У зв’язку із загостренням епідемічної ситуації, пов’язаної з поширенням у Китаї захворювання, викликаного  коронавірусом COVID-19, Міністерство охорони здоров’я  та Міністерство закордонних справ України рекомендують громадянам України тимчасово утриматися від поїздок без нагальної потреби до провінції Хубей та м. Ухань, де є найбільший ризик зараження. Оскільки специфічної профілактики даного захворювання на сьогодні немає, Громадянам України, які планують подорож до Китаю або перебувають в країні, рекомендується:

  • проявляти підвищену пильність та уточнювати актуальну епідемічну ситуацію в регіоні відвідування;
  • вживати лише належним чином термічно оброблені продукти тваринного походження та рибу;
  • уникати контакту з тваринами, відвідування ринків із продажу м’яса, цирків, зоопарків, тваринницьких ферм тощо;
  • не контактувати з людьми з ознаками респіраторних захворювань;
  • використовувати спеціальні маски для захисту органів дихання;
  • ретельно мити руки із застосуванням засобів гігієни, користуватись антисептичними засобами на спиртовій основі;
  • при симптомах, схожих на грип чи ГРВІ (несподіване погіршення стану, підвищення температури тіла, нежить, кашель тощо),  мінімізувати контакти з іншими людьми й невідкладно звернутися до медичного закладу.

https://mfa.gov.ua/news/do-uvagi-gromadyan-ukrayini-yaki-planuyut-zdijsniti-poyizdku-do-kitayu-onovleno-29012020

Оскільки розповсюдження вірусу спостерігається також і в інших країнах світу, МЗС рекомендує громадянам України, які планують подорожі за кордон, відслідковувати повідомлення та дотримуватися рекомендацій офіційних органів країн, до яких плануються поїздки.

 Лікарі — епідеміологи наголошують, що ризик захворіти під час подорожі завжди високий. Куди б ви не подорожували, варто поцікавитись, які інфекційні хвороби поширені в цьому регіоні і чи достатньо вашої обов’язкової вакцинації, щоб бути захищеним впродовж усієї відпустки.

Залежно від того, в який регіон Ви плануєте поїздку, перелік щеплень буде відрізнятися, — не в усіх країнах розповсюджені ідентичні хвороби.

Як правило, країни Європи, які знаходяться приблизно в тих же кліматичних умовах, що й Україна, мають такий же перелік обов’язкових вакцин. У той же час, поїздки до держав Азії та Африки вимагають додаткової вакцинації.

Серед низки небезпечних інфекційних захворювань Всесвітня організація охорони здоров‘я (ВООЗ) особливу увагу мандрівників звертає на жовту лихоманку. Хвороба поширена в спекотних країнах Південної і Центральної Америки та Африки. Резервуаром і джерелом вірусу жовтої лихоманки, головним чином, є мавпи та людина. Вірус передається комарами. Ризик заразитися залежить від виду відпочинку, активності туриста на природі, ймовірності укусів. Надійним захистом для жителів України наразі є вакцина «Стамарил», яка застосовується людям віком від 9 місяців однократно не менш ніж за 10 днів до поїздки у країну з поширенням вірусу. Після проведення даного щеплення вам видають сертифікат міжнародного зразку, котрий з 10 дня починає діяти. Термін дії даної вакциації – 10 років.

Не менш небезпечною для туристів є малярія, яка зустрічається більш ніж в 100 країнах світу. За рекомендаціями ВООЗ, протималярійні препарати з метою особистої профілактики слід приймати за один тиждень до виїзду, протягом всього терміну перебування на ендемічній території та 4 тижні після повернення (один раз на тиждень). Призначення будь-якого препарату потребує попередньої консультації лікаря.

 Черевний тиф. Тим, хто вирушає до Індії, Південної Африки, Азії на термін понад 4 тижні також показане щеплення від черевного тифу вакциною «Тіфім-ві» . Це бактеріальне захворювання, що передається через забруднену їжу і воду, брудні руки та вражає всі системи організму, починаючи з травної, спричинює високу лихоманку.

Гепатит А — інфекційне захворювання, що зазвичай передається через вживання недостатньо очищеної води та їжі, що неналежним чином термічно необроблена. Ризик захворіти є і в Україні, тому щеплення від цього вірусу також є рекомендованим, проте не входить в основний перелік щеплень. Проте в країнах, що розвиваються, наприклад, Індії, В’єтнамі, країнах Африки, ризики захворіти значно вищі. Тому, якщо ви мандруєте у ці країни, то щеплення буде актуальним, як і рекомендація вживати лише бутильовану питну воду. В Україні зареєстрована вакцина «Хаврікс», що захищає від гепатиту А. Доза вакцини залежатиме від тривалості вашого перебування у ендемічній зоні, тому попередьте свого лікаря про точну тривалість мандрівки. Вакцинацію необхідно повторювати раз на 2 місяці аби залишатися захищеними.

Гепатит В. В Україні зараз обов’язково щеплюють дітей від Гепатиту В. Проте якщо ви дорослий, у вас цілком може не бути вакцинації від нього. Захворювання є поширеним у всьому світі та небезпечним для життя, передається через кров, а вірус зберігається на оточуючих предметах дуже довго, тому щеплення є дуже рекомендованим для усіх — не лише мандрівників. Щеплення проводиться дорослим у 3 етапи вакциною «Енджерікс».

Поліомієліт. Ендемічна передача вірусу триває в Афганістані, Нігерії та Пакистані.  Більшість жителів України щеплені від поліо-вірусу за державними програмами, але варто переглянути свою вакцинальну картку і в разі необхідності звернутись до свого сімейного лікаря за щепленням препаратом «Імовакс-поліо».

Щоб попередити будь –яку інфекцію, потрібно знати про шляхи її передачі. Наприклад, малярію, жовту лихоманку, японський енцефаліт переносять москіти та комарі, особливо в певні періоди року, коли висока вологість. Відповідно, варто використовувати індивідуальні засоби (креми, спреї), репеленти, протимоскітні сітки та уникати тривалого перебування на природі, де вас можуть знайти ці комахи.

 Всі країни жаркого клімату об’єднує загальна особливість—недостатня забезпеченість доброякісною водою, що використовується для пиття, господарсько-побутових і рекреаційних цілей. А саме, вода може містити збудників таких інфекцій, як черевний тиф, паратифи, гепатити, холера, лямбліоз, дизентерія, лептоспіроз та інших бактеріальних і вірусних інфекцій, гельмінтозів. Тому бутильована вода, якісно термічно оброблена їжа (м’ясо, риба), відмова від вуличної їжі знижують шанси заразитися.

Більш детально ознайомитись з вимогами щодо в’їзду можна в посольствах цих країн; у лікаря, який оформляє довідки про стан здоров’я перед виїздом за кордон; у туристичних агентствах. Крім того, організації, які відправляють туристів та співробітників до ендемічних країн, повинні інформувати про епідемічну ситуацію в країні в’їзду, можливий ризик зараження інфекційними захворюваннями та заходи профілактики. Кожен подорожуючий повинен усвідомлювати, що збереження його здоров’я повністю залежить від того, наскільки чітко він буде виконувати  отримані рекомендації щодо профілактики інфекційних захворювань.

Перелік посилань з актуальною інформацією, щодо ситуації з інфекційних захворювань у світі та їх профілактики:

— інформація щодо ситуації  у Китаї та інших країнах щодо поширення захворювання, спричиненого коронавірусом  COVID-19 (поточний перелік країн), доступна за адресами: www.who.int ,  www.ecdc.europa.eu та щоденно оновлюється на саті МОЗ України https://moz.gov.ua .

— видання «Міжнародні подорожі та здоров’я» 2019 року доступне на  сайті World Health Organization за посиланням https://www.who.int/ith/en/ .

— на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України за посиланням https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/zhovta-garyachka  ,  розміщено наступну інформацію:

— перевірити реєстрацію лікарський засобів (вакцин) в Україні та ознайомитися з інструкцією можна на сайті http://likicontrol.com.ua/ .