Антибіотики існували задовго до того часу, як людство навчилось використовувати їх для лікування. Це хімічні речовини, які виробляють різні мікроорганізми, в тому числі й самі бактерії, щоб захистити себе від інших бактерій.

В Україні антибіотики можна придбати без рецепта і багато людей навіть не здогадуються, що займаючись самолікуванням вони шкодять собі та тим, хто навколо.

Навіть більше! Вони можуть нашкодити майбутнім поколінням. Бактерії — живі організми, які оточують нас усюди, і вони неймовірно адаптивні до змін, які трапляються в їхньому житті. Фраза “Що не вбиває — те робить мене сильнішим” могла б стати бактеріальною філософією.

Як і будь-які організми, бактерії можуть мутувати.

І іноді ці мутації призводять до того, що бактерія стає стійкою до антибіотика, який створено для того, щоб її вбити.

Сумні реалії минулих століть, коли смерть дитини від ангіни або породіллі від інфекції були звичайною справою, знову можуть стати нашою буденністю. Чим більше людство зловживає антибіотиками, тим швидше з’являються антибіотикорезистентні штами бактерій. В якийсь момент, антибіотики, які є у нас в арсеналі, просто перестануть бути ефективними.

Що найважливіше варто знати про антибіотики, щоб сповільнити антибіотикорезистентність:

  • Антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не використовуйте їх при вірусних інфекціях.
  • Не займайтесь самолікуванням! Лише лікар може чітко визначити, коли варто приймати антибіотики та які саме.
  • Не переривайте курс антибіотиків самостійно.
  • Вакцинуйтесь, стежте за гігієною, тримайтесь якомога далі від хворих людей. Це і профілактика захворювань, і можливість зменшити кількість використання антибіотиків.
  • Негайно звертайтесь до лікаря, якщо антибіотики, які він прописав, не полегшують симптоми захворювання. Можливо, вам необхідно підібрати інший препарат.

КОРИСТЬ МАЄ ПЕРЕВИЩУВАТИ РИЗИКИ

Антибіотики — це серйозні препарати, які мають свої побічні ефекти.

Коли лікар призначає лікування, він завжди оцінює користь та ризики.

Тому, якщо призначаєте собі антибіотики самостійно, то шанси того, що ви отримаєте неприємні побічні ефекти, але не вилікуєте захворювання — дуже високі.

Важкість побічних ефектів дуже індивідуальна: це залежить і від типу антибіотиків, і від стану людини.

Іноді це лише неприємна діарея, а іноді — важка алергічна реакція.

 

 

Підготовлено за матеріалами Центру громадського здоров’я України .