Захворювання н1462472823128869575а ботулізм – актуальна проблема в Україні. Ступінь протікання хвороби, як правило важкий, з наступними хронічними проявами, навіть при наданні медичної допомоги відмічаються непоодинокі летальні випадки.
    Спалахи ботулізму виникають не часто у порівнянні з іншими захворюваннями, але вони є надзвичайною ситуацією, яка потребує швидкого розпізнавання для виявлення джерела інфекції, визначення типу ботулотоксину, попередження інших випадків захворювання і ефективного лікування потерпілих. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики та швидкого введення ботулінічного антитоксину.

    В 2015 році в Україні були зареєстровані 118 випадків харчових отруєнь, що викликані збудником ботулізму з кількістю постраждалих 139 осіб, з них 5 дітей, в тому числі 6 летальних випадків. У нашій області щорічно реєструється до 10 випадків даного зазворювання

     Захворювання  найчастіше  пов’язані  із вживанням  риби в’яленої, копченої та консервованої , м’ясних консервів (особливо домашнього приготування) та інших виробів з м’яса, консервованих  овочів  та грибів.
      За 6 місяців 2016 року в Україні вже зареєстровано 41 випадок харчових отруєнь, що викликані збудником ботулізму, з кількістю постраждалих 51 осіб,з них 2 дітей, в тому числі 5 летальних випадків. В нашій області в цьому році потерпіло 4 особи, всі дорослі. Двоє хворих після лікування ви1879_botylizmписані додому, двоє – ще залишаються на сьогодні в лікувальному закладі.
    Найголовнішою у профілактиці захворювання на ботулізм є роз’яснювальна робота серед населення щодо необхідності ретельного дотримання технології та правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, приготування м’яса та риби. Особливо ця тема актуальна в літній період, коли населення традиційно проводить консервування овочів та фруктів.
В домашніх умовах найбільш безпечним способом консервування є соління та маринування продуктів харчування з достатнім використанням солі та оцту згідно з технологією виробництва продукції. Загальним правилом для соління та маринування є їх виробництво в негерметичній тарі, що сприяє уникненню анаеробних умов, які необхідні для розвитку мікроорганізмів. Перед використанням домашні консерви слід кип’ятити не менше 30 хвилин, ця обробка руйнує токсин ботулізму і попереджує захворювання.
В жодному разі не можна вживати в їжу м’ясні та рибні консерви, якщо залізна банка (кришка скляної банки) роздута чи деформована. Не слід купувати кров’яну і ліверну ковбасу, солену рибу, буженину, шинку, консервовані гриби та інші продукти у випадкових осіб.
При спалаху ботулізму слід забезпечити контроль протягом двох тижнів за всіма особами, які вживали підозрілий продукт. Залишки продукту направити на лабораторне дослідження. У разі найменшого погіршення самопочуття, особи з осередку хвороби госпіталізуються.