У Львові в тяжкому стані в реанімаційному відділенні знаходиться дитина, що захворіла на правець. Її не було щеплено за рішенням батьків, які відмовились від усіх  обов’язкових щеплень.

       Правець ( або «столбняк») – гостре інфекційне  захворювання  про яке ми почали забувати, знову нагадало про себе.  В Україні  зареєстровано третій випадок цього захворювання  серед дітей, тепер у м. Львові. Під час гри дитина поранилася, ранка загоїлася, а через  декілька тижнів почалися судоми.

          За останні роки  статистичні дані про правець  викликають занепокоєння, тому що  починають хворіти не лише люди похилого віку, але і діти, які не отримали щеплення проти правцю. В Україні  за останні  5 років зареєстровано 72 випадки правцю.

         Забруднення грунтів правцевою паличкою  досить велике — від 60 до 95%, що залежить від регіону. Людина заражається через забруднення  при травмі, укусах тваринами та ін. Особливо високі ризики  у працівників сільського господарства, промислових підприємств, присадибних ділянок. Правець найчастіше буває при пораненнях шиї, голови. Найкращі умови для розвитку збудника — це глибока рана. В зоні ризику також новонароджені діти  при  недотриманні правил асептики припупкової рани.  В зв’язку з різким  зменшенням охоплення  щепленнями  в останні роки  в зоні ризику  опинились  діти та дорослі, які не отримали щеплень згідно календаря.

         Інкубаційний (скритий) період триває протягом 8-30 днів і більше.           Першою ознакою правця є біль в області рани. Хвороба пошкоджує нервову систему, викликаючи тим самим напругу скелетної мускулатури, що супроводжується судомами.  Одночасно з цим з’являється тризм — судоми жувальних м’язів, неможливо відкрити рот, зуби стиснуті. Хворий на вигляд ніби сміється і плаче (сардонічна усмішка). Судоми переходять в спину, руки і ноги.

         В умовах стаціонару з лікувальною метою  використовується протиправцева очищена кінська сироватка, або  протиправцевий імуноглобулін людський, які використовуються  також і для  проведення термінової профілактики правцю, в першу чергу не щепленим особам, при  травмі.

          Оскільки  протиправцева сироватка та імуноглобулін  на даний час відсутні на ринку  України,  проводити специфічне лікування та  термінову профілактику правця  немає можливості.

       Такі імунобіологічні  препарати лікувально-профілактичного спрямування  закуповуються за кошти  місцевих бюджетів. Ми подали пропозиції до обласної ради  щодо виділення коштів  на закупівлю вищезгаданих засобів імунопрофілактики. Прийняте позитивне рішення.

     На даний час безальтернативний захист  від правця —  це щеплення, згідно календаря. Щеплення проводять  правцевим анатоксином, який входить до складу  багатокомпонентних вакцин, що використовуються  при первинному вакцинальному комплексі, який діти отримують  на першому році життя з 2х- місячного віку. Ревакцинація проводиться у віці 1,5 і в 6 років, підліткам в 16 років. Для дітей  старше 7 років та дорослих використовується  правцевий анатоксин в комбінації з антидифтерійним  анатоксином – вакцина АДП-м.  Імунізацію проводять за стандартною схемою, а потім проводять ревакцинацію кожні 10 років. Щеплення  проти правцю дають стійкий імунітет.

       Вакцини  вже поступили в лікувально-профілактичні заклади області, щеплення можна зробити в поліклініках по місцю проживання.