За даними моніторингу захворюваності у Волинській області, спостерігається погіршення епідемічної ситуації з COVID-19.  Активізація епідемічного процесу розпочалась з початку березня і на сьогодні темпи зростання захворюваності зберігаються.   Збільшилась майже у 2 рази  середньодобова реєстрація хворих. В середньому за добу ми реєструємо до 370 випадків, а вчора їх кількість становила 490.

За останній тиждень кількість лабораторно підтверджених випадків  COVID -19  зросла на 18% порівняно з попереднім тижнем, зареєстровано понад 2,1 тис. хворих проти 1,8 тис.  Ріст відбувається  у всіх вікових групах населення, але найбільше у вікових групах 50-65 років  (на 30%) та старших 65 років (на 28%).

Станом на сьогодні в області налічується близько 5,5 тис. активних випадків COVID-19, тоді як на початку березня їх було вдвічі менше (2,5 тис.). За останній тиждень зріс і рівень госпіталізації хворих –  майже на 50%, що свідчить про збільшення важких форм перебігу захворювання.

 На цьому фоні зросла і кількість летальних випадків, їх вже 776 з початку епіднагляду за хворобою (в тому числі 260 за 3 міс нинішнього року). Середній показник летальності по країні збільшився до 2,0, на Волині він на сьогодні складає 1,6%, щоденно реєструється від 6 до 11 випадків смерті. Понад 75% летальних випадків реєструється у віковій групі старше 60 років, хоча за останній час смертність реєструються і серед осіб молодшої вікової категорії. Більшість померлих мали серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, надмірну вагу та інші хронічні хвороби.

З початку епіднагляду на Волині лабораторно підтверджено понад 47 тис. випадків COVID-19. Одужало близько 41 тис. осіб.

Стосовно захворюваності по адміністративним територіям. Найвищі її рівні виявляються в м. Луцьку (550 на 100 тис. населення за останніх 14 днів), Луцькому (480) та Ківерцівському (630) районах, саме на ці території припадає половина усієї захворюваності області. Крім того, високий рівень захворюваності реєструється у Горохівському (390), Любешівському (409) районах, містах Нововолинськ (684) та Ковель (486) де показники також перевищують середньообласний (380 на 100 тисяч населення).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2021 року №230  передбачено  встановлення додаткових  обмежувальних заходів в разі  наявності на територіях територіальних громадах таких ознак:

— кількість виявлених нових випадків COVID-19   протягом останніх 7 днів на території окремої територіальної громади перевищує 70

— кількість виявлених  нових випадків COVID-19   протягом останніх семи днів перевищує кількість випадків  за аналогічний період на 50 та більше відсотків.

За результатами епіднагляду вищеназвані  показники  перевищені по 13  об’єднаних територіальних  громадах, з них 4 – по Луцькому району (Луцька міська територіальна громада (+80%),  Торчинська (ріст в 4 рази), Підгайцівська (+70%),  Городищенська (+62%)), 1- по Горохівському району (Берестечківська (ріст у 2 рази)), ще 8 міських  територіальних громад (Нововолинська (146 випадків за тиждень), Володимир Волинська ОТГ, Любомльська ТГ,  Ратнівська ОТГ,  Турійська  селищна ТГ – зростання захворюваності  у 2-4 рази, Ковельська ТГ (108 випадків за тиждень), Ківерцівська (99 випадків),  Маневицька ОТГ (+66%).

З метою попередження подальшого  поширення  COVID-19  проводяться позачергові  засідання місцевих  комісій з питань ТЕБ та НС з впровадженням додаткових протиепідемічних заходів. Так, проведено позачергове засідання комісії  з питань ТЕБ та НС в м. Нововолинську на якому прийняті рішення щодо організації дистанційного навчання  в  освітніх закладах міста,  про посилення  контролю за дотриманням протиепідемічних вимог у громадському транспорті,  про відновлення роботи  робочої групи по перевірці суб’єктів  господарювання  по дотриманню протиепідемічних заходів.

Розпорядженням Берестечківської міської ради тимчасово переведено на дистанційне навчання  ЗЗСО Берестечківський ліцей та  ЗЗСО  Гектарівська гімназія.

Засідання комісії з питань ТЕБ та НС по Луцькому району проведено    29.03.2021р., прийняте відповідне рішення щодо проведення додаткових дезінфекційних заходів  в осередках та  організація допомоги громадянам, котрі перебувають на самоізоляції. Також щодо  активізації  широкої роз’яснювальної роботи серед громадян  щодо профілактики захворювань. Запропоновано певні обмежувальні заходи по  закладах освіти та  заборонено проведення  масових заходів за участю більше 1 особи на  5  квадратних метрів. Зобов’язано контролюючі органи посилити заходи  щодо  контролю за дотриманням карантинних вимог суб’єктами господарювання.

Також проведені  аналогічні засідання  комісій з питань ТЕБ  та НС  в Маневицькій ОТГ, Горохівській ОТГ. Планується  проведення відповідних заходів по інших ОТГ.

Відомо, що найбільшого поширення вірусу відбувається в організованих колективах, тому з відновленням навчального процесу прогнозується ріст як спорадичних випадків захворювання так і спалахів в освітніх закладах.

На даний час продовжують хворіти  165 школярів із 104 закладів освіти та 241 працівник із 152 закладів освіти.

Найбільше випадків захворювань зареєстровано в містах Луцьку та Нововолинську, Ківерцівському, Любешівському, Ковельському  районах

За останню добу зареєстровано 4 випадки  захворювань серед учнів та 12 серед персоналу шкіл (у Володимир-Волинському, Любомльському, Маневицькому, Ківерцівському, Горохівському районах та містах Луцьку та Нововолинську). На самоізоляції перебуває понад 1500 учнів та 170 осіб з числа персоналу. З 22.03.2021 р  всі загальноосвітні заклади  м. Нововолинська знаходяться на дистанційному навчанні по причині високої захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19.

Лікарі-епідеміологи лабораторного центру проводять  щоденний моніторинг захворюваності на COVID-19 серед учнів та персоналу у загальноосвітніх  навчальних закладах. Інформація по кожному випадку захворювань учнів чи персоналу шкіл надається дирекції закладів та відділам освіти для вжиття  протиепідемічних заходів.

За даними епідеміологічного моніторингу наша область віднесена до територій із «помаранчевим рівнем епіднебезпеки». Перевищення індикаторних показників відбувається по рівню госпіталізації (три дні поспіль він більше ніж 60 на 100 тисяч населення) та перевищення епідемічного порогу грипу та ГРВІ – на 40%.

У випадку, якщо хоч ще одна із шести ознак перевищить визначені критерії, то наша область перейде до «червоної» зони. Для того щоб уникнути жорсткого локдауну ми маємо залишатися пильними та ретельно дотримуватися всіх карантинних правил безпеки.

Чому зростає захворюваність? Зрозуміло, що люди вже втомились від постійних обмежень.  Однак, іншого шляху немає. Лише дотримуючись жорстких карантинних правил ми зможемо зупинити цю хворобу. Зростанню захворюваності також сприяє низький рівень колективного імунітету, недотримання карантинних протиепідемічних заходів, як населенням, так і керівниками закладів, установ, підприємств. Пізнє звернення за медичною допомогою та порушення правил самоізоляції хворими і контактними особами призводить до поширення інфекції. Вакцинація залишається  єдиним шляхом для подолання пандемії. Стратегічна її мета – це формування колективного імунітету не менше як у 60% населення.

Вакцинальна кампанія проти COVID-19 в області триває. Для цього працюють  мобільні бригади та створено 64 стаціонарні пункти вакцинації. На сьогодні щеплено понад 6 тис. осіб з визначених контингентів в тому числі 460 за останню добу. Ми також підтримуємо вакцинальну кампанію і на сьогодні  щепленно понад 100 фахівців лабораторного Центру.     

Стосовно лабораторної діагностики. Загалом по області проведено понад 188 тисяч досліджень на COVID-19 методом ПЛР, 90% від усіх досліджень – обласним лабораторним центром. В середньому за добу проводиться до 1000 — 1600 тестувань. За останній тиждень їх кількість збільшилась на 15%.

Лабораторні можливості вірусологічної лабораторії обласного лабораторного центру щодо ПЛР-тестувань становлять 2,5-3 тис. тестувань на добу. Термін виконання  становить 6-12 год (максимально 24 години). Вірусологічна лабораторія працює щоденно, включаючи вихідні та святкові дні. В даний час наша лабораторія проводить дослідження методом ПЛР для 71 закладу охорони здоров’я області. 

На сьогодні в області проводиться 2 види тестів: швидкий тест на антиген та ПЛР, проте, золотим стандартом діагностики є ПЛР-тестування.

На Волині створено 80 пунктів забору біологічного матеріалу для ПЛР тестування (їх перелік розміщено на сайтах МОЗ, Волинської обласної державної адміністрації та обласного лабораторного центру). Медики виїжджають лише до тих пацієнтів, які не можуть дістатися до пунктів самостійно.

Слід нагадати, що будь яка людина, не залежно від наявності у неї декларації про вибір лікаря, може безкоштовно пройти тестування  методом ПЛР, якщо вона підпадає під будь яку категорію із визначених осіб, а саме, це: 

—        хворі з ознаками  ГРВІ та грипу;

—        особи з підозрою на захворювання на COVID-19;

—        пацієнтам з пневмонією або тяжким гострим респіраторним синдромом;

—        контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19;

—        особам, у котрих дослідження методом ІФА до нового коронавірусу дали позитивний результат.

Спостерігається щотижневе сезонне зростання ГРВІ. Інтенсивний показник на 100 тис. населення за останній тиждень перевищив епідемічний поріг на 40%. Ця тенденція до зростання зберігається і цьому сприяє циркуляція респіраторних вірусів (риновіруси, парагрип, сезонний коронавірус,  метапневмовіруси,  аденовіруси та бокавіруси). Проте, вірусів грипу за даними вірусологічного моніторингу не виділено.   

Перевищення епідемічного порогу зареєстровано у м. Луцьку (на 38%), Володимир-Волинському (понад 2 рази), Ківерцівському (25%), Ковельському (11%), Любешівському (19%), Луцькому (15%) та Маневицькому (11%) районах.

Утримується на високому рівні  захворюваність серед дитячого населення  і становить 42%  (захворіло понад  3,4 тис.) від загальної кількості постраждалих, що майже на рівні минулого тижня. Близько трьох відсотків від загальної кількості захворілих госпіталізовано, переважно це дорослі особи (90%). Летальних випадків від грипу не зареєстровано.

З початку епідемічного сезону перехворіло понад 130 тис. волинян —  це 13% населення області.      

Епідемічна ситуація, що склалась нині, свідчить, що  поширення вірусу набирає обертів.

Маски, дистанція, дезінфекція – це основа, а крім того маємо велику надію на вакцинацію проти коронавірусу. Найближчим часом вона буде доступна для усіх бажаючих.

Бажаю усім здоров’я та закликаю і надалі дотримуватися протиепідемічних заходів. Стежте за своїм самопочуттям, і при перших  симптомах захворювання, негайно звертайтеся до лікаря.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» та сайт МОЗ України.