Аналіз інфекційної захворюваності свідчить про напружену епідемічну ситуацію, як в Україні, так і в області. Всього за пройдений період в області зареєстровано понад 3,5 тисяч інфекційних захворювань (без грипу та ГРВІ), що є вищим від минулого року на 45%. Ріст відбувся за рахунок збільшення захворюваності на кір, інфекції діарейної групи та вірусного гепатиту А.

Ситуація із кору в області залишається напруженою, ускладнюється виникненням спалахів та сімейних вогнищ. У 2018 році на Волині зареєстровано понад 1330 випадків кору, з них діти до 17 років становлять 70%. Найбільш  ураженою є вікова група від 1 до 9 років. Зареєстровано 66 спалахів кору — 21 в школах, 3 в закладах дошкільної освіти, 2 у професійно-технічних учбових закладах та 40 в побуті.  70% із загальної кількості захворілих не були щеплені проти кору або щеплені з порушенням календаря.

За оперативними даними, у вересні-жовтні (станом на 08.10.18р.) зареєстровано понад 90 випадків кору, із них 62 у дітей до 17 років (70%). Це спричинено погіршенням епідемічної ситуації на трьох адміністративних територіях: Луцький район (захворіло 28 осіб, найбільше в селах Підгайці, Воютин та Садів), Горохівський район (22 особи), м. Нововолинськ (17 осіб). В інших районах захворюваність спорадична (1 – 3 випадки).

На сьогодні залишаються діючими чотири спалахи кору: два спалахи у побуті — с. Скірче Горохівський район, смт. Благодатне Іваничівський район та два в навчальних закладах: ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Воютин, НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» с. Підгайці Луцького району. Крім того, уражено ще 9 навчально — виховних закладів, де зареєстровано по 1 – 2  випадки кору.

Охоплення плановими щепленнями проти кору (вакцинація в 1 рік та ревакцинація у 6 років) у 2018 році в цілому по області задовільне. Нижчі від середньообласних показники у Ківерцівському, Шацькому, Любешівському, Горохівському, Володимир-Волинському районах та місті Луцьку. Проте, на щеплення поза календарем підлягають ще понад 9 тис. дітей, котрі не отримали  вікові щеплення  в минулі роки. Недовиконання плану серед цих вікових груп зафіксовано в Горохівському, Ківерцівському, Рожищенському, Луцькому районах та м. Луцьку.

В даний час на Волині наявна достатня кількість вакцини проти кору (Пріорикс Бельгія), основною причиною нещепленості дітей  є  відмови батьків.

Для запобігання поширення інфекції необхідно забезпечити не менше ніж 95% щорічного охоплення двома дозами вакцин із протикоровим компонентом, а також охопити щепленнями дітей, підлітків і дорослих, котрі в минулому пропускали планову вакцинацію. В іншому випадку, епідемічна ситуація з кору буде надалі ускладнюватись.

В області  зберігається тенденція до  росту захворювань діарейної групи,  кількість їх збільшилась на  6%. Найвищі рівні захворювань в Ківерцівському, Локачинському, Луцькому, Ратнівському районах та м. Луцьку. 

Зареєстровано  5  спалахів гострих кишкових інфекцій,  4 з котрих  пов’язані з сальмонельозом, 1 з вірусним  гепатитом А,  всього захворіло  72 особи, з них 16 дітей. 80% спалахів  пов’язані із закладами громадського харчування.

Випадки харчової  токсикоінфекції зареєстровано в побуті в с. Боровно Камінь-Каширського району, де в родині  захворіло  5 осіб, в тому числі  4 дітей,  з них одна двохрічна дитина померла. Лікарями  обласного лабораторного центру  проводилось епідеміологічне розслідування. Будуть зроблені остаточні висновки  про можливу  причину  захворювань після отримання   заключення  судмедекспертизи.  Відповідно до  повноважень, Держпродспоживслужба області до епідрозслідування не залучалась, оскільки  зв’язок захворювань людей з харчовими потужностями та іншими  суб’єктами господарювання  не встановлено.

01 жовтня 2018 року розпочався епідемічний сезон із захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. У зв’язку з цим у Волинській області, як і на території всієї країни, запроваджено проведення щотижневого моніторингу захворюваності цими інфекціями. За оперативними даними лікувально-профілактичних закладів, на Волині захворюваність грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями утримується на рівні сезонної, відповідає середньому показнику для відповідної пори року, не перевищуючи епідпорогові значення. За підсумками моніторингу на сьогодні показник захворюваності нижчий від розрахункового епідемічного порогу на 52%. Перевищення епідемічного порогу не зафіксовано в жодному з районів та міст області.

Впродовж 40 тижня 2018 року гострими респіраторними вірусними інфекціями в області захворіло  понад 3 тис. осіб,  із них понад 2,2 тис. – це  діти до 17 років (70%). Кількість госпіталізованих  з приводу гострих респіраторних вірусних інфекцій становить 2% від захворілих, із них 77% діти. Показник захворюваності знаходиться на рівні аналогічного періоду минулого року.

За даними вірусологічної лабораторії обласного лабораторного центру    віруси грипу з початку епідемічного сезону від хворих не виділялися.

Згідно з опублікованим прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, вірусами, котрі ймовірно циркулюватимуть в Україні у новому епідсезоні будуть:

  • вірус, подібний A/Michigan/ (H1N1);
  • вірус, подібний A/Singapore/ (H3N2);
  • вірус, подібний B/Colorado/.

Найефективнішим заходом профілактики грипу є вакцинація, в першу чергу груп епідемічного ризику, як медичного так і професійного. До сезону епідемії 2018-2019 року в Україні очікується наявність двох вакцин від грипу (Ваксигрип, Франція та Джісі флю, Корея), котрі будуть доступні в аптеках до кінця місяця.

Відповідно до законодавства, щеплення проти грипу не входять до Національного календаря щеплень, а відтак, вакцина проти грипу не закуповується за кошти державного бюджету. Її можна придбати в аптеці за власний кошт або за кошти підприємств, місцевих бюджетів для пріоритетних груп ризику (медпрацівники, вчителі, діти до 5 років, вагітні, літні люди, пацієнти із хронічними захворюваннями).

Останніми  роками в області  значно активізувались хвороби, що передаються через укуси кровососних комах, особливо кліщів. Йдеться про кліщовий енцефаліт та лаймбореліоз. В поточному році встановлено 6 випадків кліщового вірусного енцефаліту (проти 1 в минулому році) в Старовижівському, Маневицькому, Ратнівському районах та м. Луцьку. Це спричинено наявністю у Ратнівському районі природнього осередку цієї інфекції з 1995 року.

На стабільно високому рівні є захворюваність лаймбореліозом, особливо у м. Луцьку (з початку року 8 випадків), Ковельському та Ківерцівському районах (по 4), в інших районах по 1 – 2 випадки.

В області залишається небезпека поширення  захворювань людей на туляремію та лептоспіроз, враховуючи значне інфікування гризунів збудниками цих хвороб та скорочення об’ємів дератизаційних заходів в цілому по області. Так, у 2015 та 2018 роках в Турійському районі реєструвалась туляремія (захворювання людей спричинено проведенням сільгоспробіт на власному господарстві та контактом із гризунами).  Виявлено  інфіковані туляремією гризуни, доставлені з Горохівського, К.Каширського, Луцького, Локачинського, Любомльського, Ратнівського, Старовижівського і Турійського районів. Підтверджується активність природних осередків лептоспірозу майже у всіх районах.

Захворювання на  сибірську виразку в області не реєструється, проте  залишаються на обліку 123 стаціонарно – неблагополучних пунктів з цієї інфекції.

Волинський обласний лабораторний центр продовжує   здійснювати постійне  спостереження з лабораторним моніторингом за станом інфекційної захворюваності в області з метою забезпечення  епідемічного благополуччя населення.