Імунізація  – це процес, завдяки котрому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби. І він, зазвичай, здійснюється шляхом введення вакцини.

До інфекцій, що можна запобігти щепленнями відносяться: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит В, гемофільна інфекція, туберкульоз – це обов’язкові щеплення, котрі внесені до Національного календаря щеплень України. Крім того, існують щеплення від вітряної віспи, гепатиту А, пневмококової, менінгококової, ротавірусної папіломавірусної  інфекцій та інші.

Донедавна щеплення можна було отримати лише в кабінеті профілактичних щеплень лікувально-профілактичного закладу. Проте, Міністерством охорони здоров’я України внесено зміни до Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень, котрі затверджені Наказом № 280 від 1 лютого 2019 року.

Відтепер лікарі фізичні особи – підприємці (ФОП), що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, також можуть робити щеплення за місцем надання медичних послуг.

Крім того, змінилися вимоги до пунктів вакцинації: вони відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень.

За даними Центру громадського здоров’я, 100 лікарів — ФОП по всій країні вже уклали угоди з Національною службою здоров’я. Відповідно до угоди, вони мають надавати весь перелік послуг первинної медичної допомоги, зокрема — вакцинувати пацієнтів, котрі підписали з ними декларації.

В Наказі також викладено вимоги до оснащення  постійних та тимчасових пунктів щеплень (де вакцинують лише впродовж 24 годин).

Норми, викладені у Наказі Міністерства охорони здоров’я України від 31 грудня 2009 р. № 1095 «Питання організації роботи кабінетів щеплень», скасовано.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, врегульовано вимоги не до окремих кабінетів, а до трьох базових факторів:

  • безпечності медичного імунобіологічного препарату;
  • інфекційного контролю (захист пацієнта і медичного працівника);
  • дотримання правил поводження з епідемічно небезпечними медичними відходами.

Відповідні зміни також внесено до Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу», затверджених Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 2 квітня 2013 р. № 259.

Область забезпечена достатньою кількістю вакцин, закуплених державним коштом,  для проведення щеплень дітям та дорослим як за Календарем щеплень так і за епідемічними показами.