Метою  проведення моніторингових досліджень факторів навколишнього середовища життєдіяльності є своєчасна профілактика інфекційних та неінфекційних захворювань серед населення області, оздоровлення середовища проживання та умов його життєдіяльності, а також підготовка пропозицій і рекомендацій для прийняття рішень з цих питань. При здійсненні  моніторингових досліджень враховувались показники пріоритетності захворювань в регіоні.

Оскільки, область віднесена до числа уражених територій від наслідків аварії на ЧАЕС і відмічається зростання загальної захворюваності населення цих територій, проводиться радіологічний  моніторинг за об’єктами навколишнього середовища, продукцією рослинного та тваринного походження, питною водою на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення.

Природні умови Волині сприятливі для життя та розмноження різних видів ссавців, членистоногих, які відіграють важливу роль в формуванні природно-вогнищевих інфекцій. Підтвердженням цього є наявність в області 79 ензоотичних з туляремії,понад, 170 з лептоспірозу, 22 з кліщового енцефаліту населених пунктів.

Епідемічна ситуація характеризується епідпроцесами середньої активності. Захворюваність гострими кишковими інфекціями  здебільшого має спорадичний характер із закономірними сезонними підйомами.

В зв’язку з віднесенням України до держав з загрозою  виникнення та поширення поліомієліту значно  зростає  актуальність  проведення  вірусологічного моніторингу  циркуляції ентеровірусів у зовнішньому середовищі.

Територія є епідемічною по геогельмінтах (аскаридоз, трихоцефальоз, стронгілоїдоз). Наявність великої кількості водойм та умови Волинського Полісся не виключають поширення малярії в зв’язку  із  реєстрацією завізного випадку малярії в 2016 році.

Моніторинговими дослідженнями охоплено 2507 об’єктів, в т.ч. сфери охорони здоров’я, заклади освіти ,соціального забезпечення та промисловості. На 22 % об’єктів  результати досліджень не відповідали вимогам.

Лабораторіями досліджено понад 135 тис.проб за санітарно-хімічними, санітарно-мікробіологічних, бактеріологічними, паразитологічними вірусологічними показниками, проведено всього понад 373 тис.досліджень.

Про результати досліджень повідомлено керівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, управління освіти та науки, охорони здоров’я обласної державної адміністрації, інші зацікавлені відомства для прийняття рішень щодо профілактики спалахів інфекційних захворювань в організованих колективах, профілактики неінфекційних хвороб. Матеріали заслуховувались на апаратних нарадах Волинської обласної державної адміністрації та комісіях з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, колегіях управління охорони здоров’я, освіти та науки обласної державної адміністрації з прийняттям відповідних рішень.