі  та перед її вживанням;

— при  покупці харчових продуктів необхідно звертати увагу  на кінцевий термін придатності та умови зберігання, за необхідності – вимагати супровідну документацію, яка засвідчує якість та  походження продуктів (якісне посвідчення, сертифікат якості, декларація виробника);

-споживати страви  необхідно одразу  після приготування, при повторному вживанні – піддавати їх  термічній обробці;

-перед споживанням овочі та ягоди мити  під проточною водою, чи ошпарити кип’ятком.