За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сьогодні набули стійкої тенденції до поширення хвороби, що передаються через укуси кліщів (зокрема кліщовий вірусний енцефаліт та кліщовий лаймбореліоз).

На території Волинської області з 1995 року існує активнодіючий природний осередок кліщового вірусного енцефаліту в Ратнівському районі, де за цей період зареєстровано майже 200 випадків захворювання. Крім того, за останні 10 років поодинокі випадки реєструвались в інших районах: Старовижівському, Ківерцівському, Шацькому районах. Всього в області налічується 40 ензоотичних населених пунктів з кліщового енцефаліту. Ефективним заходом профілактики завше були профілактичні  щеплення, але через відсутність вакцини в державі останні не проводяться з 2009 року (лише в Ратнівському районі підлягають  вакцинації  понад 12 тис. осіб).

На сьогодні в області встановлено майже 90 ензоотичних населених пунктів, де виявляється кліщовий лаймбореліоз (або хвороба Лайма), захворюваність яким останніми роками має тенденцію до зростання. Лише протягом 2016року кількість захворілих осіб зросла в півтора рази  (31 випадок проти 20 у 2015р.). Хвороба виявлялась майже у всіх районах (найбільше у Горохівському, К. Каширському, Ківерцівському, Любешівському та містах Луцьку та Нововолинську). В т.ч. відмічались завізні  випадки з інших областей України та країн ЄС (Республіки Польщі, Норвегії, Словаччини).

В ході аналізу, проведеного фахівцями ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України», встановлено прямий зв’язок захворілих людей з природними осередками (а саме їх перебування у лісі при зборі ягід, грибів, або просто відпочинку на території лісу чи міського парку) та головне, майже у 100% випадків розвиток захворювання спричинено нападом на людину кліщів.

Враховуючи зазначене, а саме активність в області природних осередків згаданих вище інфекцій та початок оздоровчої кампанії, фахівці обласного лабораторного центру звертаються до керівників закладів освіти та науки на місцях; власників баз оздоровлення та відпочинку; керівників управління лісового і мисливського господарства з метою проведення ними ряду профілактичних заходів. Адже проведення акарицидних обробок у місцях відпочинку населення, скошування трави та благоустрою територій, відведених для відпочинку людей тощо унеможливлять  перебування кліщів на підконтрольних територіях і знизять ризик їх контакту з людиною.

В разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід якомога швидше видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчу медичну установу для якісного видалення кліща.

Крім того, фахівці лабораторного центру звертаються до волинян направляти видаленого кліща в лабораторію ОНІ ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» (що розташований за адресою: проспект Волі, 55), де кваліфіковані спеціалісти в змозі провести мікроскопічне дослідження видаленого кліща та надати кваліфіковану консультацію постраждалому від його укусу.

Взагалі, фахівці обласного лабораторного центру радять волинянам: при організації відпочинку на природі забезпечити захист від укусів комарів і кліщів завжди при виході у ліс (чи просто паркову зону), для чого відповідно одягатись та використовувати різні репеленти (відлякуючі засоби для комах). А при поверненні з прогулянки додому, обов’язково проводити само — і взаємоогляд відкритих ділянок тіла та одягу, а також принесених з лісу квітів, ягід, особистих речей тощо.

Слід пам’ятати, що будь-яку хворобу, надто таку, що передається через укуси кліщів, завжди легше попередити, ніж потім лікувати, витрачаючи і кошти і час.