З настанням теплого періоду року, початком оздоровчої кампанії та курортного сезону, підвищення міграції населення, з’являється ризик масових харчових отруєнь та спалахів інфекційних  захворювань. Сьогодні  МОЗ України через регіональні лабораторні центри  здійснює функції епідемічного нагляду щодо  профілактики інфекційних захворювань та організації протиепідемічних заходів, розслідування  спалахів інфекційних захворювань. Проводиться  моніторинг за інфекційними  захворюваннями  —  понад 70 нозологій.

Епідемічна  ситуація в Україні —  нестабільна. Вдвічі  зросла кількість спалахів (за 5 міс.- 84 проти  46 в 2016 році).

В області за пройдений період  зареєстровано до 1,5 тисячі інфекційних захворювань. Як і в Україні, зберігається тенденція до  росту захворювань на дизентерію,  гастроентероколіти,  ротавірусну інфекцію, вірусний гепатит А, сальмонельоз, існує загроза  виникнення та поширення  захворювань на кір та краснуху, зооантропонозних інфекцій.

Різко загострилась епідситуація щодо ботулізму.  В Україні  в поточному році  захворіло 72 людини, з них 8 осіб померло.  Вперше за 30 років  зареєстровано спалах ботулізму пов’язаний із вживанням продукції  промислового виробництва (в’яленої риби) та придбаній в торговельній мережі.

Щорічно в області реєструється до 10  випадків даного захворювання, 1 особа померла в  2009 році. В поточному році зареєстровано 1 випадок захворювання   ботулізмом в Камінь-Каширському районі. Захворів  дорослий, котрий виписаний після проведеного лікування. За результатами епідрозслідування  захворювання пов’язане з  вживанням м’ясної консерви домашнього приготування, що характерно для більшості випадків за останні роки..

Ризики виникнення  ботулізму існують в нашій області  і на сьогодні. Продовжується стихійна торгівля харчовими продуктами, в тому числі в’яленою та  копченою рибою сумнівного походження,  домашніми консервами (м’ясними, грибними, овочевими), м’ясними копченостями тощо.

Несприятливою є  ситуація щодо інфекцій, котрі передаються крапельним шляхом та керуються засобами специфічної імунопрофілактики. Колективний імунітет знизився до 50-60%  при рекомендованому рівні  до 95%.

Згідно рекомендацій ВООЗ Україна приймає участь у реалізації плану елімінації кору та краснухи в Європейському регіоні, який визначає заходи у шести основних  сферах: зміцнення системи імунізації,  спостереження,  забезпечення готовності до спалахів та реагування на них, зв’язок та  інформаційно-просвітницька діяльність, мобілізація ресурсів та  партнерських відносин. Україна – одна з 14 країн Європейського регіону, де кір та краснуха залишаються поширеними.

Міністерство охорони здоров’я стурбоване початком епідемічного підйому захворюваності на кір в Україні. Нині в  Україні спостерігаємо черговий прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір, який повязаний із низьким охопленням  профілактичними щепленнями дітей  та  циклічністю  цього захворювання. Зареєстровано  понад 735 випадків кору в 15 регіонах, в тому числі  7 спалахів.  Найбільше захворілих  на Одещині та Івано-Франківщині.

Враховуючи ситуацію в Україні, періодичний підйом кору  очікуємо в області  вже в цьому році.( для кору характерна періодичність епідемічних підйомів терміном 5-6 років). Медична та профілактична служби  знаходяться в стані  підвищеної готовності  до можливих  епідускладнень з кору. З  працівниками первинної медико-санітарної допомоги проведені семінари   щодо  сучасних вимог до ранньої діагностики  кору.

Область забезпечена  імунобіологічними препаратами, відповідно до календаря  щеплень, в тому числі вакциною проти кору. Проте  охоплення щепленнями  незадовільне і становить  у віці 1 рік – 38,2%, в 6 років- 36.7%,  у старших вікових групах –  лише до 20% (нормативний  показник за 5 місяців —  42%).

В області спостерігається напружена ситуація  щодо захворюваності на кашлюк, показник вищий від середнього по Україні у понад 2 рази. Найбільше хворіють діти раннього та молодшого  віку. Кашлюк небезпечний  ускладненням  на  пневмонію, ймовірність виникнення  якої досягає 15%, а у дітей першого року життя – до 25%.

Природні умови Волині сприятливі для формування природно-осередкових інфекцій.

Нараховується 37 ензоотичних територій по кліщовому вірусному енцефаліту; 79 – по туляремії; 94 – по лаймбореліозу та 65 – по лептоспірозу.

Лептоспіроз залишається однією з найбільш розповсюджених природно-вогнищевих інфекційних, зоонозних хвороб у світі та Україні та становить найбільш значиму в соціально-економічному аспекті інфекційну хворобу, що призводить до ускладнень з високою летальністю.

Майже половина випадків захворювань на лептоспіроз за місцем зараження приходиться на природні осередки, де основними джерелами збудників цієї інфекції являються гризуни (76,2%). Переважний шлях зараження – водний.

Погіршення показників проведення дератизаційних заходів та  сприятливі погодні умови і напружена епізоотична ситуація (високий відсоток інфікування дрібних ссавців у природі), створюють передумови активізації осередків лептоспірозу в області.

За останні 2 роки  в області на лептоспіроз захворіло 13 осіб, 1 летальний.

Щороку реєструються випадки кліщового енцефаліту, туляремія – в 2015 році.

Вдвічі зросла захворюваність на кліщовий лаймбореліоз, випадки хвороби серед людей реєструвались у всіх районах та містах. В поточному  році виявлено 4 випадки в Ківерцівському, Любомльському, Старовижівському районах та м. Луцьку.

Лабораторним центром запроваджено епізоотичний  моніторинг  досліджень  об’єктів довкілля на наявність збудників  природньо-осередкових інфекцій шляхом відлову та обстеження  мишовидних гризунів, комах, кліщів. За поточний рік досліджено до 200 мишовидних гризунів, при цьому виявлені позитивні знахідки, в т.ч. збудники лептоспірозу – понад 30%, на туляремію – до 4%, ієрсініоз – понад 6%. Крім того, на наявність збудників туляремії та  інших природньо-осередкових інфекцій з травня  місяця  досліджено понад 6 тисяч кліщів, зібраних в районах області.

За результатами мікроскопії  кліщів, в третині виявлені збудники кліщового лаймбореліозу, що підтверджує активність процесу в природі та створює реальну небезпеку для здоров’я людей.

В поточному  році зареєстровано  3 спалахи гострих кишкових інфекцій. Всього захворіло  16 осіб, з них 9 дітей. Зокрема, спалах сальмонельозу у побуті в Горохівському районі  (постраждало 9 осіб, з них  4 дітей), сімейний випадок  сальмонельозу в с. Ратнів Луцького району (постраждало 7 осіб, з них 2 дітей) та спалах гастроентероколіту серед львівських дітей (12 осіб), які  перебували на тренувальних заняттях в навчально — тренувальному комплексі  «Тайм» у м. Ковель.

Не завершено епідеміологічне розслідування спалаху сальмонельозу в с. Ратнів Луцького району.  В ході епідрозслідування встановлено, що потерпілі пов’язують захворювання із вживанням кондитерського виробу, котрий придбаний у місцевому магазині. Не можливо встановити причинно-наслідкові зв’язки, джерело та фактори  виникнення захворювань, в зв’язку з відсутністю  результатів перевірки щодо дотримання вимог санітарного законодавства вказаного магазину управлінням Держпродспоживслужби.

Проведено розслідування трьох спалахів та  понад 3 тис. випадків інфекційних захворювань кишкової,  крапельної  та трансмісивної груп інфекцій з метою локалізації вогнищ та недопущення поширення захворювань серед людей. Своєчасне проведення  комплексу протиепідемічних заходів в осередках   дало змогу запобігти поширенню гострих кишкових інфекцій  в  43  дошкільних навчальних закладах та 39  школах, які були уражені.

Обєктами підвищеного  епідризику  в літній період є оздоровчі та відпочинкові заклади для дітей та дорослих. В підготовчий період та в ході оздоровлення  проводяться моніторингові  дослідження обєктів довкілля — води поверхневих водойм, ґрунту (піску) пляжів, води питних фонтанчиків, харчових продуктів тощо за мікробіологічними, санітарно–хімічними, паразитологічними показниками та стану інфекційної захворюваності. Лабораторіями центру проведено понад 200 тисяч лабораторно-інструментальних досліджень факторів середовища життєдіяльності людини.

Умови перебування дітей знаходяться під посиленим наглядом, функціонувало  183 літніх оздоровчих закладів. Всі прийняті комісійно.

Не забезпечили комплекс заходів, в тому числі  лабораторно-інструментальних, щодо профілактики епідускладнень заміські оздоровчі заклади «Веселка»  райкому профспілки працівників агропромислового комплексу (с. Терешківці Горохівського району), «Парасолька» приватного підприємця Третьякова В.А. (с.Дольськ Турійського району), «Оберіг» відділу освіти Ковельської райдержадміністрації (с. Уховецьк Ковельського району).

Хоча на сьогодні скасовані санітарні паспорти для  місць масового відпочинку, лабораторні центри МОЗ здійснюють моніторинг  щодо безпечності відпочинку громадян. В області функціонує  понад 40 місць масового відпочинку на воді.

За даними моніторингових досліджень не відповідали гігієнічним нормативам за мікробіологічними показниками вода в р. Турія (з акваторій Ковельського міського пляжу та водосховища), вода штучної водойми м. Нововолинська (виявлено холероподібні вібріони, що не викликають захворювання на холеру, проте, є індикатором забруднення водойми); за санітарно–хімічними показниками — вода р. Вижівка з рекреаційної зони селища Стара Вижівка. Для вжиття заходів поінформовані органи місцевого самоврядування та виконавчої влади. Після вжитих заходів повторні дослідження по р. Вижівка в межах норми; по р. Турія – працює комісія по визначенню джерела забруднення,  проведено повторний відбір проб води, дослідження тривають.

Слід зазначити, що на даний час ряд функцій  держсанепіднагляду передано  іншим міністерствам і відомствам, скасовані більшість санітарних норм і правил, що призвело до певної  розбалансованості  ситуації, в тому числі епідеміологічної. З 20.09.2017 року вступає в дію вимога законодавства щодо обов’язкового запровадження  система безпечності  продукції (НАССР, або аналогічні) для  підприємств виробників харчових продуктів. Настає  відповідальність операторів  ринку за продукцією, що виготовляється та реалізується.

Питання щодо  забезпечення епідблагополуччя населення  понад 60   разів заслуховувались на комісіях всіх рівнів з  питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, в тому числі  5 — на регіональному рівні, 17 —  на колегіях обласної та районних держадміністрацій, управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації,  на підсумковій колегії  управління  освіти, науки та молоді облдержадміністрації. Медпрацівники  лабораторного центру проводили тренінги, приймали участь у лікарських  конференціях з  питань профілактики інфекційних захворювань.

Пропозиції:

1. Райдержадміністраціям, об’єднанимтериторіальним громадам, міським

селищним, сільським радам у межах повноважень:

1.1. Заслухати питання  щодо забезпечення епідблагополуччя  на підпорядкованій території  на засіданні  місцевих комісій з питань ТЕБ і НС з прийняттям відповідних протокольних рішень.

1.2. Рекомендувати проведення  дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних робіт в закладах оздоровлення та відпочинку для дітей та дорослих,  навчально-виховних закладах, закладах соціальної сфери тощо.

1.3. Організувати проведення  акарацидних обробок  терниторій в  місцях масового відпочинку населення, рекреаційних, лісопаркових зонах,  анафелогенних обробок водойм від личинок комарів.

1.4.  Вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованої, стихійної торгівлі харчовими продуктами, заборону  продажу продукції  домашнього консервування, в’яленої риби, зокрема в зоні відпочинку та оздоровлення населення.

1.5.  Забезпечити  належний благоустрій та утримання місць масового відпочинку, в тому числі  на водоймах області, з лабораторним підтвердженням якості та безпечності води відкритих водойм,  грунту (піску) , питної води.

2. Управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації вжити заходів щодо максимального охоплення  профілактичними  щепленнями  підлягаючого контингенту та підвищення інформованості населення щодо значення імунізації.

3. Головному управлінню  Держпродспоживслужби у Волинській області посилити  державний  санітарний нагляд за об’єктами підвищеного епідризику, зокрема об’єктами водопостачання, водовідведення, полігонами твердих побутових відходів, сміттєзвалищами тощо.

4. Керівникам (власникам) заміських оздоровчих закладів «Веселка» райкому профспілки працівників агропромислового комплексу, «Парасолька» приватного підприємця Третьякова В.А., «Оберіг» відділу освіти Ковельської райдержадміністрації забезпечити  лабораторно-інструментальне підтвердження  безпечності умов перебування,  продукції, послуг в закладах.

5. ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» продовжити проведення  епіднагляду (спостереження) за  станом інфекційної захворюваності  в області.