На сьогодні  проходить завершальний етап  реорганізації санепідслужби. Припиняється діяльність ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України»  та здійснюється реєстрація регіонального центру контролю і моніторингу захворювань системи громадського здоров’я МОЗ  України. Розбудова такої системи громадського здоров’я в Україні є однією з вимог імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

На систему громадського здоров’я України як і Європи,  покладається    10 основних  функцій охорони  громадського здоров’я, 8 з яких  виконувала  Державна санепідслужба. Серед них:  здійснення епіднагляду та  оцінка стану здоров’я  населення,  епідеміологічне розслідування  інфекційних  та  масових неінфекційних отруєнь, професійних  захворювань, державний  статистичний облік  інфекційної захворюваності тощо.

  1. На виконання доручення оперативної наради обласної держадміністрації від 12 вересня ц.р. щодо невідкладного забезпечення проведення лабораторних досліджень безпечності питної води в загальноосвітніх навчальних закладах фахівцями  в районах проведена робота по дослідженню питної води шкіл  та дошкільних  навчальних закладів.

 На сьогодні дослідження питної води проведено у 98,4% загальноосвітніх закладів області (проти 41 % станом на 01.09.2016 року). За серпень-вересень досліджено понад 700 проб  питної води за бактеріологічними показниками, відхилення виявлялись в 6,5%. У всіх випадках реєстрації нестандартних проб води  надавались відповідні рекомендації. Після вжитих заходів по очистці, дезінфекції, промивці  мереж  проводились повторні дослідження, відхилень не виявлено.

         Однак, не дивлячись на численні рекомендації, не  забезпечили в повному обсязі дослідження питної води в школах відділи освіти Володимир-Волинської та Луцької райдержадміністрацій.  Зокрема, не досліджувалась  вода в:

— 9  школах Володимир-Волинського району, (с. Стенжаричі, Микитичі, Галинівка, Білин, Ласків, Селець, Бубнів, Микуличі, с. Пятидні);

—   2 школах Луцького району (с.Садів, с.Коршів).

          У кожній з вищевказаних шкіл навчається  до 200 учнів, котрі опинились в зоні ризику, адже, питна вода є одним із основних факторів передачі вірусного гепатиту А, ротавірусних інфекцій, які  часто стають причинами спалахів  в організованих дитячих колективах.

 Разом з тим, акти готовності шкіл  підписані  комісійно, зокрема представниками Держпродспоживслужби.

3.Аналізуючи епідситуацію в області, слід зазначити, що всього за  9 місяців поточного року інфекційними хворобами захворіло  понад 148 тисяч осіб, з них  дітей – понад 88 тисяч.

Крім гострих респіраторних інфекцій, найчастіше реєструються  сальмонельоз,  інфекційні гастроентероколіти, кашлюк.

Ріст інфекційної захворюваності  в області  становить 14%. Зареєстровано  зростання  захворюваності  на сальмонельоз —  в 1,5 рази, на кашлюк –в 3 рази,  хворобу Лайма – у 1,7 рази, гострі респіраторні  вірусні інфекції – на 14%.

  1. З початку жовтня почався епідемічний сезон захворювань на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції 2016-2017 рр.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в цьому сезоні в Україні будуть циркулювати штам грипу А H1N1 Каліфорнія, з яким ми «познайомилися» 2009 р., і два нові штами – А H3N2 Hong Kong і  В Brisbane. За оцінками епідеміологів Центру грипу та ГРВІ, очікується, що в Україні в  цьому сезоні на гострі респіраторні вірусні інфекції захворіє близько 8 млн. осіб. В минулому епідсезоні на грип та ГРВІ офіційно перехворіли 5,8  млн українців, померла 391 особа, на Волині захворіло понад 165 тисяч осіб, померло -10. Прогнозоване підвищення захворюваності пов’язано з новими для нас штамами вірусу грипу (віруси  Гонгконг та  Брізберг),  до яких у наших громадян немає імунітету.  Відповідно до багаторічних спостережень перша хвиля  захворювань  очікується в грудні 2016 року,  а епідемічний підйом – в кінці січня на початку лютого наступного року.

 Найефективнішим способом запобігти захворюванню залишається вакцинація, що обійдеться людині в рази дешевше, ніж лікування. Вакцини проти грипу довели свою безпечність та ефективність. Очікується, що вакцина в область поступить  протягом цього  тижня (орієнтовна  ціна до 150 грн). Вакцинацію необхідно провести протягом жовтня-листопада.

 В області  щорічно отримують щеплення проти грипу приблизно  0,2% населення,  в Україні – до 1%, в той час як в країнах Європи – до 60% населення.

 Поки що епідеміологічний поріг не був перевищений в жодному районі області, -14,7% до епідемічного порогу,  але тенденція до збільшення кількості випадків ГРВІ спостерігається. За останній тиждень захворіло  в області 3784 особи, з них госпіталізовано – 124.

   Нашою вірусологічною лабораторією проводиться постійний моніторинг циркуляції  збудників грипу, парагрипу та інших вірусів, станом на сьогодні  віруси грипу  не виділялись.

  1. Щодо профілактики захворювань, керованих засобами імунопрофілактики.

В зв’язку з  низьким рівнем прищепленості,  нас хвилює  можливе  ускладнення по захворюваності  крапельними керованими інфекціями. В Україні почали реєструватися локальні випадки кору.

Показники охоплення щепленнями згідно календаря є найнижчими за останні роки. Зокрема  проти дифтерії  отримали щеплення  0,3% дітей,   проти кору, краснухи та паротиту – тільки третина дітей,  вакцинацію туберкульозу – всього 15% підлягаючих.

На даний час в область поступили  всі основні вакцини ( 10 найменувань),  для проведення щеплень,  відповідно до календаря щеплень, дітям та дорослим. Необхідно скоординувати спільні зусилля  органів виконавчої влади на місцях, медичних працівників,  освітян  на  максимальне охоплення щепленнями  підлягаючих дітей  та дорослих.

6.Залишається неблагополучною епідемічна ситуація щодо захворюваності гострими кишковими інфекціями.

   У поточному році в області зареєстровано понад тисячу випадків захворювань гострими кишковими інфекціями, 70% хворих – діти до 17 років.

    В даний час  найбільше турбує сальмонельоз захворюваність яким зросла в 1,5 разів і перевищує державний показник на 30%.

    Саме сальмонельозом викликані  4 спалахи в області в 2016 році, з них 2 – в організованих дитячих колективах. Тому необхідно приділити максимум  уваги організації харчування дітей в навчально-виховних закладах,  порядку постачання харчових продуктів та сировини,  внутрішньому лабораторному контролю безпечності харчування дітей. На даний час лише окремі  організатори харчування  запровадили такий контроль, зокрема  Луцький та Нововолинський комбінати  шкільного харчування, підприємці-організатори харчування дітей в  гімназіях №14 та №21 м. Луцька, один  підприємець — організатор харчування (Дацюк Н.В.) в  школах Луцького району.

  1. Питання профілактики зооантропонозів (спільних хвороб для людей і тварин) залишається актуальним. Небезпеку становить сказ, що передається через укуси хворих тварин.

Так, протягом останнього місяця різко зросла кількість звернень громадян в зв’язку з укусами їх тваринами (понад 100 звернень).

Найбільше таких звернень реєструється: в містах Луцьку і Нововолинську, Ковельському, Ківерцівському та Луцькому районах. Загрозу становлять укуси нанесені домашніми (не щепленими проти сказу тваринами) та бродячими, особливо хворими на сказ тваринами.

Напружена ситуація зі сказу склалась в с. Метельно, Ківерцівського району, де невідомий кіт поводився агресивно та неспровоковано скоїв напад на 9 жителів села. Безпосередньо контактували з котом — 6 осіб, 4 з яких діти (віком від 5 до 16 років). В  потерпілих діагностовано подряпини та укуси верхніх та нижніх кінцівок і шкіри обличчя, з них 5 — призначено курс профілактичного  антирабічного лікування. (Імунітет тримається кілька років, в середньому 3-5. В разі повторної потреби лікування – вводять зменшену дозу вакцини).

Службою ветеринарної медицини організовано в с. Метельно  подвірні обходи,  в ході яких опитано майже 130 осіб, нових випадків контакту з даною твариною не підтверджено.

Рішенням районної протиепізоотичної комісії село оголошено неблагополучним населеним пунктом по сказу, згідно якого проводиться імунізація проти сказу домашніх тварин, де щеплено майже 100 тварин у селі (в основному собаки та коти).

Станом на сьогодні Волинською регіональною лабораторією ветеринарної медицини проведено майже  600 вірусологічних досліджень на сказ, при цьому виявлено  54 позитивних результатів серед тварин (9%). Підтверджено основного носія джерела збудника  сказу — червону лисицю (43%), далі коти (33%), собаки (18,5%). За 9 місяців  2016 року  вакциновано проти сказу  понад  35тис. тварин. В рамках Програми боротьби зі сказом на території України  в області проводиться пероральна вакцинація  м’ясоїдних тварин.

Протягом вересня-жовтня 2016 року зареєстровано 9 випадків сказу серед тварин: у В.Волинському, Ковельському і Старовижівському районах (по 1 випадку), К.Каширському, Ківерцівському районах та м. Луцьку (по 2 випадки).

На сьогодні медичні установи області забезпечені антирабічною вакциною та імуноглобуліном для профілактичного лікування постраждалих від укусів людей. Зокрема, є в наявності вакцини Верораб (виробник Франція) та Рабіпур (Індія).

Актуальним залишається питання боротьби з  безпритульними та бродячими тваринами. Адже існуючий в місті Луцьку притулок (де перебуває до 300 собак),  є  поки єдиним закладом  і його недостатньо для боротьби з бродячими тваринами. Крім того, з настанням холодів бродячі тварини  підходять ближче до житла, зростає ймовірність контакту людей з такими тваринами.

  1. Ще один зооантропоноз — лептоспіроз. На сьогодні ситуація стабілізувалась, нові випадки лептоспірозу не реєструються. (В поточному році з квітня по вересень зареєстровано 5 випадків лептоспірозу).

Протягом  останніх тижнів завершено епідеміологічні розслідування у двох останніх вогнищах  лептоспірозу: в с. Вічині Рожищенського району (де мав місце смертельний випадок) та в м. Луцьку. Нами проведено комплекс заходівзокрема відбір та дослідження матеріалу з об’єктів довкілля. При цьому лабораторно підтверджено епізоотію лептоспірозу серед мишовидних гризунів, відловлених по місцю проживання хворого (у с. Вічині  Рожищенського району) та  риболовлі захворілого  з м. Луцька ( оз. Теремно). 

  Закінчено медичне спостереження за контактними особами, хворих та підозрілих на лептоспіроз не виявлено. Проведена дератизація в громадських закладах та приватних садибах; посилено настороженість до лептоспірозу —  небезпечної зооантропонозної хвороби серед  населення.

Вічинською сільською радою заключена угода на проведення суцільної дератизації в селі із спеціалізованою організацією м. Луцька.

В такій ситуації, основним завданням  для органів місцевого самоврядування є  своєчасне проведення заходів по оздоровленню вогнищ  та системна робота  щодо дератизації на територіях та об’єктах різної форми власності.

  1. 9. На минулій оперативній нараді нами зверталась увага на необхідність передбачення коштів придбання імунобіологічних препаратів для проведення  щеплень за епідпоказами та використання з лікувально-профілактичною метою (імуноглобуліни,  анатоксини, сироватки, зокрема, протиправцева, протиботулінічна тощо), котрі не включені до національного  календаря щеплень та не фінансуються з Державного бюджету, а закуповуються за кошти місцевих бюджетів і  для проведення профілактичних заходів (зокрема дератизації, дезінсекції).

 Оскільки на даний час завершується процес формування місцевих бюджетів на 2017 рік, тому дуже важливим є передбачення коштів на закупівлю вищезазначених препаратів. Відповідні листи з пропозиціями нами направлено головам райдержадміністрацій та міських рад у вересні 2016року.

 На сьогодні виділені кошти з міського бюджету м. Нововолинська  та Іваничівської районної ради для закупівлі вакцини проти гриппу, туберкуліну. В інших районах питання знаходиться на розгляді бюджетних комісій. Користуючись нагодою хочу наголосити, що ці питання  є нагальними в  інтересах здоров’я  громад і потребують позитивного вирішення на завершальному етапі формування місцевих бюджетів.

Спільними зусиллями  влади  і всіх зацікавлених служб ми зможемо  забезпечити  стабільну епідемічну ситуацію в області  та своєчасне проведення всіх необхідних профілактичних заходів.