З матеріалів виступу в. о. директора ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» Янко Наталії  Вікторівни на апаратній нараді облдержадміністрації 12.09.2016

Система охорони здоров’я України уже декілька років знаходиться в стадії реформування та реорганізації. 

Враховуючи європейський досвід формується нова структура громадського здоров’я МОЗ України, до якої ввійдуть і територіальні лабораторні центри. Зараз лікування переважає профілактику. Система громадського здоров’я необхідна, економічно виміряти можна буде за декілька років, знизиться захворюваність і відповідно витрати на лікування.

Лабораторні центри здійснюють реалізацією державної політики у сфері епідблагополуччя населення, обліком інфекційних,   неінфекційних захворювань, розслідуванням спалахів, прогнозом та профілактикою захворювань.  Це буде основною функцією і створених Центрів громадського здоров’я.

Лабораторні центри на місцях здійснюють реєстрацію, облік, аналіз інфекційної та неінфекційної захворюваності, проводять оцінку можливих ризиків, прогнозування епідситуації, розслідування спалахів, розробкою профілактичних заходів.

В області успішно завершилась літня оздоровча кампанія, яка пройшла  без епідускладнень завдячуючи правильно організованій роботі, плідній співпраці зацікавлених служб та відомств, органів влади на місцях.

 В ході роботи дитячих оздоровчих та  відпочинкових закладів обласним лабораторним центром проведено понад 3000 лабораторно-інструментальних досліджень якості питної води, води відкритих водойм, грунту, харчових продуктів та страв, санітарно-гігієнічних змивів. Про їх результати своєчасно інформувались керівники (власники) закладів, органи виконавчої влади на місцях, що дозволяло своєчасно вживати заходи реагування та не допустити спалахів інфекційних захворювань.

Всього за пройдений період інфекційними хворобами  захворіло 13797 осіб, з них 15% — діти у віковій категорії 0-7 років.

Крім гострих респіраторних інфекцій, найчастіше реєструються інфекції кишкової групи — інфекційні гастроентероколіти, сальмонельоз, у вигляді спорадичних випадків.

Ріст інфекційної захворюваності в області становить  15%. Зареєстровано зростання захворюваності на сальмонельоз у 3 рази,  на кашлюк — у 4 рази, лаймбореліоз – у 2 рази. В області зареєстровано 5 спалахів  кишкових інфекцій, постраждало 74 особи, з них 37 дітей  тоді як в Україні в 2016 р. рекордна кількість спалахів гострих кишкових інфекцій — понад 100. Набуває тенденція поширення ротавірусна інфекція кишкового типу, особливо в організованих дитячих колективах.

 Відмічається нестійка епідемічна ситуація в області щодо захворюваності вірусним гепатитом А, який вражає в основному дітей шкільного віку. На сьогодні захворюваність вірусним гепатитом А реєструється в 4 районах (Горохівському, Луцькому, Маневицькому, Шацькому) та м.Нововолинську. Розповсюдженню вірусного гепатиту А сприяють складні соціальні та природні фактори життєдіяльності населення, порушення гігієнічної поведінки, неякісна  питна вода тощо. Ризики ускладнення епідситуації створює те, що  у 41% шкіл до нового навчального року не були своєчасно проведені лабораторні дослідження безпечності питної води.

Нагадую, що відповідальність за створення безпечних умов перебування, навчання, організації харчування дітей покладено на керівників (власників) закладів, організаторів харчування.. На сьогодні у багатьох районах організаторами харчування у школах є суб’єкти господарювання – приватні підприємці. Тому необхідно заздалегідь подбати про якість та безпечність надання послуг та їх лабораторного підтвердження.

         Низький рівень профілактичних заходів з дератизації, дезінсекції, дезінфекції привів до росту інфекцій, які багато років не реєструвались. За 5 останніх  років  в області зареєстровано 29 випадків лептоспірозу — це небезпечне інфекційне захворювання, джерелом якого є мишовидні гризуни.  У 2016 році в області вперше за останні 20 років зареєстровано летальний випадок  лептоспірозу –в Рожищенському районі (с. Вічині). З метою встановлення джерела інфекції та ліквідації вогнища проведено  епідрозслідування даного випадку за місцем проживання та роботи потерпілого (с. Хорохорин Луцького району) з відловом мишовидних гризунів в підсобних господарствах та селі, обстеженням свійських тварин. За результатами досліджень у 60% обстежених гризунів встановлено підвищені титри антитіл до лептоспір, що свідчить про активацію природного осередку лептоспірозу. Для запобігання виникнення нових випадків захворювань серед людей сільському голові с. Вічині надано рекомендації щодо проведення дератизаційних робіт на об’єктах села та в приватних оселях. Однак, оздоровлення вогнища належним чином сільським головою не проведено. Незадовільне проведення дератизаційних заходів сприяє збільшенню популяцій гризунів, внаслідок чого створюються передумови до лептоспірозу, що призводить до нестійкої епізоотичної та епідемічної ситуації. Захворюваність лептоспірозом залишається на стабільно високому рівні. Зокрема, уже на початку вересня нами лабораторно підтверджено випадок лептоспірозу у працівника хлібозаводу №2 м. Луцька. Проводиться епідрозслідування.

Вперше за останні 5 років у Турійському районі зареєстровано випадок на туляремію. Знову гризуни залишаються головним  джерелом цих інфекції, а зниження обсягів та ефективності  дератизаційних заходів на об’єктах лише ускладнює епідемічну ситуацію.

         В області набувають поширення глистні інвазії пов’язані з утриманням домашніх тварин, котрі передаються через укуси комарів та призводять до значних порушень у стані здоров’я людини (дирофіляріоз та токсокароз).

За  останній місяць в області зареєстровано 9 випадків хвороби Лайма (або лаймбореліозу).  З початку року в області на  кліщовий енцефаліт захворіло 5 осіб (4 – в Ратнівському, 1 — в Ківерцівському районах). Кліщовий енцефаліт – це небезпечне інфекційне захворювання, з ураженням центральної нервової системи, спричинене укусом кліща. Тому відсутність акарицидних обробок прилеглої території навчально-виховних закладів, міських скверів, парків, закладів громадського харчування та інших рекреаційних зон створює умови для поширення інфекції.

Турбує ситуація зі сказом. При виникненні захворювання у людини летальність становить 100%, Хочу нагадати, що в області у 2014 році мав місце смертельний випадок сказу у дитини в Ківерцівському районі За даними обласної  регіональної лабораторії ветеринарної медицини за пройдений період 2016р. підтверджено сказ у 40 тварин, за весь минулий рік – 51. Найбільше неблагополучних пунктів реєструється: в Горохівському (9 випадків), Любешівському (4), Луцькому, Любомльському районах (по 3 випадки). Лише протягом серпня — вересня підтверджено сказ серед тварин у Ковельському, Любешівському, Локачинському, Луцькому, В.Волинському районах та м. Ківерці (де це вже 3 випадок сказу серед котів, які були не імунізовані, в контакті з ними перебувало до 8 осіб, які потребують профілактичного лікування).

 Внаслідок збільшення сказу серед тварин, значної кількості безпритульних, неправильно утриманих домашніх, збільшується кількість звернень за медичною допомогою з приводу покусів (щорічно в межах 1600 осіб), понад 20% з яких потребують антирабічного лікування.

Тому, особливої актуальності набирає вирішення питання проведення профілактичних щеплень контингенту осіб з груп епідемічного ризику. Серед них (лісники, ветеринари, сільськогосподарські працівники, працівники, забійних цехів, тваринники, мисливці).

З наближенням есезонного підйому захворюваності населення області на грип та ГРІ необхідно організувати роботу по їх профілактиці, особливо в організованих колективах, серед груп ризику. На сьогодні ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» уже проведена необхідна підготовча робота до епідсезону з грипу та ГРВІ, в т. ч. підготовлено проект «Плану заходів з питань захисту населення від  захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції в  епідемічному сезоні  2016-2017років», де чітко вказано проведення необхідних профілактичних, протиепідемічних заходів усіма службами та відомствами.

Відповідно до рекомендацій Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, для своєчасного попередження епідемії, та прийняття відповідних заходів, з 23.05.2016 року в області запроваджено систему дозорного епідеміологічного нагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями серед населення.

З жовтня поточного року розпочинається щотижневий моніторинг захворюваності гострими респіраторними вірусними інфекціями та грипом, а також моніторинг циркуляції збудників вірусологічною лабораторією обласного лабораторного центру.

Вірусологічна лабораторія забезпечена усіма необхідними реактивами та середниками.

Визначені групи ризику, складено план щеплень на епідсезон 2017-2018 років та направлено до Центру грипу та ГРВІ.

З початку епідемічного сезону в області зареєстровано майже  130 тис. хворих на грип та ГРВІ, перехворіло 12,2 % населення, понад 60 % становили діти віком до 17 років. З підозрою на ускладнення від грипу померло 10 осіб.

На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ прогнозує циркуляцію у Північній півкулі в сезоні 2016 -2017 років наступних штамів вірусу грипу:

– А/Каліфорнія/7/2009(H1N1)pdm09-подібний вірус,

– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,

– вірус B/Brisbane/60/2008.

Вакцинацію проти сезонного грипу слід розпочати у жовтні поточного року, звернувши увагу на імунізацію груп ризику та персоналу медичних закладів з метою уникнення ускладнень від хвороби та можливих летальних випадків. Закладами охорони здоров’я заплановано вакцинувати понад 3700 осіб (серед них 1280 дітей), що складає 2% від групи ризику.

В області, як  і в цілому по Україні у зв’язку з відсутністю вакцин для проведення щеплень згідно календаря існує загроза виникнення та поширення інфекцій, що керуються засобами імунопрофілактики, особливо в організованих дитячих колективах у новому навчальному році. Виконання обсягів профілактичних щеплень в поточному році залишається недостатній, що створює ризик спалахів. Зокрема, щеплення проти туберкульозу не отримали новонароджені діти, ревакцинація також не проводилась. Проти дифтерії, правцю, кашлюку щеплено у віці до 1 року – 0,1% дітей. Проти кору, епідпаротиту, краснухи вакциновано в рік 18, 5 % дітей, ревакцивано в 6 років – 9,2%. Вважаю доцільно повідомити, що МОЗ України закупили та надіслали в усі області практично усі необхідні імунобіологічні препарати (БЦЖ, АДП, АДП-М, КПК, АКДС, ОПВ, вакцини проти сказу та гепатиту В). Тому, маємо надію, що спільно з медичними працівниками ситуація буде виправлена та контрольована.

Разом з тим необхідно звернути увагу на наявність необхідних сироваток, котрі закуповуються за кошти місцевих бюджетів та не включені в календар щеплень. Зокрема в поточному році в області зареєстровано 5 випадків ботулізму, тому необхідно передбачити кошти на закупівлю необхідного запасу протиботулінічної сироватки. Хоча в області не зареєстровані випадки захворювання на правець, однак великий резонанс викликали 3 випадки захворювання на правець у Львівській, Вінницькій,  Дніпропетровській областях, тому необхідно передбачити запас і протиправцевої сироватки.

         Для проведення  щеплень за епідпоказами повинні передбачатись  кошти у місцевих бюджетах (грип, сказ, кліщовий вірусний енцефаліт, туляремія, правець тощо). Також за рахунок  місцевих бюджетів закуповуються імунобіологічні препарати для  використання  з лікувально-профілактичною метою (імуноглобуліни,  анатоксини, сироватки, зокрема, протиправцева, протиботулінічна тощо).  На даний час відбувається процес формування місцевих бюджетів на 2017 рік. Тому дуже важливим є передбачення коштів на закупівлю вищезазначених препаратів. Відповідні листи з пропозиціями нами направлено головам райдержадміністрацій та міських рад, управліннями та відомствами.

         Враховуючи вищевикладене, звертаю увагу присутніх керівників служб та відомств, органів виконавчої влади на необхідність координації та організації заходів щодо профілактики інфекційних захворювань, в першу чергу в організованих колективах, серед соціально незахищених верств населення та груп ризику.

Оскільки функції з реалізації державної політики з питань епідемічної безпеки залишаються за лабораторним центром, де працюють висококваліфіковані лікарі-епідеміологи, лікарі-гігієністи,     то ми завжди готові надати відповідну консультативно-методичну допомогу на місцях,  запрошуємо до більш тісної співпраці.